Ešteže to Brno máme. Keď sa nedá do Prahy, istí to aspoň Brno. Nebudem preto tentoraz čakať, kým sa mi nazhromaždí viac brnianskeho materiálu, dám sem rovno pár noviniek a tipov, aby ste sa mohli zariadiť, keď na to príde. Čo je v Brne nové? Dinners by Eggo sa presunuli zo stredy na piatok, takže si môžete večeru spojiť aj s nejakou tou kultúrou, v kľude prenocovať a ráno si zájsť na kávu, raňajky, nakúpiť na Zelňák a zažiť pomalé sobotné ráno na brniansky spôsob. Ak sa chystáte v Brne do ZOO, pri zastávke MHD Zoologická zahrada si môžete kúpiť kávu v pobočke Mitte v nízkej budove vedľa Dopravného podniku, čo tu stojí. Káva je síce len na stojáka a do papierových pohárov, ale keď vás núdza pritlačí, možnosť tu je. Soul bistro na Jezuitskej ukončilo svoju prevádzku kvôli celkovej rekonštrukcii budovy, v ktorej sa nachádzalo a zatiaľ sa nevie, či budú vôbec v podnikaní pokračovať.

Čo je v Brne nové?

Ale poďme na lepšie správy, Pikola je v Brne! Bolože to radosti, keď sme sa dozvedeli, že táto naša kaviarenská srdcovka je k nám teraz ešte bližšie! Na exkluzívnom mieste v novo zrekonštruovanom parteri domu na Jakubskej ulici, čo znamená, že už aj v okolí Kostola sv. Jakuba a kostnice sa dá slušne kávičkovať. Kto koncept Pikoly ešte nepoznáte, dobre si túto ich prevádzku v Brne prezrite. Dotiahnutá do posledného detailu od A po Z. Kultivovaný vstup, interiér, služby. Nič nie je ponechané na náhodu. Od dekorácií, umenia, interiérovej zelene, hudby, osvetlenia, zariadenia, materiálov až po občerstvenie, produkty, merch a promo, všetko na špičkovej úrovni. Naozaj nechápem, ako je toto možné. Že sa stále nájde niekto s takou energiou doťahovať veci do konca a stále rásť. Nikde ani nádych gýča, či amaterizmu. Má to štýl, má to osobitosť, iskru. Ako s obľubou hovorím, vizuálne kúpele, sem si príďte nastaviť latku. (A ozaj, odporúčam ich kávové mydlo, skvelé využitie kávového odpadu a prírodný píling v jednom. Dobrá vychytávka na cestovanie je aj kožená objímka s uchom na malý zavárací pohár, ak na cestách radi pijete zo skla.)

Najočakávanejším počinom v brnianskom gastre bolo nepochybne otvorenie Japonskom šmrncnutej kaviarne Kimono a bistra Bango Brno. Spoločné majú okrem inšpirácie Japonskom aj sladkosti mochi, kroré si v Bangu robia sami a tematicky ponúkajú ku káve aj v Kimone. Priestor, v ktorom sídli kaviareň Kimono sme zvonka obzerali už minulý rok, keď sme išli z Punktu a zaregistrovali jeho prerábku na rohu ulíc Bayerova a Burešova. Na prvý pohľad nás upútala minimalistická estetika, precíznosť prevedenia a kvalita použitých materiálov v interiéri a len sme čakali, čo sa tam otvorí. Koncept je jasný, cez deň káva, večer drinky a naturálne vína. Ku káve si dáte okrem spomínaného mochi aj buchty, sladké pečivo a rôzne iné dezerty. Nápojové menu obsahuje špeciality ako strawberry jam latte, (blue) matcha latte, (dirty) chai latte, či matcha tonic a aj batch brew. Prostredie Kimona naozaj jedinečné, to sa musí nechať, nič tak originálne široko-ďaleko neuvidíte. V sezóne si posedíte aj vonku a v teplom počasí tu stojí aj zmrzlinový vozík od Ještě jednu. Naozaj vydarené miesto!

O pár ulíc ďalej, na druhej strane dopravnej tepny Veveří, na ulici Grohova, je už spomínané Bango Brno. Táto otváračka bola ešte tajomnejšia. Jediné, čo sme vedeli, že sú za ňou ľudia z Manye, čo bolo dobré znamenie. Bango sa rozhodlo vydať menej formálnou cestou japonského comfort foodu a fusion. Raňajky a brunche sú rustikálnejšie, večerné menu sofistikovanejšie. Siganture sú v Bangu mochi vafle. Z denného menu nám najviac chutili onsen vajíčka s shoku panom, polievka s wonton knedličkami a chválim aj prílohové porcie listového šalátu s dresingom. Oveľa viac nás ale bavilo večerné menu. Ustrice, hovädzie yakitori, krevety, tatarák a úplne nás rozsekal krvavničkový (zabíjačkový) tonkotsu ramen s majoránkovým olejom s cesnakom. Šupa!

Jediné, na čo si dajte pozor, sú porcie. Katsu sando (či breakfast sando) je aj bez hranoliek porcia pre dve osoby. Mochi vafľa nasladko i naslano je veľmi sýta a najedia sa z nej štyria ľudia. Kto má problém s trávením ryžového škrobu, buďte striedmi aj s mochi. Z dezertov v Bangu hviezdi mochi, taiyaki, či trasľavý jelly cake s karamelovou omáčkou. Fantastické sú v Bangu aj nápoje, mimóza s francúzskym mandarínkovým džúsom, najlepší kalpis, aký sme kedy pili, či výborné matcha latté. A aby tých Japonskom inšpirovaných noviniek nebolo málo, Bango chystá aj otvorenie vlastnej japonskej cukrárne Mochi by Bango na Kotlářskej ulici, kde si budete môcť užiť všetky tie rozkošné kávičky s kawaii prasiatkami, čaje, šejky, zmrzliny a mochi dezerty. Brno bude oyshi!

Ak by ste sa ale v Brne potrebovali schovať pred dažďom, odporúčam galériu Múzea mesta Brna na Špilberku s jej stálymi expozíciami starého, moderného, aj súčasného umenia. Pre milovníkov architektúry a dizajnu je tu pozoruhodná výstava brnianskej medzivojnovej architektúry a nábytku. Naopak, v dobrom počasí určite oceníte exteriérové Sochy na hrade, počas ktorej môžete objavovať skryté zákutia hradu vďaka zaujímavým skulptúram a inštaláciám, ktoré hradu dávajú neraz až bizarný charakter a zmenia váš pohľad na toto stokrát videné a dobre známe miesto.

Múzeum mesta Brna spravuje okrem hradu Špilberk, aj Vilu Tugendhat a najnovšie aj novo zrekonštruovanú Arnoldovu vilu v jej susedstve. Arnoldova vila bola jednou z troch prvých víl v Čiernych poliach, vtedy ešte prírodnej, neobývanej periférie mesta. Nedosahuje takých kvalít ako vily z neskoršieho obdobia v jej okolí, ale i tak je jej návšteva zážitkom a jej rekonštrukcia pre Brno prínosom. Vila nebude len múzeom, ale otvoreným miestom pre kultúrne podujatia, prednášky, s knižnicou a kaviarňou, ako aj veľkou, pobytovou záhradou.

Za zmienku stojí, že vďaka susedstvu Vily Tugendhat, Vily Löw-Beer a Arnoldovej vily vznikne prepojením ich pozemkov rozľahlý, voľne prístupný a priechodný záhradný areál. Už teraz sa dá cez záhradu Vily Tugendhat plynulo prejsť dole cez záhradu Vily Low-Beer až k mestskému parku Lužánky, čo je fantastická zelená pešia trasa, počas ktorej sa môžete ľubovoľne zastavovať na posedeniach a ihriskách a stráviť tak pod holým nebom oveľa dlhší čas.

V súvislosti s pešími trasami dávam do pozornosti aj prekrásnu preluku so širokým schodišťom na ulici Schodová, alebo našu obľúbenú alej na Triede kpt. Jaroša, ktorá plynulo prechádza z Lužianok až po Ulicu Milady Horákovej. (Vedeli ste, že tu bola kedysi veľká vodná plocha a v miestach dnešnej Ulice Milady Horákovej bola jej hrádza?) Prechádzku alejou si spríjemníte kávou v Kafe Milady alebo v kaviarni Anoda+. V sezóne je tu sedenie priamo na chodníku v aleji a všimnite si aj monumentálne premostenie dvoch budov nad ulicou hneď vedľa kaviarne Anoda+.

A ešte jeden postreh na záver. Dezertína je pre mňa jedným z mála miest, kam vždy zájdem, keď som v Brne. Stále ma inšpiruje, ako vymýšľa nové akcie, produkty, merche, posúva sa vpred a vždy je u nej dobrá nálada a milí ľudia. Navyše má Dezertína najlepšie viennoiserie, aké poznám a kávovú vílu Agátu, ktorá vám spraví cortado ako z rozprávky. Takže mám pre vás taký wellness tip. Ak niekedy cez pracovný deň pocestujete do Brna autobusom, alebo budete na brnianskej autobusovej stanici (v centre pred Grandhotelom Brno) prestupovať a mať chvíľu čas, choďte na kávu (a sladké) do Dezertíny, jej kaviareň uvidíte priamo z autobusu, tak blízko je to. Endorfíny level milión. Koniec hlásenia z Brna.