Zanedlho to bude už šesť rokov, čo sme so Zuzkou podnikli čiastočne šialenú cestu do Japonska. Už dlhšie som ju nahováral, aby o tom napísala pár riadkov na svoj blog. Nechcelo sa jej. Nakoniec (bol som otravný) mi navrhla, že nech napíšem ja. V práci sa okrem nekonečného vytvárania excelovských tabuliek ku kreatívnemu písaniu ani náhodou nedostanem. Už si ani nespomínam, kedy naposledy som zosmolil nejaký text. Na food blog som nikdy nepísal. Dostavili sa aj obavy, ako môj text prijmú pravidelní čitatelia blogu. „Nezožerú“ ma? A stále chýbala najmä iskra, ktorá by ma naštartovala.

Až prednedávnom som narazil na dokumentárny film Jiro Dreams of sushi od Davida Gelba, ktorý mal v marci premiéru v kinách. A spúšťací impulz, vyplavujúci skoro zabudnuté spomienky, bol zrazu tu.

Dokument rozpráva o 85-ročnom sushi majstrovi Jirovi Onovi, majiteľovi reštaurácie Sukiyabashi Jiro. Ako jediný sushi majster na svete je držiteľom hneď troch michelinovských hviezdičiek. Sushi v jeho prevedení, s neuveriteľným zmyselom pre každý detail od prípravy po prezentáciu, povýšilo jeho tvorbu na osobitý druh umenia. Pri pohľade na jeho chudú a takmer ako keby kamennú tvár, ktorá sa sústredene skláňa pri tvorbe sushi, sa zrazu otvára iný svet. Nenapodobiteľný. Nezameniteľný. Rozprávkový… Zmysel pre detail, tak typický pre japonskú mentalitu, v jeho poňatí získava nový, nepoznaný rozmer.

V dokumente samozrejme nemohol chýbať ani pohľad na jedno z výnimočných miest v Tokiu – svetoznámy rybí trh Tsukiji. A práve pri záberoch na rannú dražbu tuniakov som si spomenul na návštevu trhu, ktorý sa nachádza neďaleko známej luxusnej štvrti Ginza.


Na internete nájdete veľké množstvo informácii o rybom trhu Tsukiji, o jeho histórii, ako aj súčasnosti. Prípadne o astronomických cenách, ktoré sú ochotní zaplatiť majitelia špičkových reštaurácií na dražbe tuniakov. Ale až keď som vošiel do útrob obrovských hál s úzkymi uličkami a predieral sa pomedzi rýchlo sa pohybujúcich malých Japoncov, som začal vnímať zvláštnu mágiu tohto miesta.

Je niekoľko miest, prípadne vecí  na svete, ktorých veľkosť si uvedomíte, až keď sa ocitnete priamo pri nich. Jedným z týchto miest je rybí trh v Tokiu. Obrovský. Neuchopiteľný. Mesto v meste, žijúce si svojím vlastným životom, ktorý začína skôr, ako na neho zasvietia slnečné lúče.

Trh je tak veľký, že ľudia čo rozvážajú ľad, boxy s rybami a ďalší tovar, sa premiestňujú na malých nákladných motorových trojkolkách. Je fascinujúce sledovať, ako na týchto labilne pôsobiacich, ošumelých vozítkach, akoby ukradnutých z filmovej trilógie Mad Max, bravúrne kľučkujú vo veľkej rýchlosti medzi ľuďmi.

Ak by ste čakali, že vám do nosa okamžite udrie rybací zápach, budete „sklamaní“. Všetko je vyumývané, čisté a čerstvé, väčšina živočíchov sa hýbe a zvedavo na vás zazerá z rôznych prepraviek a debničiek.

Na ploche väčšej ako 30 futbalových ihrísk (viac ako 230 000 m2) sa nachádza spleť úzkych uličiek, kde môžete hodiny a hodiny blúdiť. Niekedy takmer sami, ale s vysokou pravdepodobnosťou medzi množstvom ľudí. Pokiaľ máte aspoň priemerných európskych 180 cm, tak to nie je až také strašné. Trh nie je len o rybách a morských potvorách, ale nájdete tam aj množstvo obchodíkov s ovocím a zeleninou. Odporúčam nezaváhať a vyskúšať miestne stánky s občerstvením, kde môžete ochutnať jedlá pripravené z čerstvých surovín priamo z trhu.

Hovorí sa, že keď niekde chcete ochutnať výborné sushi, Tsukiji a jeho okolie je tým správnym miestom. Nie je náhoda, že aj Sukibayashi Jiro je od Tsukiji vzdialená len pár metrov.

Okrem stánkov s občerstvením je v blízkom okolí veľa obchodov, kde kúpite na čo si len spomeniete.

Pravdepodobne drvivú väčšinu vecí neidentifikujete. Ryža, miso pasta, slíže soba, wasabi, saké… a ďalej som sa už strácal len v domnienkach. To, že niečo silne pripomína sladký koláčik, ešte neznamená, že koláčikom aj naozaj je. Miesto priam ideálne pre dobrodružné povahy. Pokiaľ nemáte so sebou príručného japonského kamaráta, alebo skúseného sprievodcu, môžete si kúpiť na občerstvenie niečo, čo ešte treba minimálne variť, aby to bolo požívateľné a neskončili ste niekde na hypermodernej japonskej toalete. Samozrejme, môžete sa skúsiť spýtať predavača, napríklad angličtinou, čo to je a on, ako vačšina neuveriteľne ochotných Japoncov, vám bude s nekonečnou trpezlivosťou vysvetľovať, akú to len dobrotu predáva. Aj tak vám to nepomôže. Japonská angličtina je väčšinou všetko možné, len nie angličtina. Japoncov obzvlášť potešíte, keď budete veľa používať najmä slová s písmenkom „L“ (napríklad „toilet“).

Ani popisky tovaru nie sú veľmi nápomocné.

Japonsko je jednou z krajín, kde každý vie, že ste cudzinec… a ani na chvíľku vás neopusti pocit, že ním aj naozaj ste. Mobilný telefón môžete maximálne použiť ako mp3 prehrávač. Platobná karta je nevyspytateľným spoločníkom. Hľadanie zmenárne bude dobrodružným putovaním s neistým výsledkom. Všade naokolo bude množstvo úslužných a ochotných ľudí, ktorí keď vás uvidia, ako na ulici lúštite mapu, vám bez vyzvania budú chcieť pomôcť zorientovať sa. Väčšinou vám nepomôžu, ale spokojne sa po chvíli usmejú, uklonia a zmiznú v dave. To, že ani netušia, kam chcete ísť, nie je dôležité…

V Tokiu môžete navštíviť množstvo turisticky atraktívnych miest, či je to štvrť Akihabara, Cisársky palác a jeho záhrady, Tokijská veža, Tokijské národne múzeum… ale istotne nebuďte leniví a vstaňte skoro ráno, rýchlo prejdite parkom Ueno, prebehnite ešte takmer ľudoprázdnou Ginzou a ochutnajte atmosféru a jedlo na najväčšom rybom trhu na svete. Spomienka na Tsukiji vo vás zostane veľmi dlho.

Fotogaléria Tsukiji:

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)