Po štyroch rokoch sme boli aj v Tatrách, čo znamenalo, že sme išli opäť do Krakova. Cesta z Tatranskej Javoriny do Krakova dnes trvá o dvadsať minút menej, ako pred kovidom. Poliaci o hodný kus potiahli diaľnicu do Tatier a som presvedčená, že o pár rokov to bude už len príjemná hodinka a dačo. Ďalším pozitívom bola atmosféra v Krakove. Trochu som sa obávala, či nebude v Krakove po rokoch kríz a ukrajinskej vojny napätie, ale boli sme príjemne prekvapení. Zdalo sa mi, že je mesto krajšie a upravenejšie, ako naposledy, no mohlo to byť aj tým, že nám tentoraz vyšlo počasie.

Zdalo sa mi, že je mesto krajšie a upravenejšie…

Niektoré kaviarne, ktoré sme spoznali minule, už zanikli, ale veľa ich aj pribudlo. Za jeden deň sa nám ich podarilo vidieť len zlomok, ale aj tak sme po zbežnej ceste širším centrom narazili na celkom dosť kaviarní s výberovou kávou aj bez hľadania. Kaviareň Wesola si udržiava stále vysoký štandard a pozíciu obľúbeného miesta na poriadny brunch. Pribudla k nej sesterská pekáreň Buka, takže ak aj nebude voľné miesto na sedenie, môžete si vziať kávu so sebou a vedľa v pekárni k nej kúpiť pečivo. (Buka má inak v Krakove už dve prevádzky). Viac remeselných pekární sme nestihli, no aspoň mám čo objavovať aj nabudúce.

Na potulkách po Starom meste a okolí sme náhodne narazili na nové, aj staré podniky, ako napr. na kaviareň Karma na ulici Krupnicza. (Pražiareň s kaviarňou majú na ulici Świętego Wawrzyńca v štvrti Kazimierz.) Obrovský skok vpred urobila kaviareň Knitted Coffee. Preč je starý, ošumelý podniček bez WC na ulici Starowiślna, kde sa naozaj aj štrikovalo. Dnes má Knitted Coffee dve nové, dizajnové kaviarne, pričom tá na ulici Grodzka je v úplnom historickom centre Starého mesta. A ak by ste sa nachádzali na ulici Świętego Wawrzyńca, tak tam má Knitted Coffee aj kiosk na kávu so sebou. Z nových kaviarní sme videli Yellow Monkey na ulici Świętej Gertrudy, čo máte zase na skok na Wawel.

Kávu sme si dali v skvelej kaviarni ukrajinskej siete Coffee Kiosk na ulici Wielopole a boli tak vlastne jednou nohou v Kyjive, čím sme aspoň symbolicky podporili ukrajinskú kaviarenskú scénu.

A úplne najlepšie espresso sme pili v espresso bare Body na opačnom okraji Starého mesta. Ak by vám to tu bolo niečím povedomé, tak vedzte, že ľudia z Body sem prešli z bývalého, dnes už neexistujúceho espresso baru FIKA. V mape kaviarní som teda urobila generálny poriadok a aktualizovala aj staršie články o Krakove, mali by ste v tom mať teraz lepší prehľad.

Bistrá a reštaurácie som ani aktualizovať nemusela. Karakter, ZaKładka aj Nota Resto figurujú v krakovskom zozname podnikov odporučených sprievodcom Michelin a latku si držia vysoko. Aj teraz sme lovili v rovnakom rybníku a muž vybral na obed thajský Molám Thai Canteen & Bar, ktorý nedávno získal ocenenie Bib Gourmand. Naša letná séria vydarených ázijských podnikov sa tak rozrástla aj o thajskú kuchyňu. Páčilo sa mi tu všetko. Najmä prostredie a atmosféra. Naozaj som mala pocit, že som niekde v Bangkoku, už len vonku nasadnúť do tuk-tuku. K tomu skvelá hudba a mimoriadne príjemný a šikovný personál. Vyhlásené sú tu aj koktejly a nočný život.

Hlavné ale je, že autentická je v Molám kuchyňa. Je otvorená a varí sa aj na otvorenom ohni. Šéfkuchár Tomasz Muza varil dlhé roky v Londýne a v Thajsku v najlepších „Nu-Thai“ reštauráciách, teda podnikoch, ktoré sa odklonili od poeurópšťovania thajských jedál a podliezania vkusu Európanov, kde všetko chutilo rovnako. Menu je stručné a primárne navrhnuté tak, aby sa hostia mohli o jedlá (zo štyroch thajských regiónov) deliť a ochutnať tak viac. Servírovanie je takisto autentické, vrátane individuálnych porcií ryže v parákoch a množstva čerstvých, aromatických byliniek a korenín. Všetky komponenty si kuchársky tím pripravuje na mieste sám, žiadne polotovary, ani skratky tu nemajú miesto. Najviac nám chutilo chrumkavé bravčové na čínsky spôsob cap moo a mne osobne aj kvalitná, voňavá a správne pripravená ryža. V jedálnom lístku bolo zastúpených aj viacero vegetariánskych a vegánskych chodov a aj dezert bol sladký len jemne. Čerešničkou na torte boli potom priaznivé ceny. (Len pre predstavu, v Molám sme sa siedmi najedli za toľko, koľko deň predtým štyria v Spišskej Sobote v Doma u nás.) Ohromný zážitok, kiež by sme mali takéto ázijské podniky bližšie!

Druhý ohromný zážitok nás následne čakal v galérii Múzea kniežat Czartoryských, kde sa ukrýva svetový klenot výtvarného umenia – originál Dámy s hranostajom od Leonarda da Vinciho. Pomer cena/výkon je oproti Mone Lise v Louvri neporovnateľný. Tu môžete pred pomerne veľkým obrazom sedieť takmer sami a ako dlho chcete. Zimomriavky. Rembrandtovu Krajinu s dobrým samaritánom máte celú pre seba na milimetre blízko. Jedna pani si ju tam detailne prezerala s lupou. Alebo miniatúry Jagelovcov od Lucasa Cranacha mladšieho, v tom šere ich prehliadnete ľahko. A všeličo iné tu pozorným okom objavíte. Milujem tieto neplánované stretnutia na nečakaných miestach.

Krakov nás po rokoch opäť očaril. Aj preto, že sme boli s priateľmi, ktorí ešte v Krakove neboli a pozerali sme sa na mesto ich očami. Nie je isté, či prídeme o rok znovu, ale ak áno, už teraz sa teším, lebo mám na zozname kopec zaujímavých vecí, čo by som rada videla, zažila a ochutnala. Tak sa rada nechám prekvapiť, ako to celé dopadne. Čo vy, boli ste už po kovide v Krakove? A čo naň hovoríte?