Mám ďalšie obľúbené rýchle jedlo. Biryani. Indické „rizoto“. S korením a štipľavosťou sa dá pohrať a prispôsobiť momentálnej chuti. Na korenistých jedlách ma fascinuje tá hravosť a objavnosť. Postupne pridávate a budujete chute, je to veľmi aktívne varenie. V živote by mi nenapadlo, aký zaujímavý rozmer môže dať restovanej zelenine škorica… Baví ma, ako vždy inak vonia byt. Inak, ako keď varíte naše jedlá. Rozmýšľam, čo si tak asi myslia susedia…
…bohaté vrstvenie chutí, kde každé sústo môže mať mierne odlišnú chuť.
Biryani sa robí aj s mäsom. Kuracím, jahňacím, králičím, rybacím, s darmi mora alebo vajíčkami, záleží od kultúry a krajiny, kde sa práve nachádzate. Biryani je totiž tak rozšírené jedlo, že sa s ním stretnete od Iránu až po Malajziu. Každý región si pripravuje svoju verziu biryani s typickými prísadami, korením a bylinkami. Pre biryani je však typické, že sa ryža varí zvlášť a až nakoniec sa zmieša s omáčkou so zeleninou a mäsom. Umožní sa tak bohaté vrstvenie chutí, kde každé sústo môže mať mierne odlišnú chuť. Celkom zaujímavý koncept na gastronomické bádanie.
Zeleninové biryani
- 1 šálka ryže basmati
- ¼ šálky hrozienok (alebo iného sušeného ovocia)
- ľubovoľná zelenina podľa chuti
- 100 g mrazeného hrášku (alebo zelenej fazuľky, kukurice…)
- 1 lyžička čierneho horčičného semena
- 1 lyžička mletej škorice
- 1 lyžička mletej rímskej rasce
- 1 cibuľa
- 1 zelené čili
- soľ, čierne korenie, štipľavá červená mletá paprika alebo čili
- olej
- 2 paradajky
- 2 – 3 lyžice bieleho jogurtu
- mandle (alebo iné oriešky)
- (koriandrová vňať alebo mäta)
Prepláchnutú ryžu basmati uvaríme s hrozienkami do mäkka. Zeleninu pokrájame na malé kúsky a postupne restujeme na panvici na troche oleja od najtvrdšej po najmäkšiu, vrátane hrášku, domäkka. Zeleninu vyberieme z panvice a dolejeme do nej opäť trocha oleja. Do rozohriateho oleja pridáme horčičné semeno, mletú škoricu a rascu a opražíme, kým sa nerozvoňajú. Pridáme na jemné plátky pokrájané zelené čili a cibuľu a vypražíme ich domäkka. Pridáme pokrájané paradajky, posolíme, okoreníme čiernym korením a štipľavou paprikou a dobre rozvaríme. Stiahneme teplotu a do rozvarených paradajok jemne primiešame jogurt. Postupne pridáme restovanú zeleninu a opatrne zamiešame aj uvarenú ryžu s hrozienkami. Nakoniec pridáme nasucho opražené mandle, prípadne čerstvé bylinky. Biryani sa tradične podáva s čatní, raitou, nakladanou pikantnou zeleninou a chlebovými plackami.
Ďalšie recepty na kari:
Kari s hviezdou Michelina – Bravčové vindaloo
Mulligatawny
Jahňacie resumé – Rogan Josh
Čakanie na (dobré) mäso – Thajské červené kari s pečeným kačacím mäsom
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – Thajské kari massaman
Z obrazovky rovno na stôl – Juhoindické zeleninové kari
India pre začiatočníkov – Goanské kari s rybou
Snívam o Ázii – Thajské zelené kuracie kari
Omega-3 – Kedgeree
Soľ nad zlato – Kuracia korma
Indická hostina – Kuracie kari