Street food ma stále baví. Až tak, že som ochotná kvôli nemu cestovať až do Berlína a v zlom počasí znášať čiastočnú nepohodu po tržniciach, halách a uliciach. Na pouličnom jedle ma láka práve jeho socio-kultúrny a komunitný rozmer, lebo z vysedávania v sterilných reštauráciách sa toho veľa o meste nedozviete – Praha ako Berlín. Na street food idem s cieľom dostať sa bližšie k ľuďom, ktorí jedlo ponúkajú a sledovať tých, ktorí ho konzumujú. Byť pri tom, čo tam medzi ľuďmi vzniká, je najlepší suvenír, ktorý si domov môžete odniesť.

Je to skvelý tip, ako sa dostať mestu pod kožu.

Rada navštevujem street food akcie aj doma, ale na cestách ich priam vyhľadávam. Je to skvelý tip, ako sa dostať mestu pod kožu. Okrem toho, že sa najete, sa aj (multi)kutúrne vyžijete a často sa dostanete na miesta, ktoré by vám ako cudzincom ostali skryté. Ako v prípade Markthalle Neun, Kulturbrauerai alebo Platoon Kunsthalle, dnes už zavedených kultúrnych stánkov Berlína. Oplatí sa pred cestou sledovať ich sociálne siete, takmer každý týždeň sa tu deje niečo nové a zaujímavé.

Medzi najobľúbenejšie pravidelné food akcie V Berlíne patria práve tie v Markthalle Neun. Každý štvrtok od 17:00 sa tu koná Streetfood Thursday, ideálny na úvod spoznávania mesta a ako rozjazd na víkend. Stánky s jedlom, pitím, rôznymi ochutnávkami a prezentáciami (malo)výrobcov, reprodukovaná hudba a veľa, veľa ľudí – ak sa chystáte do Berlína, vo štvrtok večer už buďte tu! A ak by ste to vo štvrtok nestihli, odporúčam nedeľu o 10:00, keď sa tu koná Breakfast Market. Zažijete Markthalle Neun v dennom svetle a s inou vzorkou návštevníkov (áno, aj rodinky s deťmi). Inak, Markthalle Neun funguje každý deň a oplatí sa sem prísť aspoň nakuknúť, keď budete niekde naokolo.

Zastúpenie občerstvenia je naozaj pestré, od čerstvých ustríc po vyprážané jedlá, od studených antipasti a tapas po teplé tacos, falafel, dim-sum, palacinky, špecle či taiyaki. Nám osobne najviac chutili vajíčka Benedict z raňajkového foodtrucku The Future Breakfast a mäsové guľky z večerného Berlin Beef Balls (bengálske a thajské). Treba ochutnať aj parené knedličky od Son Kitchen či sendviče zo slávneho stánku Big Stuff Smoked BBQ. Ako dezert mango lassi a zmrzlinu od Rosa Canina (jablková štrúdľa či Mozartove gule?), ale chutiť vám bude asi všade a všetko.

Ako som spomínala, že treba pred návštevou Berlína trochu browsovať po sociálnych sieťach, tak som sa úplnou náhodou dozvedela, že sa v piatok večer koná kórejská párty Pojangmacha – Korean Street Food Culture. V kultúrnom centre Platoon Kunsthalle (z námorných kontajnerov), nachádzajúcom sa hneď vedľa kultovej kaviarne The Barn, sme zažili plno dobrého kórejského jedla, pitia a DJ-hudby, okorenených aprílovou búrkou a krupobitím. Nebo nad Berlínom k nám nemohlo byť štedrejšie.

O poznanie pokojnejšiu a komornejšiu atmosféru mal pravidelný nedeľňajší Street Food auf Achse v Kulturbrauerai v mestskej časti Prenzlauer Berg. V inšpiratívnom prostredí nádvoria bývalého pivovaru tu môžete pod holým nebom obdivovať viacero krásnych foodtruckov a ochutnať raclette, viedenské šnicle, gnocchi, korutánske plnené taštičky, šašlik či exotickejšie jedlá, ktoré sa tu udomácnili aj vďaka akciám Refugee Streetfood či iných aktivistov. Miesta a príležitostí je dosť, Kulturbrauerai ponúka zázemie aj pre cyklistov či rodiny s kočíkmi, stačí si len z kultúrneho programu vybrať ten správny event.

Ak čakáte zmienku o najpopulárnejšom berlínskom street/fast foode – o currywurste, tak to vás asi sklamem, nedali sme si ani raz. V Berlíne je príliš veľa lákadiel na to, aby sme jedli (akokoľvek luxusné) párky s kečupom a kari korením. Ale ak by vás zaujímalo, kde majú v Berlíne najlepší ramen, krvavničkovú „pizzu“ či kam na miso polievku alebo šakšuku na raňajky, prídite zase o týždeň, je to bláznivejšie, než by ste čakali.

Fotogaléria:

Ďalšie články o street foode:
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Bratislava, Viedeň
Jedlo ulice – Londýn

Ďalšie články o Berlíne:
Berlín – mesto kávy
Ako sa zobúdzať v Berlíne
Večery v Berlíne 40+
Nebo nad (naším) Berlínom

Ďalšie tipy na návštevu trhov na Slovensku a v zahraničí:
Viac takých miest ako je Trnava – Trnavský rínek (Trnava)
Manhattanské trhy a tržnice – Chelsea Market, Union Square Greenmarket, Essex Street Market, Grand Central Market (New York)
Once Upon A Time in Japan (Tsukiji – rybí trh) – Tsukiji (Tokio)
Svet pokrikov ajumma – Gongdeok Market, Namdaemun Market, Kwangjang Market, Noryangjin Market, Geumcheongyo Market, Tongin Market, Mangwon Market, Yeongdong Market, Bamdokkaebi Market (Soul)
Ako začať deň – Mercat de la Boquería, Mercat de Santa Caterina, Mercat del Born, Mercat de la Concepció, Mercat Abaceria (Barcelona)
Pouličné jedlo nielen na kolesách – Stará tržnica, Dobrý trh, Trh na Poľnej ulici (Bratislava) / Marx Halle – Street kitchen food Market (Viedeň)
Jedlo ulice – Whitecross Market, Broadway Market, Netil Market, Scholl Yard Market (Londýn)
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne – Naschmarkt (Viedeň)
Viedenská gastrokultúra a my – Naschmarkt (Viedeň)
London’s Calling – Borough Market (Londýn)
Kinosobota: Náplavka – Náplavka (Praha)
Vianoce na zámku – vianočné trhy na zámku Schloss Hof (Schloßhof)