Dnes posledný post o našich 4 dňoch v Berlíne. Okom kamery. Hoci Berlín nie je na pohľad krásne mesto. Berlín nie je Barcelona, elegantná a noblesná. Neskáče tu na vás krása na každom rohu, netají sa vám dych z romantických zákutí a širokých bulvárov. Práve naopak. Berlín musíte vnímať estetikou škaredosti. Hľadať krásu v nespočetných odtieňoch šedej a čiernej. V Berlíne nie je krása zadarmo, namakáte sa, kým dáku objavíte. Ale v tom som už vycvičená z Bratislavy, to mi už celkom ide. Hľadať hrozienka v koláči.

Asi nie je náhoda, že takmer všetky podniky, ktoré sme chceli vidieť a videli, boli v bývalom východnom Berlíne. Nájmy sú tu (vraj) výhodnejšie, tak sa tu otvárajú inšpiratívne kaviarne, bistrá a bary ako na bežiacom páse. Východný Berlín je drsný a nevábny, Alexanderplatz ako naše Kamenné námestie, len niekoľkonásobne zväčšené. Pamiatky z čias Studenej vojny mi vyslovene nerobili dobre, na miestach Berlínskeho múru mi bolo fyzicky nevoľno, nemohla som sa na dobové fotografie ani pozrieť. Pod Unter den Linden sa stavia nová trasa metra, celá rozkopaná. A na druhej strane zase stanica metra ZOO, „Deravý zub“ a ostatné strašiaky z čias socializmu. No, poviem vám, ako bežný turista by som bola z Berlína dosť otrasená.

Apropo, čo najlepšie sa dá zadarmo v Berlíne robiť, keď prší?

Našťastie moje ciele záujmu nesklamali a podarilo sa mi dostať pod nevábnu hrubú šupu Berlína. Toľko skvelej kávy všade, toľko dobrého a dostupného jedla a pitia, zaujímavých ľudí (50-ročných pankáčov na úrovni), inšpirácie z dizajnových obchodov a concept store-ov, ako nikde inde bližšie od nás. V Berlíne ste z Bratislavy už po 1 hodine letu a vďaka fantastickej hromadnej doprave môžete behať po Berlíne hore-dole ako sa vám zachce aj mimo turistickej sezóny a v zlom počasí a stále budete mať čo objavovať. Apropo, čo najlepšie sa dá zadarmo v Berlíne robiť, keď prší? 6. poschodie KaDeWe. A pršať ani nemusí… Berlín je šedivý len na prvý pohľad. Keď sa lepšie prizriete, uvidíte, že je skôr biely a čierny. Buď sa vám páči alebo nie. Určite vás však nenechá chladnými. Hoci je cool.

Ďalšie články o Berlíne:
Berlín mesto kávy
Street Food – Berlin style
Ako sa zobúdzať v Berlíne
Večery v Berlíne 40+