Ako sa budete prebúdzať v Berlíne, bude záležať od lokality a kvality tesnenia okien vašej izby. S takým náročným itinerárom, ako som mala pripravený ja, som veľa nešpekulovala a bookla hotel Mani v Mitte na rušnej Torstrasse. Dostatočne uspokojil naše nároky na komfort i estetično, mal odhlučnené izby a bol v správnej lokalite. Veď uznajte, kávičkári, mať The Barn za rohom, nie je vôbec zlé. O ostatných (gastro) lákadlách v okolí ani nehovoriac – magická Auguststrasse! A U-bahn pri hoteli sa tiež hodí, ak máte na Berlín našliapnuté, ako my.

Cvikla a čakanka? V lekárni? Wirklich?

Sama som bola prekvapená, koľko bodov záujmu sme mali z hotela „na pešo“, ako napríklad raňajkové bistro Milch Halle. Okrem bežných raňajkových evergreenov tu mali aj čerstvé ovocné šťavy, smoothies, ryžové kaše a müsli, ako stvorené na zdravší štart do (gastronomicky) náročného dňa. A po turistoch ani stopy. Na kávu si skočte vedľa do The Barn. A máte na pár hodín s jedlom vystarané. S kávou nie, lebo o kúsok ďalej, cestou k dvorom Hackescher Höfe, plných dizajnových obchodíkov, narazíte na kávový butik Ben Rahim. A od Hackescher Höfe je to už len kúsok napr. do kaviarne Father Carpenter. No, nedajte si už tretiu kávu po sebe!

Alebo iný raňajkový scenár. Máte za sebou náročnejšiu noc a potrebujete niečo festovné. Minimálne cider a sendvič Reuben na raňajky. Mám pre vás jedno super utajené miesto. Deli amerického typu Mogg & Melzer v budove židovskej dievčenskej školy. Zvonka ho ľahko prehliadnete. Nič nenasvedčuje tomu, že sa vo vnútri nachádzajú také architektonické a gastronomické skvosty ako Pauly Saal či Mogg & Melzer. Ale ak sa už dnu dostanete, ste v nebi.

Scenár č. 3. Posledné ráno v Berlíne, smútite, chcete nejakú echt exotiku na rozlúčku. Cestu v čase a priestore. Prekročením prahu The House of Small Wonder sa prenesiete do rozvŕzganej plážovej chatrče kdesi na Okinawe a oprášite si japonské slovíčka s personálom. Objednáte si matcha latte a miso polievku. Spolu s croque madame či zemiakovým gratinom. The House of Small Wonder. Nomen omen. 100% comfort food. A nezabudnite, ste na okinawskej pláži – no reservations, cash only. Cool. Irasshaimase.

Obedy môžu byť v Berlíne tiež riadna divočina. Chceli ste sa niekedy cítiť ako v časopise Kinfolk? Nech sa páči, skočte na obed alebo brunch do Aunt Benny vo Friedrichsheine a ste tam! Alebo preferujete zaujímavé a neotrelé gastro objekty s históriou? Čo tak obed v apatieke? Popri čítaní menu v Cafe ORA sa zabavíte lúštením latinských názvov lekárenských substancií na desiatkach šuflíčkov z roku pána. Mimochodom, cviklové pyré s karamelizovanou čakankou bolo pre mňa úplne nečakane najlepším jedlom z celého Berlína. Cvikla a čakanka? V lekárni? Wirklich?

A na záver malý fór. Ako som si pripravovala itinerár na Berlín, upútal ma názov jedného novšieho podniku Parker Bowles. Ako meno známeho britského food kritika Toma Parkera Bowlesa, syna manželky princa Charlesa Camilly. Vravím si, je to jeho podnik? Nie je to jeho podnik? V každom prípade vtipný názov, zaujal moju pozornosť. A zjavne nielen moju, lebo tesne pred naším výletom sa do Berlína chystala aj ďalšia britská food kritička Marina O’Laughlin a zachytila som jej tweet s Tomom, že či už bol v Berlíne „vo svojom podniku“. Nebol, ale odkedy sa o ňom dozvedel, tam strašne chce ísť… (Čiže tip pre vás, ak si chcete otvoriť reštauráciu, pomenujte ju po nejakom food kritikovi…)

Inak, v piatky a soboty bývajú v Parker Bowles večer husté žúrky s miestnymi hipsterskými celebritkami. Tu chcete byť. My staršie ročníky už ponocujeme trochu decentnejšie. Ako, to vám poviem nabudúce. Dlžím vám ešte ten najlepší ramen v Berlíne. A ešte čosi. Príďte sa pozrieť o týždeň.

Ďalšie texty o Berlíne:
Berlín mesto kávy
Street Food – Berlin style
Večery v Berlíne 40+
Nebo nad (naším) Berlínom

Fotogaléria: