Dlho som tie túlavé topánky na pokoji nenechala, čo? Ale vravím si, ešte do Vianoc potiahnem, veď potom až do jari budem hibernovať doma „za pecou“, tak čo… Skočili sme do Prahy. Len tak. Na menej ako 48 hodín. Na D1 sme definitívne rezignovali a išli vlakom. (Inak, nechápem, ako niekto vydrží vo vlaku z Hamburgu až do Budapešti, mňa po 4 hodinách mrle žrali…)

Do Prahy sme zavítali po takmer 4 rokoch, čo sa mi zdá neuveriteľne dlho na to, ako mám Prahu rada. Ale život sa mení a tých vysnívaných destinácií je toľko, že na staré lásky nezostáva toľko času, koľko by som chcela. Bola som preto zvedavá, kam sa Praha za tie roky posunula a čo má nové. Priatelia, v Prahe je „narváno“. Možno sme len mali šťastie na populárne podniky, ale všade bolo plno. Čo je fajn, lebo tak to má byť.

… aj do Bratislavy si prosím!

Asi najviac sa toho zmenilo na kávovej scéne. Ťažko sa mi hodnotí, kde sme pili najlepšiu kávu, lebo káva bola na všetkých miestach vynikajúca. Vyberala som miesta, kde ponúkajú výberovú kávu, alternatívne spôsoby prípravy kávy a moderný koncept. Takú kaviareň spoznáte na prvý pohľad – je v nej rušno a stroj na espresso sa nezastaví. Barista sa od neho nepohne ani na krok. A je sa tu stále na čo pozerať. Na ľudí, aj na veci.

Máte chuť na skvelé kapučíno už na raňajky? Vyskúšajte malú kaviareň Café Jen vo Vršoviciach. Otvárali o 9:30 a do 15 minút tu bolo plno. Šikovné „holky“ tu robia výbornú kávu – espresso aj filtrovanú. Takéto neturistické, ale živé podniky miestnej komunite závidím, začať deň v Café Jen je skrátka sen.

Kam sa vydať v sobotu po raňajkách? No predsa na trh. A rovno k Vltave na Farmárske trhy Náplavka. Boli sme nadšení. Žiadne hlúposti, len dobré a kvalitné produkty, dokonca aj s pridanou hodnotou, ktorá mi na trhoch často chýba. Predávate šampiňóny a hlivu? Ponúkaje na mieste aj čerstvú hlivovú polievku! Predávate cider a jablkový mušt? Lisujte mušt na mieste! Predávate pestá? Vytiahnite starú piecku a ponúkajte pesto na teplej, opečenej hrianke! „Podívaná“ a rôzne dobroty na jedenie odlišujú dobrý trh od „lepšieho supermarketu“.

Neviem, či to bolo práve uvoľnenou atmosférou trhu, osobným kontaktom s baristami, alebo len čerstvým vzduchom, ale káva na trhu nám veľmi chutila. Vyskúšali sme (vlastne kvôli nim sme na Náplavku išli) povestný Brewbar. Prekvapkávanú kávu cez Kalita wave dripper som pila prvý raz a veľmi príjemne ma prekvapila. Zo všetkých filtrovaných káv v Prahe nám tieto (Keňa a Honduras) chutili asi najviac. A mimochodom, chlapci majú parádne zástery, uznajte.

Hm, hladní? Dali by ste si dobrý obed a super kávu k nemu? Prezradím vám tip na jedno špeciálne miesto. Po prechádzke Hradčanmi to nebudete mať ďaleko. Kavárna Místo. Raj pre cyklistov, kávičkárov, foodies či nadšencov interiérového dizajnu, všetko v jednom. Jedlo je tu presne ako mám rada, jednoduché, ale sexi. Veď posúďte sami – hovädzie tataki s edamame? Bôčik s kapustovým šalátom a slivkovou BBQ omáčkou??? Oh, yeah! Obsluha jednoznačne najlepšia zo všetkých kaviarní, čo sme navštívili. Milá, pozorná, láskavá a ochotná. Veľké šťastie.

A kam si ísť sadnúť na poobedňajšiu kávu s časopisom (o káve, ako inak) a dezertom? Jednoznačne do Karlína. Je tam Můj šálek kávy. Veľmi frekventovaná a populárna kaviareň znalcov a miestnych štamgastov. Oplatí sa tu postáť a vyčkať na voľný stôl. Toľko zaujímavých ľudí tu uvidíte! Nebudete sa na tie časopisy vedieť sústrediť.

A na záver jeden krásny espresso bar na Florenci. Kým sa vydáte do víru večerného mesta či na večeru, skočte si sem po poslednú dávku kofeínu. EMA espresso bar. Nádherný, svetlý priestor s oknami po celej výške a šírke fasády (ako akvárko) a dlhým komunitným stolom uprostred. Dizajn, super káva, skvelá atmosféra – aj do Bratislavy si prosím!

Namotať sa na výberovú kávu je ľahké. S novou záľubou sa aj dobre cestuje, hneď máte nové ciele, zážitky a vždy viete kam ísť, keď vás už tradičné turistické a komerčné destinácie prestanú baviť. Išli by ste niekam, ale neviete, kam? A čo tam? Nechajte sa zmiesť 3. vlnou kávy a prekofeínujte sa víkendom napríklad v Prahe. A čo si ešte okrem kávy v Prahe užiť? O tom nabudúce.

PS: Až ma mrazí, keď si uvedomím, že som mohla byť minulý piatok večer namiesto Prahy trebárs v Paríži… Užívajte si život, priatelia!

Fotogaléria:

Ďalšie články o Prahe:
Praha s deťmi
Kultura za pět set
To je maso!
Kinosobota: Náplavka
Food Trip: … zase Praha???
Mikuláš pre foodlovera
PFF-ka z Prahy
Praha (si) žije!
Pražské inšpirácie