Chodíte do Viedne na kávu? Možno by ste mali. Ak vaše plány s prázdninovým cestovaním po európskych veľkomestách zhatil obmedzený rozpočet či prečerpané dni dovolenky, ani tak sa objavovania veľkomiest a kávičkovania nemusíte vzdať. Do Viedne na kávu môžete skočiť aj v sobotu na otočku a hocikedy v roku, nielen cez prázdniny. Isté však je, že leto a dlhé teplé večery v meste sú obzvlášť podmanivé a nezabudnuteľné…
Asi si poviete, že vás predstava rozpáleného mesta a horúcej kávy ani trochu neláka, ale skúste pomyslieť na studené kávy. A teraz nemám na mysli ochutené kávové šejky so sirupmi, posýpkami a slamkami. Stále sa bavíme o kvalitnom (výberovom) kávovom produkte, ktorý nemusíte maskovať mliekom a cukrom. Mimochodom, dobre pripravenou kávou si nikdy nepopálite jazyk, lebo espresso ani filter sa nerobí s vriacou vodou. (Zrejme ste si na cestách všimli, že Taliani nad kávou nevysedávajú, kopnú do seba ristretto pri bare a už fičia ďalej. Keby bola káva vriaca, nerobili by to.) Ani napenené mlieko do kapučína či flatwhite-u nesmie byť vriace. Ak sa nimi popálite, nápoj je zle spravený. Teplota kávy a mlieka musí byť podobná, aby sa ich chute harmonicky prepojili.
Len tak sedieť, sledovať pohyb ľudí a spracovávať dojmy.
Ale späť k studeným kávam. Už možno pijete či poznáte espresso tonic či (napr. fľaškovanú) za studena macerovanú kávu cold-brew. Možností s (vychladeným) espressom, filtrovanou kávou a ľadom je nespočet. Najnovšie som si všimla rôzne kombinácie s citrusmi (šťavami či kôrou) a bylinkami, ako aj s alkoholom (Caferol, gin&tonic s kávou a pod.). A kde sme ich vo Viedni pili my?
Ak ešte nemáte Viedeň „okukanú“ a radi sa prechádzate historickým centrom, hľadajte roh Fleischmarktu a Griechengasse. Nájdete tu kávové okienko Fenster Café na kávu so sebou. Ponuka je obdivuhodná (ok, trochu prispôsobená turistom), ale nemusíte sa ničoho báť. My sme tu pili svoj raňajší flatwhite (fantastický!), ale za vyskúšanie určite stojí aj špeciálna letná ponuka. A aby ste nepovedali, že som suchárka, prižmúrim oko aj nad cornettoccinom (kávou servírovanou do zmrzlinového kornútka), lebo je bez odpadu. A sú predsa tie prázdniny!
Keď si pôjdete pozrieť viedenský orloj Ankeruhr, majte na pamäti, že sa tu na Hoher Markt nachádza aj nová prevádzka kaviarne Caffè a Casa. Mám rada tieto malé, tiché, striedme kávové bary, kde vás neruší priveľa dobrôt, dizajnu, farieb, časopisov, kde sa nad kávou a kúskom pečiva môžete na chvíľu zastaviť a zamyslieť. Len tak sedieť, sledovať pohyb ľudí a spracovávať dojmy. Je to veľmi, veľmi osviežujúce a na každom turistickom mieste som za takýto podnik vďačná.
Napríklad za výberovú kaviareň Aggys vo Wien Museum. Tajný tip, kam sa ísť schladiť (v zime zohriať), napiť vody či skočiť na toalety zdarma, ak sa práve nachádzate na Karlsplatzi alebo na rušnom Naschmarkte. Myslím si, že výberovej káve prostredie múzea či galérie veľmi svedčí. Je zárukou kvality a robí dobré meno nielen kávovej kultúre. Mimochodom, v Aggys je barista z Nemecka a je veľký fanúšik výberovej kávy. Rád sa porozpráva a dá užitočné tipy, kam na kávu vo Viedni či inde v Európe, kľudne sa pýtajte. (Aktualizácia 2024: kaviareň Aggys zmenila názov na Café Exchange a sídli v prepážkovej hale bývalej Poštovej sporiteľne.)
Mať po ruke dobrú kávu, ak ste v centre, je na nezaplatenie, ale aj tak vždy radšej zájdem na „perifériu“, kam chodia skôr miestni a kde sa človek nemusí schovávať pred ruchom veľkomesta. Jedným z takých miest je Gota Coffee Experts, ktoré za posledný rok pribudli v 15. obvode (Rudolfsheim-Fünfhaus). Fantastická káva, pozorná obsluha a raňajkové menu robia z Gota Coffee Experts skvelý východzí bod, ak sa chystáte napr. do Schonbrunnu, ZOO či do Technického múzea. Na poriadne raňajky a kávu už preto nemusíte zachádzať do užšieho centra Viedne a aj zaparkovať tu cez víkend nie je problém.
Ak som v súvislosti s Gota Coffee zvolila slovo periféria, tak to možno vyznie ako silný výraz, lebo na káve v United in Cycling v 22. obvode (Donaustadt) sa budete cítiť ako v úplne inom meste. Spojenie kávy a cykloobchodu či servisu nie je nič nové, ale v technologickom parku Seestadt to presne sedí. Sem sa príďte osviežiť po cyklistike v Lobau, alebo si tu načapujte kávu do termosky na deň strávený na ostrove Donauinsel.
Dobré správy sa týkajú aj kávovo silného 9. obvodu (Alsergrund). Popri obľúbených kaviarňach Jonas Reindl a Coffee Pirates sa tu (popri POC Cafe „People on Caffeine“ a domovskej Caffè a Casa) udomácnili dve veľmi vydarené kaviarne. The Pelican Coffee Company a CaffèCouture Showroom & RoastingLab nesú známky typickej kaviarne tretej vlny s kávou na prvom a poslednom mieste a majú ambíciu osloviť štamgastov z okolia i kávových znalcov z ďaleka.
A ak tu už odznelo slovo showroom v spojitosti s kávou, posledným dnešným tipom je nenápadný Wolfgang Coffee, nachádzajúci sa v concept store Qwstion. V prípade, že máte slabosť na dizajnové doplnky či urbánne časopisy, pripravte si peňaženky. A aby ste sa zo všetkých tých výdajov nezbláznili, objednajte si poriadne osviežujúci kávový drink. V ideálnom prípade vám ho naservírujú do brúseného tumblera a posedíte si v hojdacom kresle, lebo vo Wolfgang Coffee má štýl aj kávičkovanie. Veď ste chceli ísť na kávu do Viedne, nie? (Aktualizácia 2024: Wolfgang Coffee a Qwstion ukončili svoju prevádzku, na ich mieste sa dnes nachádza OTOTO Store, aj s výberovou kávou.)
Ostávate aj napriek všetkému doma? Robíte si filtrovanú kávu? Vyskúšajte chladené kávové nápoje, napr. aeropress tonic, aeropress martini, či thajskú ľadovú kávu podľa našich receptov. Alebo radšej neexperimentujete? Objavujete (letné) novinky v kaviarňach? Testujete nové kaviarne? Kam pôjdete na kávu najbližšie?
Ďalšie články o káve vo Viedni:
Viedenská káva
Fotogaléria: