Na začiatku boli 3 želania. Prvé želanie našej dcéry ísť vláčikom. Druhé, moje želanie, vlastniť konečne krásny veľký, kamenný mažiar. Tretie želanie, naše spoločné, navštíviť konečne Naschmarkt. Pod lampou býva najväčšia tma. Máme tu pod nosom taký poklad a roky ho obchádzame. (Podobne ako donedávna Neusiedler See.) Čo z toho vyplýva? Ide sa vlakom do Viedne na Naschmarkt zohnať mažiar. Hurá. Zimná cestovateľská sezóna v meste odštartovaná.

Ach, tie vône! A ja kvôli nim chodím až do Camdenu? Toto je môj svet! Koncentrovaný svet na jednom mieste. Fantázia. Moja mylná predstava o Naschmarkte ako o stánkoch z vianočných trhov s exotickým ovocím sa rozplýva pri pohľade do uličky cudzokrajných reštaurácií a úplne bledne pri zistení, že sa aj v novembri sedí vonku pod ohrievačmi. Je dvanásť hodín. Žiadny kebab do ruky, ideme si sadnúť na obed do vietnamskej reštaurácie. Netreba sa vyzliekať, syn ostáva spať v kočíku na vzduchu. Po obrovskej porcii pho som psychicky i fyzicky pripravená na predieranie sa davom.

Pôvodný plán, najprv si všetko popozerať a potom sa vrátiť po vyhliadnuté veci, sa zvrháva na nesystematické unášanie sa prúdiacim davom. Tu a tam sa vzopriem a natŕčam ruku tu pre tučnučké datle plnené orechmi, tam pre sušené mango, tu pre za´atar, tam pre ružové korenie, tu pre halloumi… Občas sa očami presvedčím, či mám ešte syna v kočíku, prípadne či kočíkom nevalcujem starostlivo vyskladané pyramídy zeleniny a ovocia. Muž balansuje s dcérou a fotoaparátom na krku. Je fakt, že kvôli deťom sa nemôžeme plne sústrediť na trh a nakoniec odchádzame bez thajskej bazalky a nakladaných citrónov, ale hlavný cieľ výletu bol mažiar a ten sme zohnali, to je hlavné.

Objavila som ďalší svetlý bod na živote v Bratislave. Už konečne viem, kam budem chodiť nakupovať čerstvé ryby, dary mora, jahňacinu či syry. A kam budem chodiť nasávať svet a plniť si sny. Do Viedne. Tak ďaleko, tak blízko.

Fotogaléria:

Ďalšie tipy na výlety do Rakúska:
Cestou necestou
Verzauberungsanstalt
Moje slovenské more
Gastroturizmus na dovolenkový spôsob
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Viedenská gastrokultúra a my
Wachau – nakuknutie do raja
36 hodín v marhuľovom kraji
AT – DE: Wunderschön
Vianoce na zámku

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)