Čo si zas môj muž nevymyslel? Niekoľko týždňov ma naťahoval a tajil svoj nový nápad na domáci projekt. Po veľkom úspechu s bazovým „šampusom“ prišiel s ďalším nápojovým tipom, tentoraz s ďumbierovým pivom. Raz sme totiž vo Fou Zoo ochutnali jeden životabudič s týmto názvom, ktorý teda nebol žiadna limonáda. Koncentrovaná sýtená ďumbierová šťava nám spôsobila v ústach rovnakú ohňovú šou ako dúšok Listerinu a tabasca v jednom. Odvtedy „ginger beer“ môjho muža máta. (Napriek tomu, že štipľavé nemá rád.)
No a po jednej z častí TV série River Cottage, kde videl návod na domáce ďumbierové pivo, bolo rozhodnuté. Nasledovalo zháňanie prázdnych plastových fliaš a pivných kvasiniek. Z výsledku sme boli nadšení nielen my, ale aj mužovi kolegovia z práce. Aj keď nás táto verzia nevyzliekla z ponožiek tak, ako vo Fou Zoo, je oveľa sladšia a slabšia, kupovaný „zázvorový tonik“ jej nesiaha ani po päty. Hneď som si predstavovala, aké by bolo štýlové takýto nápoj podávať hosťom či už doma alebo v podniku. Kvôli pretrvávajúcim spomienkam na ďumbierové pivo z Fou Zoo sme pri ďalších várkach skúšali znížovať obsah cukru a zvyšovať obsah ďumbiera, no zatiaľ sme na ten správny pomer neprišli. Nevadí, každá várka nám padne na úžitok. Ak sa na jeseň a v zime radi liečite ďumbierom a ste už „prečajovaní“, skúste pre zmenu pivo, neoľutujete. Len si dajte pozor na hladinku, je možné, že z väčšieho množstva čo-to nafúkate.
Ginger Beer
(Ďumbierové pivo)
- ¼ lyžičky pivných kvasiniek
- 225 g kryštálového cukru
- 1,5 – 2 lyžice jemne postrúhaného čerstvého ďumbiera
- šťava z 1 citróna
- 1 lyžica medu
Do dvojlitrovej plastovej fľaše nasypeme pivné kvasinky, cukor, postrúhaný ďumbier s citrónovou šťavou a medom, zalejeme do ¾ vodou, uzavrieme a pretrepeme, kým sa cukor na dne fľaše nerozpustí. Potom fľašu dolejeme vodou maximálne 3 cm pod okraj, aby sa mal kde produkovať plyn. Fľašu pevne zakrútime a necháme ju na 48 hodín na teplom mieste (napr. v byte). Keď je fľaša natlakovaná úplne dotvrda, je pivo hotové. Fľašu preložíme do chladničky, aby sme zastavili kvasenie a necháme poriadne vychladiť. Pre príjemnejší vzhľad a chuť môžeme pivo pred podávaním precediť cez husté sitko alebo gázu.
Upozornenie: Vzhľadom na veľký tlak tvorený kvasením neodporúčame výrobu v sklenených fľašiach. Po viac ako 2 dňoch kvasenia treba pravidelne uvoľňovať tlak vo fľašiach a otvárať uzávery veľmi opatrne a pomaly, zmes je veľmi reaktívna.
Ja milujem zazvor…caje z cerstveho zazvoru si v tomto obdobi robim kazdy den…tiez som raz doma skusala zazvorove pivo,ale bola to skor taka limonadka..viem ,ze tam isli normalne susene kvasnice,ale chutilo nam velmi 🙂 i ked ,som si ista,ze toto vase ,s origos pivnymi kvasinkami,musi byt „ina kava“ 🙂
No veď aj toto je skôr taká limonádka, od piva to má ďaleko, ale ako domáci, sýtený drink je to dokonalé.
dzindzera robievam pravidelne-nepravidelne a momentalne sa mi najviac pozdava tato kombinacia surovin na 2L (zazvor odstavujem na pomalotocivovom odstavovaci)
200g trstinoveho cukru
2 citrony
cca 70ml zazvorovej stavy
pivne kvasinky
kedze mi to moc pri izbovej teplote 20 stupnov nechce kvasit, davam to na radiator.
Dobrý nápad – odšťavený ďumbier!