Keď sme boli na jar na zámku Schloss Hof na veľkonočných trhoch, bola som nadšená. Prostredím a atmosférou. Povedala som si, že toto chcem určite zažiť na Vianoce. A minulú sobotu sa tak aj stalo. Od konca novembra až do Vianoc môžete cez víkendy zažiť niečo nezvyčajné. Vianočnú dedinku na zámockom dvore.

Trhy boli trochu paralyzované treskúcim vetrom a zimou, ale svojím spôsobom i drsnosť počasia prispievala k tamojšej zvláštnej vianočnej nálade. Zahriať sa dalo teplými nápojmi a jedlami pre nás tradičnými, aj netradičnými, predsa len, rakúska tradícia je iná. Punč je iný, sladkosti sú iné, sortiment v stánkoch je iný, ale stále nám dobre známy. Zemiaky na rôzne spôsoby (pečené, v šupke, placky, hranolky, ručne robené čerstvé čipsy), gaštany, údeniny, medovníky, syry, teda väčšinou „zimné“ suroviny či produkty. Vyskúšali sme len „punsch“, „kinderpunsch“ a zemiakové čipsy, na viac nebolo kvôli zime a deťom chuti, ale dalo by sa tu dosť toho ochutnávať. Ponuka je bohatá (od stánkov až po kamennú reštauráciu s kuchyňou čerpajúcou z rakúsko-uhorskej tradície)…

Nie sú to bujaré mestské trhy s hlučnou reprodukovanou hudbou, reštauračnou stravou a cinkaním električiek v pozadí. V Schloss Hofe zažijete vidiecke Vianoce – s hospodárskym dvorom, zvieratami, okolitými poľami a prírodou. Takže ak sa vám žiada v tomto šialenom predvianočnom cirkuse trochu spomaliť, vyberte sa na Schloss Hof.

Fotogaléria:

Ďalšie tipy na výlety do Rakúska:
Cestou necestou
Verzauberungsanstalt
Moje slovenské more
Gastroturizmus na dovolenkový spôsob
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Viedenská gastrokultúra a my
Wachau – nakuknutie do raja
36 hodín v marhuľovom kraji
AT – DE: Wunderschön

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)