Kamarátka poslala fotky z nórskej univerzity a internátu. Trochu iný level… Fotky z jedálne vyzerali ako z nejakej našej drahej reštaurácie. Podobný dojem som mala z istej jedálne vo Fínsku. Menšia svetlá miestnosť s moderným dizajnom, v ktorej bolo asi 7 stolov, šalátový samoobslužný bar, teplý bufet s polievkou, prílohami a výdaj 3 druhov hlavného jedla: mäso, cestoviny a vegetariánske jedlo – cviklové placky. Skoro mi oči vypadli. Cvikla ako hlavné jedlo! Jasné, že som si vybrala cviklové placky. A veľmi mi chutili. Až tak, že si ich odvtedy robím aj doma. Normálne ako zemiakové (strúhaná surová cvikla, cesnak, soľ, čierne korenie, majoránka, vajce, múka), ale nepražím ich na oleji, ale pečiem v rúre na pečiacom papieri, trochu pokvapkané olivovým olejom. Úžasné sú samostatne, s kyslou smotanou, alebo ako príloha. Vyskúšajte.

…cviklovú polievku šokujúcej cyklámenovej farby

Keď sme pri tej cvikle, teraz je jej čas. Paradajky a listové šaláty sú mizerné, ale koreňová zelenina je ešte stále vo forme. Spravte si luxusný boršč alebo zemiakový šalát s cviklou a chrenom (zemiaky varené v šupke, varená cvikla, citrónová šťava, olivový olej, soľ, čierne korenie, strúhaný čerstvý alebo sterilizovaný chren). Alebo vyskúšajte elegantnú a jednoduchú cviklovú polievku šokujúcej cyklámenovej farby. Nigella Lawson síce s obľubou pripravuje cviklu v bielom mohérovom svetríku, ale vám to neodporúčam. Dajte si radšej aj rukavice…

Cviklová polievka

  • 2 stredné cvikly
  • malá cibuľa
  • soľ, čierne korenie
  • mletá rasca
  • citrónová šťava, štipka cukru
  • (kyslá) smotana alebo créma fraîche
  • chren
  • kôpor

Očistenú a na kocky pokrájanú cviklu dáme do vody s očistenou celou cibuľou, dobre posolíme a varíme do mäkka na strednej teplote. Keď je cvikla mäkká, cibuľu vyberieme a ponorným mixérom polievku rozmixujeme najemno. Opäť privedieme k varu a dochutíme soľou, čiernym korením, mletou rascou a citrónovou šťavou, prípadne štipkou cukru, ak je cvikla málo sladká. Svetloružovú farbu docielime tak, že po rozmixovaní do polievky pridáme aj trochu tučnej smotany. Čím viac smotany, tým svetlejší odtieň. Čím vyšší podiel tuku v smotane, tým menej hrozí, že sa zdrcne, prípadne môžeme citrón pridať, až keď polievka nebude veľmi horúca. Polievku podávame teplú alebo studenú s trochou kyslej smotany alebo créma fraîche, postrúhaným čerstvým chrenom alebo vareným vajíčkom a kôprom. Chutí skvele aj s kúskom údenej mastnej ryby a s krutónmi z ražného chleba.

Ďalšie recepty na polievky:
Soul Food – balzam na dušu i telo – avgolemono (vajcovo-citrónová kuracia polievka)
Príma sezóna – tekvicová polievka
Zelená sa, zelená – špenátová polievka
Thajský vánok – thajská kokosová polievka tom kha gai
Rajské – gazpacho (studená paradajková polievka)
Comfort Food – zelerová krémová polievka
3 z 1 – špargľová krémová polievka
Cool ako uhorka – uhorková studená polievka
Ryba pláva v polievke – cullen skink (mliečna polievka s údenou makrelou)
Lepší holub na tanieri… – holubací vývar s raviolami
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – thajská ostrokyslá polievka tom yam
Gril tuning – polievka z grilovaných paradajok a údenej papriky
Mulligatawny – mulligatawny (zeleninová kari polievka)
Zelený štvrtok – polievka z jarnej cibuľky a hrášku
Najlepší doping na svete – karfiolová polievka s kôprom
Keď polievka musí byť – polievka z červenej šošovice
Bento 2.0 – polievka miso (japonská polievka z fermentovanej sójovej pasty miso)
So superstar do Nového roka – boršč
Pohánka a miso – japonská polievka miso s pohánkovými rezancami soba