Istý fínsky režisér spomínal vo svojom osobnom blogu nedávnu návštevu Slovenska počas filmového festivalu. Jediné, o čom bol schopný písať, bol šok, aké presolené jedlá jedia Slováci. Vraj aj minerálku máme slanú. Chudák, keby ten vedel, že naše deti vyrastajú na rozprávkach, kde soľ je nad zlato a na soletkách a pletienkach posypaných kryštálikmi soli…

Zbaviť sa nadmerného solenia je ťažké, ale dá sa to. Pamätám si, že najprv som vymenila kamennú soľ za morskú, solí jemnejšie. Potom som postupne vysadila vegetu a podobné náhrady a nakoniec som prišla na chuť voňavému koreniu. Čerstvo mletému, drvenému. Povyhadzovala som balené koreniace zmesi, ktoré okrem korenia obsahujú soľ, stabilizátory, protihrudkujúce a iné nežiadúce látky. Veď načo si kupovať hotovú zmes čínskeho korenia piatich vôní, keď si ju môžete pripraviť sami? Nemusíte ani nič mlieť, stačí vo woku nasucho opražiť pár guľôčok sečuánskeho korenia, hviezdičku badiánu, kúsok škorice, pár klinčekov a pár feniklových semienok. A podrviť v mažiari alebo pomlieť v starom mlynčeku na kávu. Hotovo.

S korením je to ako so všetkým masovo produkovaným na svete. Šanca, že v supermarkete kúpite kvalitné korenie plné chuti a arómy je mizivá. Ak trochu cestujete, noste si korenie zo zahraničia ako autentické suveníry z trhovísk, súkov či bazárov. Pri varení si na cesty po svete s radosťou spomeniete. Už aj kamarátov som si naučila, nosia mi z ciest všelijaké poklady – ružový olej, čubricu, thajské korenia. Takto som si zo zahraničia priniesla napríklad vanilkový extrakt, harissu, garam masalu, sumach či pol kila rímskej rasce. Menšie balenie nemali, ale aspoň mi vystačí do aleluja. Aleluja!

Kuracia korma so škoricovo-šafranovou ryžou

  • 2 kuracie prsia bez kože
  • 2 strúčiky cesnaku a rovnaké množstvo čerstvého ďumbiera
  • 3 biele jogurty
  • 1 cibuľa
  • 1 malá sušená chilli paprička
  • po 1 lyžičke mletého koriandra, garam masaly a kurkumy
  • štipka mletého čierneho korenia
  • cca 1 dcl kokosového mlieka
  • 2 lyžice mletých mandlí
  • koriandrová vňať
  • soľ
  • citrónová šťava

Mäso nakrájame na väčšie kocky a naložíme na noc do marinády z jogurtu, postrúhaného cesnaku a ďumbiera. Na malom množstve oleja opražíme pokrájanú cibuľu a podrvenú chilli papričku. Pridáme suché korenie a po minúte praženia aj mäso s jogurtovou marinádou. Počkáme, kým sa zmes prehreje, podlejeme kokosovým mliekom a dusíme do mäkka. Ak treba, môžeme podliať aj trochou vody. Na záver kormu zahustíme mletými mandľami a dochutíme nadrobno posekanou koriandrovou vňaťou, soľou a citrónovou šťavou.
Podávame napríklad s ryžou, ktorú sme dusili s kúskom celej škorice a pár vláknami šafranu.

Ďalšie recepty na kari:
Kari s hviezdou Michelina – Bravčové vindaloo
Mulligatawny
Jahňacie resumé – Rogan Josh
Čakanie na (dobré) mäso – Thajské červené kari s pečeným kačacím mäsom
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – Thajské kari massaman
Z obrazovky rovno na stôl – Juhoindické zeleninové kari
India pre začiatočníkov – Goanské kari s rybou
Snívam o Ázii – Thajské zelené kuracie kari
Omega-3 – Kedgeree
Ryža z Indie – Zeleninové biryani
Indická hostina – Kuracie kari

Ďalšie jedlá so šafranom:
Čo najnovšie čítať, počúvať a vidieť – Indický korenistý čaj s mliekom
Svet ďaleko a blízko – Hajdarabádske kuracie biryani
Poklad – Milánske rizoto so špargľou / Šafranové lassi
Koniec dobrý, všetko dobré – Silvestrovská bujabéza / Rouille
Sláva, nazdar výletu… – Paella s kuracím mäsom a chorizom