Trnavu sme začali objavovať už minulý rok, keď sme sa tam zastavili po ceste na Inoveckú chatu. O Inoveckej chate sme vedeli, že sa tam varí zo základných, lokálnych surovín, žiadne polotovary a podobne. Strava na našich turistických chatách veru nemá dobré renomé, málokto sa vydá na túru s tým, že sa po ceste zastaví na nejaké poctivé, domáce jedlo. Preto sme to museli ísť otestovať.

Nie som žiaden veľký turista. Na turistike mám najradšej práve (vysoko)horské chaty a kvôli ich atmosfére a pohostinnosti som schopná sa aj prekonať. Vidina dákej miestnej špeciality je pre mňa veľkým lákadlom a odmenou za fyzickú námahu, ale nestačí mi škôlkársky čaj a horalka, z Álp som už pekne rozmaznaná. No čerstvé parené buchty (knedle) Palúch na Inoveckej chate sú teda sen! A klobúk dole, za tunajšie jedlo by sa nemusela hanbiť ani luxusnejšia slovenská reštaurácia kdekoľvek v meste. Pravda, žiadna vysoká gastronómia to nie je, ale s príjemným, bleskovo rýchlym servisom a veľkorysým interiérom je to zážitok, ktorý môžeme smelo odporučiť aj cudzincom.

Tento rok sme sa rozhodli ísť do Trnavy už cielene na Trnavský rínek. O tomto trhu počúvame už dlho samé chvály a chceli sme si to overiť na vlastnej koži. Trh mi veľmi pripomínal bratislavský Dobrý trh. Typom predávaných produktov, atmosférou, sprievodným programom a „alternatívnym“ duchom. Žiadne gýče, žiadni prekupníci zeleniny z veľkoskladov, žiadna cigánska či iný kolotočiarsky folklór. Veľa mladých ľudí, kočíkov, detská zóna a verejnoprospešné aktivity.

… vidieť naživo fortieľ a tradície sa mnohým ľuďom z mesta len tak nepodarí.

Na môj vkus bol však Trnavský rínek málo lokálny a sezónny. Nič, čím by sa odlišoval od iných trhov, alebo kvôli čomu by som bola ochotná ísť práve sem. Prijala by som najmä pestrejšiu skladbu občerstvenia. Neviem, či nie je z čoho vyberať, alebo sa výberu a dramaturgii stánkov s jedlom neprikladá veľký význam. Myslím si, že na trhu by mali byť veci, ktoré sa inak inde nedajú dostať. Na trhoch mi chýba aktívna gastronómia – remeselná, ručná výroba, kvôli ktorej sa mi oplatí ísť na trh a jedine sem – lisovanie čerstvej jablkovej šťavy, pečenie jabĺk, ťahanie štrúdlí, varenie lekváru. Kúpiť si dnes domácu štrúdľu či lekvár už nie je ťažké, ale vidieť naživo fortieľ a tradície sa mnohým ľuďom z mesta len tak nepodarí. Chýbali mi sezónne stánky s hroznom, ovocnými muštmi, stánky s gaštanmi, tekvicou (pečená tekvica!), hubami, orechmi, chýbali mi polievky (česť výnimkám – boršč z Poľnej kuchyne, výborná voľba!) a celkovo jednoduché zeleninové jedlá.

Na druhú stranu, ponuka kvalitných nápojov bola veľmi dobrá – od kávy (napr. Pán Králiček), cez cider (Sigelsberg), sirupy (Herbert) až po víno. (Stále však márne hľadám na podobných akciách fontánky s pitnou vodou, haló?) Pre mňa osobne bola najpríjemnejším objavom BylinKola a z jedál mi najviac chutil „pastrami“ sendvič z Barskde (pastrami by som to nenazvala, ale ako rozbíf sendvič to bolo senzačné, najmä chlieb). Obzvlášť oceňujem koncept tradičných trhancov/párancov zo stánku Trhance jak párance, ktoré považujem za veľmi vhodné jedlo na trh. Tradičné, slovenské, nenáročné a pritom atraktívne.

Samotný Trnavský rínek by mi bol asi málo, ale Trnava má pre labužníkov aj iné lákadlá a tak jedna návšteva kaviarne pred rínkom a druhá po ňom už dostatočne saturovali naše potreby a nároky. Už minulý rok sme boli v Trnave na káve v slávnej kaviarni Thalmeiner na Trojičnom námestí a tak sme tam teraz išli na istotu. Thalmeiner je zaujímavým prepojením starého a nového. Nič tu na vás nekričí „výberová káva“, žiadna prepiata hipsterčina, práve naopak, kombinácia starých dobrých čias parížskych či viedenských kaviarní šmrncnutá trochou New Yorku, ktorá neodradí ani staršie generácie a tak sa Thalmeiner stal obľúbeným miestom ľudí všetkých vekových kategórií. (Interiér toaliet považujem za jeden z najoriginálnejších na Slovensku.) Thalmeiner je pre nás jedným zo spoľahlivých záchytných bodov na gastromape Slovenska, kam sa kedykoľvek radi vrátime.

Druhou perlou trnavskej kaviarenskej scény je Synagóga café. Keď som videla fotky, nechcela som veriť. Kaviareň z kategórie „úchvatný priestor“. Som absolútnym fanúšikom kaviarní v nekaviarenských priestoroch – továrňach, skleníkoch či kostoloch. Synagóga café je multifunkčný kultúrny stánok v bývalej synagóge, kde na vás inšpirácia doslova skáče na každom kroku. Presklené boxy po obvode synagógy, zútulnené sedačkami a antikvariátnymi knižkami priam zvádzajú na niekoľkohodinové leňošenie pri dobrej káve. Slušný mobiliár, servírovanie, prirodzene motivovaná obsluha a kvalitná ponuka nápojov ničím nezaostávajú za dobrým dojmom z interiéru. Káva tu síce nie je výberová, ale je naozaj výborná. (Apropos, v Trnave je nejaká drahá voda, či čo? V Thalmeinerovi sme dostali ku káve štamperlík vody, v Synagóge pre istotu ani kvapku…) Synagógu café môžeme Trnave len závidieť. Takto to vyzerá, keď sa dostane dobrý priestor s dobrým úmyslom do dobrých rúk.

Želala by som si, aby bolo na Slovensku viac takých miest ako je Trnava (nielen kvôli dobrým gastronomickým tipom). Verím, že ich bude stále pribúdať a stanú sa kultivovaným prístavom nielen pre občasných výletníkov ako som ja, ale hlavne pre domácich obyvateľov. Už je na čase.

Fotogaléria:

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Street food – Berlin style – Markthalle Neun, Street Food auf Achse, Pojangmacha – Korean Street Food (Berlín)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)