Ak by som mala na Slovensku podnikať v oblasti rýchleho pouličného občerstvenia, určite by som si otvorila stánok (food truck) s plackami. Podľa mňa by mali byť placky slovenský street food #1. Žiadne burgre, placky! Celoročne, nielen na vianočných trhoch. Všade a zo všetkého. Zo zemiakov, batátov, topinamburov. Z cukín a tekvíc. Z koreňovej zeleniny. Z kapusty, kyslej kapusty, pekinskej kapusty, kelu, ružičkového kelu. Z póru, cibule i zelenej cibuľky. Z ryže, krúp, bulguru, kuskusu, quinoy, pohánky, pšena, tapioky, strukovín…
Žiadne burgre, placky!
Každý deň by som mala 2 – 3 rôzne druhy a k nim vždy nejakú polievku, šalát, kvasenú zeleninu, štipľavú omáčku, čatní, salsu a jogurtový dip, aby si mohol ktokoľvek vyskladať svoje jedlo podľa ľubovôle. Tak, napríklad, dnešné moje menu by bolo pekne sezónne z koreňovej zeleniny. Pre konzervatívcov zemiakovo-zelerové placky (podávané s pikantným jogurtovým dipom a čerstvým šalátom), pre svetákov mrkvovo-paštrnákové (s pošírovaným vajíčkom a osviežujúcou avokádovou salsou) a pre fajnové jazýčky cviklové (s crème fraîche a lososom). No čo, ako sa vám v mojej plackárni páči, vybrali by ste si? Na čo by ste mali najväčšiu chuť?
Základný recept na placky z koreňovej zeleniny
- cca 2 a ½ šálky na hrubo strúhanej surovej zeleniny
- 2 vajcia
- 3 lyžice hladkej múky
- 1 lyžička soli
- 1 lyžička mletého čierneho korenia
- 3 strúčiky cesnaku
Očistenú a ošúpanú zeleninu nastrúhame na hrubo. Šťavnatejšie druhy posolíme a necháme chvíľu odstáť. Keď pustia šťavu, zväčša ju vytlačíme a potom zmiešame s čiernym korením, pretlačeným cesnakom, vajcami a múkou. Placky robíme čo najrýchlejšie, aby zmes neredla.
Placky môžeme vyprážať na panvici na bravčovej masti či rastlinnom oleji. Ak chceme dosiahnuť rovnaký tvar a hrúbku placiek, vyprážame ich na panvici na lievance. Podľa druhu zeleniny a veľkosti placiek od 3 do 10 minút z každej strany do zlatista a schrumkavenia okrajov. Placky po vybratí z panvice necháme odkvapkať na kuchynskej papierovej utierke.
Ak chceme placky piecť v rúre, pečieme ich na papierom vyloženom plechu a potretom masťou alebo olejom pri 220°C. Zhruba 12 minút z jednej strany, potom placky opatrne otočíme, dopečieme 8 minút z druhej strany a ak ešte treba, otočíme ich ešte raz a dopečieme ešte 5 minút.
Placky s prímesou zemiakov najlepšie chutia čerstvé, ešte horúce. Placky z koreňovej zeleniny nestratia nič zo svojej chuti ani na druhý deň.
Vyprážané zemiakovo-zelerové placky s jogurtovým dipom s harissou a čili olejom
- základná zmes na placky
- 1 lyžička sušenej majoránky alebo oregána
- bravčová masť alebo rastlinný olej
- 1 biely jogurt
- 1 lyžička harissy (alebo štipľavej mletej červenej papriky a štipky soli)
- štipka cukru
- strek čili oleja
- jemný listový šalát (baby špenát, rukola, polníček, hlávkový šalát, little gem a pod.)
- trocha olivového oleja, citrónovej šťavy, soli a čierneho korenia
Na základnú zmes postrúhame zemiaky a zeler v pomere 1:1 (alebo podľa chuti). Posolíme a necháme chvíľu odstáť. Keď zemiaky pustia šťavu, zväčša z nich vytlačíme šťavu a zmiešame s korením, pretlačeným cesnakom, majoránkou, vajcami a múkou. Na panvici si rozohrejeme trocha bravčovej masti alebo rastlinného oleja a vyprážame placky ľubovoľnej veľkosti (ideálne 3 na jednu panvicu) po oboch stranách do zlatista. Z panvice ich vyberáme na papierovú kuchynskú utierku odkvapkať a udržiavame ich v teple.
Na jogurtový dip si podľa chuti vymiešame biely jogurt s harissou (alebo štipľavou paprikou a soľou) a štipkou cukru a čili olejom.
K plackám a jogurtovému dipu podávame listový šalát, ochutený jednoduchou zálievkou z olivového oleja, citrónovej šťavy, soli a korenia.
Pečené mrkvovo-paštrnákové placky s pošírovaným vajíčkom a avokádovou salsou
- základná zmes na placky
- ½ lyžičky mletého alebo drveného feniklového semena
- ½ lyžičky mletého alebo drveného koriandrového semena
- trocha bravčovej masti alebo rastlinného oleja
- 1 vajce (izbovej teploty) na osobu
- 1 lyžica octu
- 1 avokádo
- 1 – 2 jarné cibuľky
- hrsť koriandrovej vňate
- 1 limeta
- soľ, čierne korenie
- olivový olej
- čili
Rúru si predhrejeme na 220°. Plechy na pečenie si vystelieme papierom na pečenie a potrieme masťou alebo trochou rastlinného oleja.
Do základnej zmesi na placky nastrúhame očistenú mrkvu a paštrnák v pomere 1:1 (alebo podľa chuti), zmiešame so soľou, čiernym korením, pretlačeným cesnakom, vajcami a múkou a pridáme ešte enikel a koriander. Všetko dobre premiešame.
Zo zmesi lyžicou tvoríme na plechu placky a dáme ich piecť do dobre vyhriatej rúry na 12 minút z 1 strany, 8 minút z druhej strany a ak treba, ešte raz obrátime a pečieme posledných 5 minút do chrumkava.
Na avokádovú salsu si na kocky pokrájame avokádo a ihneď ho premiešame s veľkým množstvom limetovej šťavy, na kolieska pokrájanou jarnou cibuľkou, posekanou koriandrovou vňaťou a ochutíme trochou olivového oleja, soli, čierneho korenia a štipkou čili.
Na pošírované vajíčka si v malom hrnci privedieme k varu vodu (cca 8 cm stĺpec vody). Prilejeme ocot, stiahneme teplotu na minimum, vodu rozmiešame a doprostred víru opatrne vyklepneme jedno vajíčko. Varíme zhruba 3 minúty, kým bielok nestuhne. Vyberieme dierkovanou lyžicou a necháme odkvapkať na papierovej servítke. (Na pošírovanie ďalších vajec si vodu nanovo privedieme k varu, stiahneme teplotu, vodu rozmiešame a do víru vyklepneme vajičko a pokračujeme.)
Placky podávame s posoleným, okoreneným a trochou olivového oleja pokvapkaným vajíčkom a s avokádovou salsou.
Pečené cviklové placky s crème fraîche a údeným lososom
- základná zmes na placky
- 1 lyžička mletej alebo drvenej rímskej rasce
- hrsť petržlenovej vňaťe
- 100 g crème fraîche (alebo cez noc odkvapkanej kyslej smotany)
- 100 g údeného lososa
- hrsť posekanej pažítky alebo kôpru
- 1 citrón
- hrubo mleté čierne korenie
- trocha olivového oleja
Rúru si predhrejeme na 220°. Plechy na pečenie si vystelieme papierom na pečenie a potrieme masťou alebo trochou rastlinného oleja.
Na základnú zmes postrúhame cviklu. Posolíme a necháme chvíľu odstáť. Keď cvikla pustí šťavu, zväčša ju z nej vytlačíme, zmiešame s korením, pretlačeným cesnakom, vajcami, múkou a pridáme ešte rímsku rascu a posekanú petržlenovú vňať. Všetko dobre premiešame.
Zo zmesi lyžicou tvoríme na plechu placky a dáme ich piecť do dobre vyhriatej rúry na 12 minút z jednej strany, 8 minút z druhej strany a ak treba, ešte raz obrátime a pečieme posledných 5 minút do chrumkava.
Placky potrieme trochou crème fraîche, navrstvíme na ne kúsok údeného lososa, posypeme nahrubo mletým čiernym korením, posekanou pažitkou a pokvapkané troškou olivového oleja a veľkým množstvom citrónovej šťavy.
Ďalšie recepty na placky a palacinky
Polievka a palacinky – galettes
Sila živých kultúr – placky dosa
Kari s hviezdou Michelina – chlieb naan
Jedzte ako Francúzi – chlebové placky II
Severoafrické slnko na panvici – chlebové placky I
4 roky, 2 deti a večera na stojáka – tacos
Ručne-stručne… ping – čínske placky ping
Mexický fastfood – quesadillas
Z núdze cnosť – palacinky s višňovou omáčkou
Opäť perfektný námet a super fotky. Máte pravdu, placky s quinoy sú perfiš. Kupujeme ju u nás v DM drogerie. Pridali už aj červenú. Má vynikajúci nutričný obraz a je bez lepku.
Gratulujem s úctou.
Ďakujem!
Super nápad! Ďakujem. Všetky placky vyskúšam. Na zemiakových plackách som skoro závislá. 🙂 Ja, keby som uvažovala o street food po slovensky, ponúkala by som fašírky. Fašírkáreň! Malé z bravčového mäsa s nastrúhanou cuketkou, podlhovasté s hovädzieho…. kuracie guľky s celerom, ale hlavne zeleninové – z miešanej zeleniny, brokolicové s hubami, mrkvovo celerové, z ovsených vločiek s bylinkami a cesnakom, no a všetky druhy strukovín – fazuľové, cícerové… z bulguru, ryže…. no proste neobmedzené množstvo fašírok.
Éj, plackáreň zdraví fašírkáreň! Super nápad! To by bol život…
Nadhera,vsetky by som ochutnala. Na plackach mi najviac vadi , ze dlho sa to dlho robi a rychlo je :), pecenie v rure najblizsie vyskusam, vyzera to na velku usporu casu. casto robievam placky podla tohto receptu :http://www.greenkitchenstories.com/beetroot-burgers/
Ďakujem!
Dlho to trvá na panvici, to je pravda, preto robím oba spôsoby. V rúre pečeiem naraz 2 plechy a ešte aj na panvici (často aj dvoch) vyprážam, takže mám nakoniec kopec placiek hotových za tretinu času.
Moje nervy….vsetky by som ochutnala. Nevedela by som ani ktorymi zacat skor. No vidim to, ze tento vikend zase raz kuchtime podla Vas. Uzasne. Taku radost ste mi zase spravili 🙂
Potešenie na mojej strane, ďakujem!!!
fantastickeee. mnam hned mi prisli na chut.
Ďakujem! Treba vyskúšať 🙂
ahoj zuzka, všetky tvoje placky vyzeraju uzasne 🙂 ja placky milujem, vzdy ich len peciem, lebo na vyprazanie nemam ani cas, ani energiu… rada robim z karfiolu al. brokolice… no musim vyskusat nejake nove – od teba 🙂 inak, myslim si ze plackaren by sa ujala, bolo by to domacke a myslim ze turistov by to ohromilo viac ako haluskaren 😉
Ďakujem! Dúfajme, že inšpirujeme tých, čo rozmýšľajú nad podnikaním v tejto oblasti, len nevedia s čím a ako 🙂 Skôr by to, podľa mňa, ohromilo Slovákov, lebo turisti Západniari sú na (nezemiakové) placky zvyknutí, takže tí by išli na isto 🙂
zemiakovo-zelerove som dnes piekla v rure. s bielym jogurtom a urobila som paradajkovo-uhorkovy sladkokysly salat (zboznujeme ho ku vsetkemu 🙂 no a bolo to vyborne! klasickým slovenským zemiakovým plackám sa vyhýbam (hej, aj kvôli vyprazaniu), ale tieto, to je iný level!
urcite si urobíme aj verziu s cviklou aj tie mrkovo-pastrnakove (uz uz som dnes na trhoch brala pastrnak do kosika, a na poslednu chvilu som si to rozmyslela, ja truba)..tak nabudúce 🙂 opat vdaka za skvelé recepty Zuzka!
Paráda, Eli, som rada, že ste vyskúšali a že vám chutili. Ďakujem za komentár!
Prebytok cvikly (a moje pomalé učenie sa jej konzumácii) ma priviedlo k týmto plackám. A vôbec nechápem, prečo som doteraz tento recept neskúšala. Je dokonalý! Úplne sa stráca zemitá chuť cvikly a zostáva len príjemná a chrumkavá placka. Ďakujem za tento objav 🙂
Telepatia! Práve sa zamýšľam, čo s údeným lososom a violá, budú cviklové placky! Ďakujem za komentár a za pripomenutie receptu 🙂 Riešim rovnaký problém s prebytkom cvikly…
Tak to sa teda naozaj teším 🙂 Cviklu som sa naučila jesť vďaka cviklovému tataráku a vždy ho robím, keď sa jej u nás doma vyskytne veľa. Mám ho naplánovaný robiť aj pre teba jedného dňa 😉
Mmmmm, mňam!