Teraz sa začal ten správny čas na túlačky po okolitých mestách a krajinách. Chystáte sa niekam za kultúrou, nákupmi alebo na vianočné trhy? Tu je pár tipov, kam ísť, čo robiť a kde jesť v mestách, ktoré sú blízko a dajú sa zvládnuť cez víkend na otočku. Dnes začneme vo Viedni.

Viete, kde je vo Viedni čínska štvrť? Nie je to Chinatown ako v Londýne či New Yorku, ale hojným výskytom obchodov, podnikov a inštitúcií rôznej ázijskej proveniencie za nimi ničím nezaostáva. Ak sa bližšie zadívate na online mapu Viedne, objavíte ju. Priamo pri zdroji čerstvých surovín a exotických ingrediencií, po ľavej a pravej strane Naschmarktu. Zabieha aj hlbšie do útrob mesta, ale čím bližšie k trhu, tým viac si ju všimnete.

… nielen pizzou a wurstami je človek vo Viedni živý…

Prečo hovorím o ázijských podnikoch? Lebo nielen pizzou a wurstami je človek vo Viedni živý, ak nechce do jedla investovať priveľa peňazí a času. A nemám na mysli pochybné ázijské bistrá či nevkusné vývarovne. Ani suši či kaiseki. Na opačnom konci spektra sa totiž nachádza veľká skupina poctivých, domácich jedál typu „soul food“ či „comfort food“, ktoré sa podávajú v neformálnych krčmičkách a baroch a ich jediným cieľom je zasýtiť vás.

Či už budete vo Viedni nakupovať na Naschmarkte, s deckami objavovať Haus des Meeres, alebo rozjímať v galérii Secession, cez deň (do 17:00) vyskúšajte nenápadné japonské bistro Kuishimbo na ľavej strane Naschmarktu. Ľahko ho prehliadnete, ak pôjdete priamo popri parteri domov, také je maličké a nevýrazné. Ale ak pôjdete z pravej strany alebo z trhu, orientačným bodom bude pre vás úchvatný Majolikový dom architekta Otta Wagnera, ktorý vám určite hneď udrie do očí. Myslím, že nepreháňam, ak poviem, že prekročením prahu bistra Kuishimbo sa razom ocitnete v Japonsku. Malý, strohý priestor s barovým sedením, menu v japončine, pár jedál na výber. Rezance udon aj soba, donburi, japonské kari s ryžou, veľa zeleninových príloh, tofu a hlavne okonomiyaki, tzv. japonská pizza. Kuishimbo bude pre vás možno kultúrny šok, najmä, ak nemáte skúsenosti s domácim japonským jedlom a neznášate tlačenicu, ale je to naozaj zážitok.

O čosi viac priestoru, klasické sedenie za stolmi a toalety sú v druhej prevádzke Shokudo Kuishimbo na Esterházyho ulici. Otvorili len na jar tohto roku ako večerný podnik, no i tu je stále plno. Ak si nebudete robiť rezerváciu, príďte radšej hneď po otvorení o 17:00. Odporúčam donburi s úhorom, ale určite si objednajte aj miso polievku. Zaručene najlepšia miso polievka, akú som mimo Japonska jedla. A dajte ochutnať aj deťom, náš syn sa do nej zamiloval. (Keď si uvedomím, že ja som sa do miso polievky zamilovala, až keď som mala tridsať rokov, závidím týmto deťom ich život. Dojíma ma, keď si v bežnej reštaurácii pýtajú miso polievku, bún bò nam bộ či na Vianoce krevety a mušle…)

Zhruba pred dvomi rokmi sa vo Viedni začali objavovať bary s parenými knedličkami bao. Dobre vám padnú, keď nechcete jesť veľké jedlo, ale máte chuť na niečo výrazné, alebo si chcete vziať jedlo so sebou a zjesť ho pohodlne rukami niekde mimo. Nám osobne chutia skôr kreatívnejšie a extravagantnejšie plnky a hlavne veľa omáčky v nich. Hlavne nič jednoduché či suché. Naše TOP 3 zatiaľ (bez určenia poradia) sú Bao Bar, figar Bao. Bun a o.m.k. Všetky v inšpiratívnych priestoroch a na zaujímavých miestach, záleží len, kde sa práve nachádzate a kam to máte najbližšie. Bao Bar, ak ste na Mariahilferstrasse či v MuseumsQuartieri, figar Bao. Bun na Margaretenstrasse, ak mierite do Belvederu či na Karlsplatz a figar Bao. Bun na Taborstrasse a o.m.k. kdekoľvek medzi Dunajským kanálom a Praterom. Ja by som hneď prijala také bao bary na Slovensku ako alternatívu k otrepaným burgerom a hotdogom. Skúsenosti s prípravou parených knedlí a buchiet máme, myslím, že by nám to šlo. Taký bravčový segedín bao či kačacie bao s červenou kapustou…

Ak teda nebazírujete na tradičnej ázijskej kuchyni a preferujete skôr originalitu a kreatívny prístup k jedlu, odporúčam práve „fusion“ kuchyňu. Konceptov s modernou a kreatívnou ázijskou kuchyňou je vo Viedni viac, mňa napríklad veľmi baví sieť reštaurácií Mochi. Predstavte si živú atmosféru v podniku, ruch otvorenej kuchyne, trendové drinky, trochu toho dizajnu a kozmopolitizmu, to je Mochi. Čo je však na Mochi sympatické, že sa okrem kvalitného jedla venujú aj charite (kúpou niektorých jedál nepriamo prispievate na dobrú vec), hosťujú po celej Európe (v októbri boli v slávnom Thir Wine Bare v Tábore) a podporujú interkultúrny dialóg a komunitu. Na poslednom viedenskom festivale japonského filmu ponúkali divákom po premietaní filmu Ramen Heads misku ramenu u nich v Mochi Ramen Bare za zvýhodnenú cenu. Gastro manažéri a marketéri, učte sa! Mimochodom, film Ramen Heads vám odpáli dekel, to musíte vidieť, či už ste milovníci ramenu, alebo nie.

Mochi ako osvedčená občerstvovacia stanica sa vám zíde, aj ak pôjdete do Viedne loďou, lebo to sem zo Schwedenplatzu, kde kotví Twin City Liner, nie je ďaleko. No v prípade, že sa chystáte na výlet na Dunajský ostrov (Donauinsel), vystúpte o zastávku metra skôr na Vorgartenstrasse a zájdite na trhovisko Vorgartenmarkt 12, tam práve sídli spomínaný Mochi Ramen Bar. My sme tu boli prvýkrát minulý rok na jar a bol to pre nás zážitok. Krásne miesto a nápad, podniky na trhoch majú svoje čaro. Určite si sadnite k baru a sledujte kuchárov pri práci. A ochutnajte gyozy, jedny z najlepších, aké sme v Európe jedli.

Ak by som ale mala povedať, či je lepší ramen z Mochi Ramen Baru alebo od Karma Ramen, nevedela by som si vybrať. Sú porovnateľné. Ja mám osobne radšej silnejšie vývary a intenzívnejšie chute, ale v tomto prípade by som sa rozhodovala len čisto podľa lokality a otváracích hodín. Karma Ramen na ulici Rechte Wienzeille pri Naschmarkte sa nachádza doslova pár metrov od vstupu do metra na Kettenbrückengasse a keď prídete hneď po otvorení o 18:00, stihnete ešte vlak do Bratislavy o 18:45 z Hlavnej stanice. Fastfood v tom najlepšom význame slova. Inak tunajšie schody k metru si zapamätajte, sú to Falcostiege, schody venované pamiatke populárneho speváka Falca a vždy keď tu budete, všimnite si aj priľahlú stenu budovy, v ktorej sídli Karma Ramen. Zdobí ju vždy nejaký fajnový street art. (V prípade, že vás murály bavia, sledujte napr. Vienna Murals)

Tak čo, viete si predstaviť, že by ste sa najbližšie vo Viedni zastavili niekde na misku ramenu, donburi, okonomiyaki alebo pár bao knedličiek? Skúste to, možno objavíte nové miesta, naučíte sa (o sebe) niečo nové a zistíte, že je to presne to, čo potrebujete. A rovno si na Naschmarkte v niektorom z ázijských obchodov nakúpite pekné misky a ingrediencie a uvaríte si sami miso polievku, ramen, soba rezance či bún. Začína sa doba polievková a inšpirácií, ako si doma spríjemniť dlhé večery je neúrekom. My budeme zatiaľ objavovať ďalej, kórejské a vietnamské podniky vo Viedni ešte nemáme vôbec zmapované, tak sa aj my máme na čo tešiť.

Fotogaléria:

Ďalšie články o Viedni:
Viedeň, leto a káva
Viedenská káva
Viedenská gastrokultúra a my
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Bistro Viedeň