Čím viac sa s postupujúcim májom uvoľňovali protipandemické opatrenia a svet sa viac a viac vracal do vychodených koľají, tým viac som bola paralyzovaná. Trochu zo strachu z toho kolotoča, ktorý nás opäť čoskoro zomelie a z časti možno z toľkej radosti z možností, ktoré pred sebou máme. Poznáte to, toľko sa na niečo tešíte, až vás to desí, keď to má prísť.

Pandémia-nepandémia, záhrada si ide svoje…

Jedinou istotou v celej tej neistote bol prírodný kolobeh. Pandémia-nepandémia, záhrada si ide svoje: reďkovky, bylinky, špenát, hlávkový šalát, kôpor, jahody, baza, agát… tak, ako po iné roky aj napriek suchu či škodcom. Úrody reďkoviek bolo tak akurát, aby sme si užili každoročné hity – praženicu s reďkovkami, reďkovky opečené na panvici alebo naložené do kyslého nálevu na rýchlu prílohu k čomukoľvek od granatýru až po špekáčky, pričom mi ešte niekoľko nevyužitých nových receptov ostalo na budúci rok.

Potom prišiel špenát a bolo ho opäť len tak na jednu väčšiu misu šalátu, jednu špenátovú polievku a spanakopitu. Mimochodom, s mojím najobľúbenejším špenátovým šalátom som sa trocha pohrala a aj spolu s nakladanými reďkovkami ho zakomponovala do obloženého arabského chleba. Vlastne mi to napadlo až keď som videla všetky tie ingrediencie spolu na stole. Takýto koncept jedla do ruky sa mi tak zapáčil, že sme si zvyškami spestrili na ďalší deň aj langoše. Kombinácia tradičnej oblohy na langoše so sezónnou zeleninou a niečím novým je veľmi osviežujúca.

A vôbec, celý máj som sa zaoberala tým, že som kombinovala rôzne recepty, obmieňala ich jednotlivé komponenty a vytvárala nové vrstvy chutí. Mám pocit, že je to momentálne jediná oblasť, kde sa môžem realizovať a premieňať svoje nápady na skutočnosť. Z prípravy spanakopity mi ostala feta, z predchádzajúceho víkendu arabský chlieb, navyše som neplánovane natrafila v Yeme na slovenské jahňacie mäso (o ktorom som snívala už od zimy) a zrazu išlo všetko ráz na ráz – jahňacie kofty, ku ktorým som oprášila staršie recepty na šalát fatúš a šalát s fetou, pričom to všetko dávalo zmysel a nevznikali žiadne prebytky.

No a s jahodami to bolo obdobné. Keď som sa pýtala syna, akú tortu chce k narodeninám, vedela som, že povie „jahodové tiramisu“. Chce ho každý rok, tak mu ho vždy aspoň inak nazdobím či dochutím. Recept neexistuje, ale to je presne voda na môj mlyn, môžem sa vyblbnúť a improvizovať. Tých možností je toľko, až sa mi z toho hlava krúti.

Dnes mám pre vás práve jeden taký super jednoduchý tip na známy a variabilný anglický dezert eton mess, ktorý znesie nepreberné množstvo kombinácií čerstvého ovocia, šľahačky a bielkových pusiniek. Jahody som marinovala v šťave z marakuje (Nigellina vychytávka), lebo exotická chuť a aróma marakuje je jedna z tých, ktoré mi zaručene dvíhajú náladu. Za posledný mesiac sme na marakujach dosť ulietavali, veď aj bolo treba. Ktovie, čo mi bude dvíhať morálku o mesiac. Stále je pre mňa leto jedna veľká neznáma, možno, že ho naozaj celé strávime doma na lehátku…

Jahňacie kofty s mätovým jogurtom

  • 1kg jahňacieho mäsa (na mletie)
  • 2 cibule
  • 6 strúčikov cesnaku
  • 2 lyžičky sušenej mäty
  • menší zväzok koriandrovej vňate
  • 2 lyžičky soli
  • 2 lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia
  • rastlinný olej na potretie
  • 200 ml bieleho jogurtu gréckeho typu
  • štipka soli
  • štipka cukru
  • 1 lyžička drvenej sušenej mäty

Rúru si predhrejeme na 180°C.
Mleté jahňacie mäso zmiešame s najemno postrúhanou cibuľou, pretlačeným cesnakom, mätou, posekanou koriandrovou vňaťou (aj so stonkami), soľou a čiernym korením a dobre v rukách premiesime.
Z mäsovej zmesi v rukách tvoríme podlhovasté šišky, ktoré môžeme ponapichovať na ražníky, bambusové špajdle, alebo ich necháme len tak samostatne.
Plech potrieme olejom a olejom potrieme aj kofty a poukladáme ich na plech. Pečieme vo vyhriatej rúre 15 – 20 minút, kofty (ražníky) pootáčame, aby boli opečené aj zo spodnej strany a dopečieme ešte 5 – 10 minút, prípadne môžeme na tých posledných 5 – 10 minút zvýšiť teplotu na 200°C, aby sa kofty pekne opiekli.
Na mätový jogurt si vymiešame jogurt so štipkou soli, cukru a v prstoch najemno podrvenou sušenou mätou.
Kofty podávame teplé alebo izbovej teploty s mätovým jogurtom, arabským chlebom alebo pita chlebom a šalátom.

Eton mess s marinovaným jahodami s marakujou

Jahody očistíme a pokrájame na polovice alebo tretiny (podľa veľkosti jahôd).
Marakuje prekrojíme a vyškriabeme z nich dužninu, z ktorej prepasírujeme cez sitko len šťavu.
Jahody posypeme krupicovým cukrom a prelejeme šťavou z marakují. Zľahka premiešame a necháme chvíľku marinovať, kým si vyšľaháme šľahačku s práškovým cukrom.
Do dezertných misiek alebo pohárov (alebo do jednej veľkej dezertnej misy) vrstvíme na seba podrvené snehové pusinky, šľahačku a marinované jahody aj so šťavou. Podávame ihneď.