Misia Londýn úspešne ukončená! Moja prvá cesta tentoraz viedla na tržnicu Borough Market. Roky sa do nej chystám, dlho o nej snívam. Domáci možno ohrnú nos, ja viem, nie je to La Boquería, Les Halles alebo Rialto, ale kiežby sme mali v Bratislave aspoň pätinu Borough Marketu…

Od štvrtka do nedele sa tu môžete prechádzať, obdivovať rôzne druhy ovocia, zeleniny, čerstvých rýb, darov mora, mäsa, údenín, syrov, masla a ochutnávať zmrzliny, sladkosti, cukrárske a pekárske výrobky, džúsy, medy, sypané čaje, kávu a v neposlednom rade sa najesť v množstve stánkov s hotovými jedlami svetových kuchýň od paelly až po thajské kari alebo v kamenných kaviarňach a bistrách priľahlých uličiek.

Od štvrtka do nedele sa tu môžete prechádzať…

Okrem voľne ponúkaných ochutnávok syrov, sušených klobás či baklavy sme si dali falafel, typický britský „saussage“, hovädzí steak a šťavnatý kurací wrap. Ako dezert som vybrala výborný portugalský pastel de nata.

Medzi rarity na trhu patril pštrosí stánok, stánok so sušeným juhoafrickým biltongom a španielsky stánok so sušenými šunkami.

Popri návšteve Borough Marketu som si v Londýne naplánovala aj večeru v dobrej reštaurácii. Vybrala som si The Providores novozélandského šéfkuchára Petra Gordona. Bola to skvelá voľba a nezabudnuteľný večer. Podnik plný do posledného miesta, vibrujúca, uvoľnená atmosféra, bezchybná obsluha, skvostné víno (novozélandský Sauvignon Blanc, ako inak), excelentné, zaujímavé jedlo (dokonca aj dezerty). Celkovo som sa v The Providores cítila ako doma. Na takéto jedlo, víno, spôsob a úroveň obsluhy som bola zvyknutá z Austrálie. Presne takto to tam „fičí“ a žije. Za takéto výkony s radosťou zaplatíte každý cent a neľutujete ani sekundu. (Aktualizácia 2019: Reštaurácia The Providores ukončila svoju činnosť.)

Čo viac si z Londýna môžem priniesť? Ešte nejaké tie korenia a ingrediencie do zásoby, kopu aktuálnych food časopisov a hlavu plnú krásnych spomienok a inšpirácií.

Fotogaléria:

Ďalšie články o Londýne:
London Positive
East Meets West
Ottománia
Jedlo ulice
Taste of London

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)