Aj keď si niekedy povzdychnem, prečo to musí byť také zložité, hľadať dobrú kávu ako ihlu v kôpke sena, vlastne som rada, že to nie je až také jednoduché. Jasné, sú veľkomestá, kde môžete vkročiť do akéhokoľvek napohľad schopného podniku a dostanete slušné jedlo, aj kávu. Kde nemusíte riskovať a strácať čas rešeršovaním na internete niekoľko dní vopred, len aby ste nespadli do nejakej turistickej pasce…

Výborný spôsob, ako začať spoznávať novú viedenskú kávu. Bez cukru a bez šľahačky.

Ale na druhej strane, aspoň mám nejaké hobby, ktorému sa môžem naplno venovať. Aspoň mám vždy plán a koncepciu, lebo improvizovať si môže dovoliť ten, kto má sakra naštudované a načítané… Hľadanie gastro perál v mútnom mori priemernosti je vzrušenie a zábava. Dostanete sa na miesta, kam by ste inak zrejme v živote nevkročili, lebo je pohodlnejšie zostať na hlavných turistických tepnách a osvedčených miestach. Musíte chodiť veľa pešo, duchom prítomní, s očami a ušami otvorenými, aby ste ten nenápadný hotspot náhodou neprehliadli. Zapadáte do miestneho koloritu a podporujete dobré veci a služby. A v neposlednom rade sa dobre najete, zabavíte, odnesiete si nezabudnuteľný zážitok a pozitívnu energiu do zásoby. Win-win.

Napriek tomu, alebo vlastne práve preto, že je Viedeň historicky vyhlásenou kaviarenskou destináciou, tretia vlna si sem razila cestu veľmi dlho a ťažko. O to dobrodružnejšie je ju tu objavovať. Aj my sme začali neskoro, až po Barcelone či Prahe. Prvou viedenskou kaviarňou s výberovou kávou, kam sme išli cielene, bola Kaffemik v blízkosti Mariahilferstraße. A nesklamala. Zaujímavý interiér tu ide ruka v ruke s príjemným baristom, lahodnou kávou, cascarou či domácimi koláčikmi. Kaffemik je jednou z najľahšie dostupných kaviarní z turisticky známej Mariahilferstraße, takže aj keď neplánujete za (výberovou) kávou ďaleko chodiť, zvládnete to aj popri bežnom shoppingu či návšteve múzea alebo vianočného trhu.

Výberovú kávu si dnes už môžete dať na viacerých miestach, ale spomeniem tu zatiaľ tie podľa nás najlepšie. Z kategórie „na stojáka“ sú to Kaffefabrik, Kaffemodul a Akrap Finest Coffee. Ak potrebujete len krátku občerstvovaciu prestávku, alebo kávu so sebou, potešíte sa, ak ich budete mať niekde blízko po ceste. V prípade Akrapu si môžete naplánovať aj nákup zaujímavých potravín, knižiek či keramiky v tesne susediacom obchodíku Feinkoch a vo všetkých troch sa vždy nájde ku káve aj niečo malé sladké na zahryznutie.

Ak ale hľadáte inšpiratívny priestor a nekonvenčné prostredie, odporúčam POC (People On Caffeine), Kaffeebar Süssmund a CaffeeCouture. POC je z tých menších kaviarní, no ich káva a obchodík v tesnej blízkosti kostola za návštevu určite stojí. Pred výletom do Kaffeebaru Süssmund si radšej overte adresu, mali by sa sťahovať do nových priestorov. Ak bude ich nová kaviareň aspoň taká zaujímavá a pekná ako na Wipplingerstraße, bude to určite bomba. CaffeeCouture sme z videnia poznali už z pred dvoch rokov, keď sme boli na mušliach v Beaulieu v úchvatnej Ferstel pasáži. Radi sme sa tam teraz vrátili ochutnať aj ich kávu. CaffeeCouture má pobočku (showroom a pražiareň) aj na Garnisongasse, ale už len kvôli tej pasáži musíte prísť sem.

No a na záver – medzi naše viedenské TOP 3 kaviarne patria… tram-ta-da-dá – Jonas Reindl, Balthasar a Coffee Pirates (bez určenia poradia). Veľké, klasické kaviarne, koláče, nápoje, časopisy, interiér, atmosféra, skrátka všetko, čo od kaviarne tretej vlny očakávame. S Jonas Reind si môžete vybrať dve lokácie – na ulici Währingerstraße, kde sa na priečelí kaviarne môžete vyhrievať na slniečku aj neskoro v novembri a Alte Post (áno, vedľa tržnice Alte Post Markterei) so showroomom Thonet, v ktorej si aj fanúšikovia ohýbaného dreveného (alebo iného dizajnového) nábytku prídu na svoje. Coffee Pirates vám svojou alternatívnou atmosférou silno pripomenie Berlín a vzdušný dizajnový Balthasar zase prímorský Melbourne. Káva bola všade bez pochýb výborná a čas pri nej strávený čistá radosť a pôžitok.

Nemáme ešte zmapované úplne všetko, nechávame si priestor na ďalšie objavovanie, aby sme sa vždy mali na čo tešiť, aj keď to vo Viedni vôbec nie je problém. Miest, ktoré máme v pláne navštíviť a otestovať je, našťastie, ešte dosť, nielen medzi kaviarňami a bistrami. Tento rok by sme chceli zažiť aj viac verejných podujatí, festivalov a trhov, aby sme sa Viedni dostali ešte viac pod kožu a spoznali aj miesta, kam by sme sa inak nedostali. A keď sme už pri tom, čo robíte tento víkend? Nechcete ísť na Vienna Coffee Festival 2017 do Ottakringer Brauerei? Výborný spôsob, ako začať spoznávať novú viedenskú kávu. Bez cukru a bez šľahačky.

Ďalšie tipy na výlety do Viedne:
Viedenská gastrokultúra a my
Ako chutí najlepšie mesto pre život
Tak ďaleko, tak blízko do brucha Viedne
Jesenné výpady za hranice (všedných dní)
Bistro Viedeň

Fotogaléria: