Jar je definitívne tu, ale kým sa všetci rozpŕchneme do záhrad, parkov a letných výletných destinácií, nesmiem vám zabudnúť spomenúť pár krásnych miest, ktoré sme v zime objavili vo Viedni. Viedeň počas leta ponúka nespočet možností, ako príjemne stráviť voľný čas, ale jej čaro je v tom, že tu nájdete miesta, kde sa dá pookriať na tele i na duchu aj v sivom februári.
Ak sa tu nachádzajú nejakí romantickí muží, ktorí vedia ako potešiť ženu… alebo, viete čo? Nebudem predstierať, že to bol výmysel môjho manžela, lebo toto miesto som si vyhliadla sama a pragmaticky sa sem „nechala pozvať“, takže ešte raz… Ak sa tu nachádzajú ženy so zmyslom pre romantiku a majú chuť na poriadne starosvetské rande vo francúzskom štýle, poznačte si pasáž viedenského Ferstelského paláca. Toto nádherné miesto vás ako šibnutím čarovného prútika prenesie priamo do srdca Paríža. Sem do bistra Beaulieu som sa v jednu šedivú januárovú sobotu nechala pozvať na mušle. Obsluha je tu príznačne západoeurópsky „oprsklá“ (zlatá Austrália a Amerika!), vývar z mušlí trochu škrípal medzi zubami, ale aj tak to bol sen.
… žiť hodinu cesty od najlepšieho mesta na život predsa nie je vôbec zlé.
Dopriali sme si mušle, hrebenatky, homára, aj božský croque madame. No povedzte, čo viac si môže ženská duša priať? Pozorovať čulý ruch naokolo, popíjať ružový sekt a nemyslieť na nič?
Veľmi sa mi páči, že podniky vo Ferstelskej pasáži sú zastúpené tak, že tu môžete stráviť aj pol dňa. Máte po obede chuť na dobrú kávu, víno alebo čokoládu? Všetky tieto dobrôtky tu máte pod jednou strechou a vôbec vás nemusí zaujímať, že sa vonku čerti ženia.
Zvyšok popoludnia sme sa už len túlali mestom a čakali, čo zaujímavé nám cvrnkne do nosa. Neviem, či to bola náhoda, ale do nosa nám cvrnkla francúzska cukráreň Tart’a tata. Makarónky sú len na objednávku, ale inak si tu užijete všetky francúzske klasiky od tarte au citron až po mille-feuille. Inak, okolie Kirchengasse je považované za vychytenú hipsterskú štvrť. V jednom takom podniku, kde sa mladí ľudia stretávajú pred tým, ako vyrazia do víru nočných ulíc, sme sa zstavili na kávu. Káva vo Figar nebola nič moc (podobne ako vo phil), cez deň je to tu dosť ospalé, ale cítiť, že to tu musí byť po večeroch dosť husté. Zaujímavých podnikov je tu veľa, stálo by to za samostatný prieskum, ale niečo si musíme nechať aj na budúce.
Na ďalší výlet sme vyrazili s deťmi. Na posledný deň jarných prázdnin sme im pripravili prekvapenie. Pôvodne to malo byť ZOO, ale keďže som v blízkosti nenašla žiadnu vhodnú reštauráciu, ktorá by sa mi páčila, zmenila som plán. Išli sme do akvária Haus des Meeres. Okrem úchvatného podmorského sveta v Haus des Meeres je hneď vedľa v parku aj obrovské detské ihrisko, takže ak sa vaše deti dostatočne nevybehajú v 10-poschodovom akváriu, dorazia sa vonku. V okolí akvária je na výber veľa slušných reštaurácií, keďže sa nachádza priamo v meste, ale ak odoláte pokušeniu zapadnúť hneď oproti do Café Pierre a prejdete sa trochu ďalej po Gumpendorfer Strasse, natrafíte na oveľa inšpiratívnejšie, najmä ázijské podniky.
O Mama Liu & Sons sa hovorí, že je to prvá čínska hipsterská reštaurácia vo Viedni, ale znamená to len toľko, že máte možnosť zažiť modernú čínsku reštauráciu bez prežitých gýčov a nevkusu v interiéri i na jedálnom lístku. V Mama Liu sa hovorí čínsky rovnako ako po anglicky a ak máte radi čínske knedličky na rôzne spôsoby, tu si prídete na svoje. Najväčšou prednosťou dim sum knedličiek v Mama Liu je, že sú vždy čerstvé a ručne robené priamo na mieste. Žiadne mrazené polotovary ani kupované cestíčka. Vyskúšali sme dim sum na pare, potstickers i wonton v polievke a boli sme nadšení.
Ochutnali sme jedno jedlo aj z dennej ponuky, ktoré vyzeralo presne tak, ako si ho varím doma ja, prirodzene a sviežo, s rozlíšiteľnou aromatikou a chuťami pár základných surovín. Takéto prístupné a striedme čínske jedlo v modernom interiéri a s trendovým dizajnom mi na Slovensku veľmi chýba. Autentické chute za prijateľné ceny, v neformálnom prostredí, žiadne hogo-fogo ani zbytočná ezoterika, skrátka normálne jedlo, na ktoré si môže človek skočiť po práci s priateľmi alebo cez víkend s rodinou, keď má chuť na niečo iné. Napríklad na dim sum. Choďte vyskúšať a presvedčte sa sami, aká zaujímavá „čína“ môže byť.
Neprekvapilo ma, že bola Viedeň opäť raz zvolená za najlepšie mesto na život. (Už po šiestykrát za sebou!) Ja sa len tíško teším, že žijem tak blízko a môžem si to šťastie užívať tiež. Nikdy som si to totiž takto neuvedomila. Že žiť hodinu cesty od najlepšieho mesta na život predsa nie je vôbec zlé.
Ďalšie tipy na výlety do Rakúska:
Cestou necestou
Verzauberungsanstalt
Moje slovenské more
Gastroturizmus na dovolenkový spôsob
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Viedenská gastrokultúra a my
Wachau – nakuknutie do raja
36 hodín v marhuľovom kraji
AT – DE: Wunderschön
Vianoce na zámku
Fotogaléria Ferstel Passage / bistro Beaulieu / Tart’a’tata:
Fotogaléria Mama Liu & Sons / Haus des Meeres:
No, s vela vecami musim jednoznacne nesuhlasit, kedze vo Viedni zijem. Urcite vsak pojdem navstivit spominane restauracie, pretoze som tam este nebola.
Bratislava ma pre mna ovela prijemnejsiu atmosferu, kvalitnejsie a chutne pripravene jedlo (hipsterske bistra a kaviarnicky v centre). Velakrat zazivam vo Viedni obrovske sklamanie a to od kavy az po uplne jednoduche jedla. Su vacsinou pripravene podla mna nespravne- a vysledok je taky, ze nechutia dobre. Takisto aj kava vo Viedni ma obrovske promo- je vsak vyslovene zla, kaviarne maju zacapkane stoly, stare zariadenie, napr. DO&CO ,, vraj,, vychytena na Stephanplatz- takze mi tu najviac chuti Starbucks.
A co sa ceny tyka? Nie som teda lakoma, na kvalite jedla si potrpim, ale 40-50 eur za dvoch za obed si kazdy den dovolit nemozem.
Takze som urcite za Bratislavu, ktora byva velmi podcenovana!
Kika, hovoríme o dvoch úplne odlišných veciach. Navyše, všetko, čo píšete o Viedni, by som ja mohla písať o Bratislave a naopak. Je iné, keď v nejakom meste žijete a iné, keď doňho chodíte za oddychom a na výlety.
Po prvé, ja mám dobré skúsenosti (z akéhokoľvek mesta) len preto, že zásadne nikdy nechodím do žiadnej reštaurácie „na blind“. Chodím len na overené miesta, kde mám veľkú mieru istoty, že nebudem sklamaná a dostanem za svoje peniaze to, čo očakávam.
A po druhé, ja píšem o príležitostných návštevách reštaurácií, na ktoré si peniaze ušetrím tým, že nechodím do zlých či priemerných podnikov každý deň. Chodiť každý deň do reštaurácie je nonsens.
V tomto prípade píšem o tom, ako ma muž pozval na romantický obed do francúzskeho bistra (okrem Valentínskej večere to bolo jediný raz od Mikuláša až doteraz) a o tom, ako sme deťom pripravili prázdninové prekvapenie výletom do Viedne.
Keď budete mať možnosť, choďte vyskúšať…