Káva je skvelý spoločník. Spríjemňuje mi ráno čítanie dennej tlače a cez víkendy predpoludňajšie sledovanie obľúbených The Hairy Bikers (mužská obdoba Dvoch dám pri tele). Len taká obyčajná neska, bez cukru, občas s mliekom, ale vychutnávam si ju ako čokoládu.

Káva je aj dobrá zámienka na prestávku a oddych. Ako len rozumiem kamarátke, keď píše, že na lyžovačke v Dolomitoch „dávali talianske preská“… Kultúra kávy ovládla celý svet a má mnoho podôb, kávičkári si prídu na svoje takmer všade. V lete v Grécku ich schladí príjemné frappé, v Taliansku každé ráno naštartujú 1-2 frťany silného espressa a na Arabskom poloostrove povzbudí voňavá káva s kardamónom. Latinská Amerika pije kávu ako vodu, dávajú ju aj úplne malým deťom niekoľkokrát denne, ale hádam im to neškodí viac ako kokakola, sladké kakao či čierny čaj, kávu tam pijú nahrubo pomletú a krátko vyluhovanú. V Ázii pre zmenu suplujú kávový deficit (ak nerátam supersladkú vietnamskú kávu či thajskú ľadovú kávu) populárne americké reťazce – to bolo radosti, keď som po pár dňoch na japonskom vidieku uvidela v Tokiu Starbucks!

S kávou sa dá vyhrať aj doma v kuchyni. Z kávy je výborná marináda na grilované mäsá, pridáva sa do mnohých jedál s chilli a na káve sa dá aj pomaly dusiť alebo piecť mäso, najmä výraznejšej chuti. Práve tento víkend som v telke videla, ako takto upravovali sobie mäso. Nemusí to byť zlé. Ak vám však spojenie mäsa s kávou nesedí, zostaňte radšej u dezertov a nápojov. Na kávových sladkostiach si pochutia aj nekávičkári, viď. talianske tiramisù či affogato. A špeciálne gurmánske kávy s alkoholom a sirupmi sú tiež lahôdkou na rozmaznávanie. Ak máte doma írsku whiskey a šľahačku, dajte si výbornú írsku kávu na zahriatie, určite počas tohto dlhého marca nezaspíte.

Írska káva

  • čerstvá káva
  • 4 cl írskej whiskey (Jameson)
  • 1 lyžička cukru
  • šľahačka

Do šálky alebo hrubostenného pohára nalejeme čerstvú horúcu kávu, pridáme whiskey (írsku, nie škótsku!), cukor a podľa chuti šľahačku. Írsku kávu pijeme tak, aby sme s každým dúškom kávy vypili aj trochu šľahačky a v ústach obe zložky zmiešali.

Namiesto írskej whiskey si môžte do kávy dať iný alkohol, napr. Malibu, Grand Marnier, Baileys, Amarula, Amaretto alebo kávové likéry Tia Maria a Kahlúa.

Affogato

  • čerstvá káva
  • vanilková zmrzlina
  • (šľahačka)

Šálku alebo pohár naplníme zmrzlinou a tesne pred podávaním ju zalejeme horúcou čerstvou kávou a prípadne ozdobíme aj šľahačkou.

Ďalšie recepty na nápoje a dezerty s kávou:
Dámsky klub
Čokoláda
Naša kávová lovestory