Strojček na cestoviny nemám, ale to mi nebráni vyhrnúť si rukávy a vyskúšať vyrobiť čerstvé cestoviny ručne. Veď ani obyčajná talianska „mamma“ často nemá doma strojček a robí cestoviny niekoľkokrát do týždňa. Je mi jasné, že kolienka ani makaróny ručne nevykúzlim, ale všetky ploché, šúľané alebo plnené musím zvládnuť.

Vždy ma fascinuje, koľko druhov cestovín Taliani majú a koľko okolo toho vedia narozprávať. Každý druh sa je s inou omáčkou. Božechráň, dať si na penne paradajkovú omáčku! To by ste boli za úplných barbarov. Všetko má svoj účel a zmysel, každé vrúbkovanie či zvlnenie. Drobné cestoviny sa používajú do polievok, „veľkoplošné“ cannelloni a lasagne sa zapekajú a k redším omáčkam sa jedia rúrkovité alebo mištičkovité cestoviny, lebo omáčka sa v nich zachytí ľahšie ako na tenkých hladkých špagetách. S názvami je to tiež hotová veda, na každom milimetri záleží. Najširšie rezance sa volajú pappardelle, (s jedným zvlneným okrajom sú už reginette), užšie rezance sú tagliatelle, ešte užšie fettuccine a najužšie linguini. K tomu si prirátajte cestoviny špeciálnych tvarov, cestoviny plnené, ochutené, farebné alebo šúľané a ku každým aj zdrobneniny, ak sú menšie ako pôvodné a zveličeniny, ak sú naopak väčšie. Mamma mia..!

Mám pocit, že ak si urobím akýkoľvek tvar cestovín akejkoľvek veľkosti, vždy naň nájdem adekvátny názov. To, čo sa tentoraz podarilo mne by sa mohlo volať tortelli alebo ravioloni, aj keď to pôvodne mali byť ravioli. Ale bola to zábava. Plnené syrovou plnkou a s jednoduchou paradajkovou omáčkou chutili skvele. Keď raz ten strojček na cestoviny budem mať, hádam sa podaria aj drobnejšie ravioli…

Vaječné cestoviny

  • Na 100 g hladkej múky: 1 celé vajce alebo 2 žĺtky
  • (Odporúčaná dávka na osobu: minimálne zo 100 g múky)

Na pracovnú dosku si preosejeme na kôpku múku, trocha posolíme, do stredu spravíme jamku a vlejeme do nej vajíčka. Tie postupne zamiešavame do múky, až kým sa nesformuje cesto. Poriadne ho spracujeme do hladkej a vláčnej gule a miesime aspoň 3 minúty. Cesto vložíme do mikroténového vrecka, aby neobschlo a necháme odpočívať aspoň 30 minút. Potom ho ešte raz premiesime, malo by už byť vláčnejšie a poddajnejšie. Ak nie je, ešte ho necháme chvíľu odpočinúť vo vrecku. Napokon cesto vyvaľkáme na čo najtenšie pláty, môžeme nechať trocha obschnúť a nožom, ostrôžkou alebo formičkami vykrájujeme požadované tvary.

Plnené cestoviny

Na vyvaľkaný plát cesta poukladáme malé kôpky plnky, cesto okolo kôpok potrieme rozšľahaným bielkom, prekryjeme druhým plátom vyvaľkaného cesta, okolo kôpok ho popritláčame rukami tak, aby vnútri nevznikali vzduchové bubliny a rozkrájame ostrôžkou na štvorce. Cestoviny varíme vo vriacej osolenej vode asi 2 minúty, alebo kým nevyplávajú na povrch a podávame s obľúbenou omáčkou, pokvapkané olivovým olejom a posypané strúhaným parmezánom.

Syrová plnka

  • lučina, žervé alebo ricotta
  • strúhaný parmezán
  • čerstvé bylinky podľa chuti
  • 1 žĺtok
  • soľ, čierne korenie
  • mletý muškátový oriešok
  • citrónová kôra

Lučinu, žervé alebo ricottu vymiešame podľa chuti so strúhaným parmezánom, na drobno posekanými bylinkami, postrúhanou citrónovou kôrou, soľou, mletým čiernym korením a čerstvo postrúhaným muškátovým orieškom a nakoniec do nej zamiešame žĺtok.

Ďalšie recepty na domáce cestoviny:
Hrá sa celá rodina
Ako vzniká obed
Jeseň naružovo
Ťažko na bojisku, ľahko na tanieri
Pasta party
Tak trochu „après-ski“
Aj ja chcem jesť ako Nigella
Strasti a slasti s Venušiným pupkom
Pesto presto
Víkend s tekvicami
Kamufláž na sto spôsobov