Hovorila som vám už, ako rada chodím na trhy a tržnice? Na všetkých našich cestách je to priam povinná jazda. Jeden z prvých bodov programu, stálica našich itinerárov. Chodiť na miestne trhy a tržnice sa oplatí hneď z niekoľkých dôvodov.

… trh vám vždy povie o kultúrnosti, mentalite a životnom štýle domácich viac, ako návšteva národného múzea…

Po prvé, návšteva trhov vás vždy uvedie do súvislostí a oboznámi s aktuálnou situáciou na miestnej gastro scéne. Na trhoch sa väčšinou prezentuje to najprogresívnejšie a najmodernejšie. Bio, raw, kóšer, meat-lacto-gluten-egg-sugar-a čo ja viem čo ešte-free. Na druhej strane tradičné, domáce, poctivé a ručne robené produkty. Začínajúci maloobchodníci a producenti, ktorí preferujú menej komerčné spôsoby predaja, kontakt s konečným spotrebiteľom a pod.

Po druhé, na trhu sa vždy dobre a relatívne lacno najete. Ak vám nevadí, že budete jesť trochu nepohodlne, väčšinou na stojáka alebo za pochodu. Je to jeden z našich osvedčených cestovateľských grifov, spojiť napr. raňajky s návštevou trhu. Nemusí ísť práve o trh s hotovými jedlami. Na väčšine z nich sa predávajú rôzne špecialitky a domáce výrobky, z ktorých mnohé sa ponúkajú na ochutnanie zdarma. Vybrať si dobrý koláčik, kávu, či čerstvú ovocnú šťavu nebýva problém. Ak je nablízku pekný park, stačí si nechať zabaliť trochu pečiva, údenín, syrov, šalát, fľašu muštu a perfektný piknik máte zaručený.

Po tretie, na trhoch sa dá skvele infiltrovať medzi domáce obyvateľstvo a pozorovať ľudí. Akí sú? Čo jedia? Ako spolu komunikujú? Ako nakupujú? Neviem ako vy, mňa vždy zaujíma, ako sa jedlo pre zákazníkov balí, ako sa predajcovia starajú o svoje stánky, do akých tašiek ľudia nákupy ukladajú. Taký trh vám vždy povie o kultúrnosti, mentalite a životnom štýle domácich viac, ako návšteva národného múzea alebo galérie. Páči sa mi sledovať, ako si ľudia trhy užívajú. Ako sa počas nákupov zastavia, nechajú si na stánku s rybami otvoriť tucet ústric a popri ich sŕkaní predebatujú víkendové plány. Toto je skutočný mestský život.

A po štvrté, tržnice sa väčšinou nachádzajú v krásnych priestoroch. Nejedno srdce milovníkov architektúry, dizajnu či urbanizmu zaplesá počas prechádzky po slávnych mestských tržniciach. Neviete kam skôr pozerať, či na interiér alebo jedlo. Neodolateľná kombinácia. Po každej stránke je to zážitok a upodozrievam autorov týchto atmosférotvorných stavieb, že presne vedeli, na akú strunu nám majú brnkať. (Aby sme boli úplne namäkko a kúpili aj to, čo nechceme.) Odviedli perfektnú prácu.

A ktoré trhy sme si v New Yorku pozreli my? Ak by som mala vybrať len jednu tržnicu, ktorú by ste mali v New Yorku určite vidieť a zažiť, odporúčala by som asi Chelsea Market. Spĺňa všetky kritériá, ktoré som spomínala vyššie a navyše tu veľmi cítiť genia loci. Ak ste nadšenci industriálneho štýlu, prídete si na svoje. Budova, v ktorej Chelsea Market už 15 rokov funguje, je bývalou továrňou a všade, kam sa v interiéri pozriete, je to kreatívne priznané. Z množstva gurmánskych predajní, stánkov a reštaurácií si vyberie každý, my sme sem išli dvakrát kvôli homárom do Lobster Place, ale nemali sme šťastie, tak som si tu dala aspoň dobrú kávu v Ninth Street Espresso. V neposlednom rade sa Chelsea Market nachádza vo veľmi vychytenej hip štvrti Meatpacking District a je tesne napojený na park High Line, ktorý si určite nesmiete nechať ujsť.

V pondelky, stredy, piatky a soboty sa koná najväčší a najznámejší manhattanský farmársky trh pod holým nebom na Union Square. Prišli sme sem na čerstvé domáce koláče. Výber bol náhodný, nevedeli sme sa rozhodnúť medzi toľkými dobrotami, nakoniec sme si kúpili výborný marhuľový tart a škoricový slimák zo stánku Las Delicias. Prišli sme skoro ráno, aby sme sa nemuseli pretláčať v dave a v pokoji si všetko poprezerali. Od domácich mydiel, medu, syrov až po bylinky a letničky do záhrady. Na tomto trhu sa pravidelne konajú aj rôzne edukačné aktivity pre školy, prehliadky so sprievodcom, kurzy varenia a programy zamerané na recykláciu a udržateľnosť. Na Union Square sa skrátka stále niečo deje.

Ak sa budete nachádzať v okolí Essex Street a Delancey Street, určite sa choďte pozrieť do krytej tržnice Essex Street Market. Mať takú doma v pešej dostupnosti, asi by som tam bola každý deň. Okrem bežnej ponuky pekárenských, mliekarenských, rybích a mäsových výrobkov sa tu nachádza neskutočný výber tých najexotickejších druhov zeleniny, ovocia, byliniek, korenín a ingrediencií, na aké si len spomeniete. Čokoľvek, čo k vareniu potrebujete, tu nájdete.

No a keď už budete v týchto končinách, zájdite do neďalekej čínskej štvrte a preneste sa do iného sveta. Ázijské obchody s potravinami a tržnice sú pre mňa sci-fi. Prechádzate sa po uliciach ako po cudzej planéte, ničomu nerozumiete, podivné skratky, kódy a ceny na ešte podivnejších komoditách, u ktorých len zhruba tušíte, na čo by mohli byť. Úplne iné zvuky, pachy, iné vzťahy, iný hygienický štandard – kultúrny šok bez nutnosti vycestovať do Ázie. Nekúpili sme nič, ale viem, že keby som potrebovala čokoľvek na dobrú autentickú čínu, viem, kam ísť.

A ešte jedna lahôdka pre milovníkov architektúry. Budova hlavnej stanice Grand Central Terminal. Okrem otestovania „šepkajúcich kútov“ (naozaj fungujú!), free wi-fi a WC sa choďte pokochať jej krásnou a luxusnou tržnicou. Najfajnovejšie delikatesy od výmyslu sveta. Oriešky, kaviár, čokoláda, sušené šunky, ovocie, zelenina, torty, čerstvé kvetiny. Už sa vidím, ako by som si kúpila nejaký chutný balíček na cestu a zjedla ho ešte pred odchodom vlaku. (Podobnú situáciu z Bratislavy si radšej ani nepredstavujem.)

Život v New Yorku určite nie je ľahký, žiť by som v ňom nechcela, ale ak by som sa tam niekedy ocitla, viem, ako si ho spríjemniť. A nejde len o jedlo či peniaze. Chodiť sa nabíjať pozitívnou energiou na trhy a tržnice je zadarmo a pocit, že keď chcete, môžete, je na nezaplatenie.

Fotogaléria Chelsea Market:

Fotogaléria Union Square Greenmarket:

Fotogaléria Essex Street Market:

Fotogaléria Chinatown:

Fotogaléria Grand Central Market:

Ďalšie články o New Yorku:
Man with a Movie Camera – New York
Lahôdkárska stará škola
4 zastávky na ázijskej ceste po New Yorku
Noci v New Yorku
New York – cukor, káva, limonáda

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)