Ako sa budete prebúdzať v Berlíne, bude záležať od lokality a kvality tesnenia okien vašej izby. S takým náročným itinerárom, ako som mala pripravený ja, som veľa nešpekulovala a bookla hotel Mani v Mitte na rušnej Torstrasse. Dostatočne uspokojil naše nároky na komfort i estetično, mal odhlučnené izby a bol v správnej lokalite. Veď uznajte, kávičkári, mať The Barn za rohom, nie je vôbec zlé. O ostatných (gastro) lákadlách v okolí ani nehovoriac – magická Auguststrasse! A U-bahn pri hoteli sa tiež hodí, ak máte na Berlín našliapnuté, ako my.

Cvikla a čakanka? V lekárni? Wirklich?

Sama som bola prekvapená, koľko bodov záujmu sme mali z hotela „na pešo“, ako napríklad raňajkové bistro Milch Halle. Okrem bežných raňajkových evergreenov tu mali aj čerstvé ovocné šťavy, smoothies, ryžové kaše a müsli, ako stvorené na zdravší štart do (gastronomicky) náročného dňa. A po turistoch ani stopy. Na kávu si skočte vedľa do The Barn. A máte na pár hodín s jedlom vystarané. S kávou nie, lebo o kúsok ďalej, cestou k dvorom Hackescher Höfe, plných dizajnových obchodíkov, narazíte na kávový butik Ben Rahim. A od Hackescher Höfe je to už len kúsok napr. do kaviarne Father Carpenter. No, nedajte si už tretiu kávu po sebe!

Alebo iný raňajkový scenár. Máte za sebou náročnejšiu noc a potrebujete niečo festovné. Minimálne cider a sendvič Reuben na raňajky. Mám pre vás jedno super utajené miesto. Deli amerického typu Mogg & Melzer v budove židovskej dievčenskej školy. Zvonka ho ľahko prehliadnete. Nič nenasvedčuje tomu, že sa vo vnútri nachádzajú také architektonické a gastronomické skvosty ako Pauly Saal či Mogg & Melzer. Ale ak sa už dnu dostanete, ste v nebi.

Scenár č. 3. Posledné ráno v Berlíne, smútite, chcete nejakú echt exotiku na rozlúčku. Cestu v čase a priestore. Prekročením prahu The House of Small Wonder sa prenesiete do rozvŕzganej plážovej chatrče kdesi na Okinawe a oprášite si japonské slovíčka s personálom. Objednáte si matcha latte a miso polievku. Spolu s croque madame či zemiakovým gratinom. The House of Small Wonder. Nomen omen. 100% comfort food. A nezabudnite, ste na okinawskej pláži – no reservations, cash only. Cool. Irasshaimase. (Aktualizácia 2023: The House of Small Wonder je dočasne presťahovaná na iné miesto a do iných priestorov.)

Obedy môžu byť v Berlíne tiež riadna divočina. Chceli ste sa niekedy cítiť ako v časopise Kinfolk? Nech sa páči, skočte na obed alebo brunch do Aunt Benny (aktualizácia 2023: Aunt Benny zanikla) vo Friedrichsheine a ste tam! Alebo preferujete zaujímavé a neotrelé gastro objekty s históriou? Čo tak obed v apatieke? Popri čítaní menu v ORA wine bar & restaurant sa zabavíte lúštením latinských názvov lekárenských substancií na desiatkach šuflíčkov z roku pána. Mimochodom, cviklové pyré s karamelizovanou čakankou bolo pre mňa úplne nečakane najlepším jedlom z celého Berlína. Cvikla a čakanka? V lekárni? Wirklich?

A na záver malý fór. Ako som si pripravovala itinerár na Berlín, upútal ma názov jedného novšieho podniku Parker Bowles (aktualizácia 2023: Parker Bowles pozastavili svoju činnosť). Ako meno známeho britského food kritika Toma Parkera Bowlesa, syna manželky princa Charlesa Camilly. Vravím si, je to jeho podnik? Nie je to jeho podnik? V každom prípade vtipný názov, zaujal moju pozornosť. A zjavne nielen moju, lebo tesne pred naším výletom sa do Berlína chystala aj ďalšia britská food kritička Marina O’Laughlin a zachytila som jej tweet s Tomom, že či už bol v Berlíne „vo svojom podniku“. Nebol, ale odkedy sa o ňom dozvedel, tam strašne chce ísť… (Čiže tip pre vás, ak si chcete otvoriť reštauráciu, pomenujte ju po nejakom food kritikovi…)

Inak, v piatky a soboty bývajú v Parker Bowles večer husté žúrky s miestnymi hipsterskými celebritkami. Tu chcete byť. My staršie ročníky už ponocujeme trochu decentnejšie. Ako, to vám poviem nabudúce. Dlžím vám ešte ten najlepší ramen v Berlíne. A ešte čosi. Príďte sa pozrieť o týždeň.

Ďalšie texty o Berlíne:
Berlín mesto kávy
Street Food – Berlin style
Večery v Berlíne 40+
Nebo nad (naším) Berlínom

Fotogaléria: