Tak, ako sa vraví, že Goa je Indiou pre začiatočníkov, je toto kari indickou kuchyňou pre začiatočníkov. Asi prvý raz som jedla indické jedlo, ktoré vôbec neštípe, ale zachováva si svoju správnu aromatiku, akú od „indie“ očakávam. Mala som chuť na kari a na rybu, hľadala som niečo špeciálne, nové, rýchle, niečo, čo by zjedla aj dcéra. Náhodou som natrafila na recept Atula Kochhara, obdivovaného londýnskeho michelinovského šéfkuchára, pasovaného za kráľa korenia a jeho zaujímavý recept, ktorý varil v televíznej relácii Poker v kuchyni.
Stačilo sa postaviť za sporák a začať čarovať.
Málo základných ingrediencií (zrejme dôsledok rozdaných kariet v Pokri – „co dům dal“) mi tiež nahralo do karát, všetko potrebné som mala doma. Stačilo sa postaviť za sporák a začať čarovať. Pri varení „indie“ sa vždy cítim ako šamanka. Odsýpam z množstva fľaštičiek s voňavým korením, opekám ho na suchej panvici, drvím v mažiari, preosievam cez jemné sitko… a potom sekám, krájam, miešam a ochutnávam z bublajúcej panvice… Tentoraz som si dala záležať a dodržiavala presné časy a postupy prípravy, aby som si maximálne vychutnala Atulov recept. Stálo to za to. Pochutili sme si kráľovsky. Za málo peňazí a práce, veľa muziky. Indickej.
Goanské kari s rybou
- filety z ryby s bielym alebo mastnejším mäsom
- ¼ lyžičky mletej kurkumy
- ½ lyžičky garam masaly
- ½ lyžičky mletej rímskej rasce
- soľ
- maslo
- ½ tyčinky škorice
- 1 lyžička rímskej rasce
- 2 klinčeky
- 2 tobolky kardamónu
- ½ lyžičky čierneho korenia
- rastlinný olej
- 2 cibule
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 bobkové listy
- (4 – 6 poľných húb, napr. šampiňónov – nemusí byť)
- 400 ml kokosového mlieka
- soľ
- červená cibuľa
- citrón
- lístky koriandrovej vňate
- ryža basmati
Osušené filety ryby posolíme a vyváľame v zmesi mletej kurkumy, garam masaly a rímskej rasce. Necháme marinovať cca 10 minút.
Zmes celých korenín – škorice, rímskej rasce, klinčekov, kardamónu a čierneho korenia krátko opečieme na suchej panvici, kým nezačne voňať a pomelieme, alebo rozdrvíme v mažiari.
Na panvici rozohrejeme malé množstvo oleja, pridáme cibuľu, pokrájanú na tenké plátky, posolíme a restujeme asi 4 minúty, kým nezmäkne a nezvláčnie. Potom pridáme na tenké plátky pokrájaný cesnak, pripravenú rozdrvenú zmes korenia a bobkové listy a restujeme ďalších 5 minút. (Pridáme na plátky pokrájané huby, ak máme a restujeme 3 minúty.) Nakoniec prilejeme kokosové mlieko, privedieme k varu a na miernej teplote necháme pobublávať asi 8 minút. Dochutíme trochou citrónovej šťavy, soľou, ak treba a udržiavame teplé.
Filety ryby buď opečieme na masle na panvici, alebo upečieme v rúre s kúskami masla z každej strany pár minút, kým sa ryba neprepečie, ale nevysuší.
Kari podávame s parenou ryžou basmati, rybou, na jemno pokrájanou červenou cibuľou, marinovanou v troche citrónovej šťavy a ľubovoľnou surovou, marinovanou alebo kvasenou zeleninou podľa chuti a lístkami koriandrovej vňate.
Ďalšie recepty na kari:
Kari s hviezdou Michelina – Bravčové vindaloo
Mulligatawny
Jahňacie resumé – Rogan Josh
Čakanie na (dobré) mäso – Thajské červené kari s pečeným kačacím mäsom
Len aby sa nezabudlo na thajskú kuchyňu – Thajské kari massaman
Z obrazovky rovno na stôl – Juhoindické zeleninové kari
Snívam o Ázii – Thajské zelené kuracie kari
Omega-3 – Kedgeree
Soľ nad zlato – Kuracia korma
Ryža z Indie – Zeleninové biryani
Indická hostina – Kuracie kari
Dakujem za super tip, ale este poprosim radu ci mozem zmes celych korenin nahradit priamo zmesou garam masala ktora ich + – obsahuje tiez.
Ďakujem aj ja.
Čo sa týka tej garam masaly, nahradiť sa ňou zmes celých korenín, samozrejme, dá, ale celková chuť jedla sa sploští – garam masala je aj na rybe, bude aj v omáčke…
Zmysel drvenia (alebo mletia) celých korenín (po predchádzajúcom opražení na sucho) je v tom, že sa maximálne zvýrazní a oživí ich chuť a aróma. Takéto čerstvo namleté zmesi sa hodia na šetrné tepelné úpravy ako varenie, dusenie či varenie v pare, kde sa plne rozvinú jej chute a aróma. Navyše máte maximálny prehľad, aké korenie a v akom množstve v nich sú.
Mleté, hotové zmesi korenín, majú kratašiu dobu spotreby, rýchlo zvetrajú a vyprchá z nich aróma a nikdy nemáte istotu, kto, kedy a ako tieto hotovky mlel a balil. Hodia sa skôr na extrémnejšie vyprážanie a pečenie, kde sa aj tak väčšina chuti a arómy znehodnotí vysokou teplotou prípravy.
Ja preto vždy odporúčam kupovať menšie množstvá celých korenín a ručne si ich mlieť, ako kupovať anonymné hotovky. Nie je to nič ťažké, treba si len na to zvyknúť a kúpiť napr. obyčajný malý mlynček na kávu s kľučkou, ktorý budete používať len na korenie. Prípadne drviť v mažiari…
Celý pokrm si predstavte ako pyramídu chutí a vôní, ktorú postupne budujete – na spodu je oriešková chuť ryže basmati, na nej chuťovo bohatá a jemná kari omáčka s kokosovým mliekom, na nej pečená/opražená ryba s inou kombináciou korenín a navrchu svieža chuť cibule… Ak bude chuť omáčky a ryby rovnaká, ochudobníte sa o niekoľko „poschodí“ chutí a arómy.
Určite ale vyskúšajte a hlavne stále ochutnávajte a prispôsobte si množstvá prísad na seba, lebo v prvom rade vám to musí chutiť a vás to musí tešiť. Veľa zdaru!
Zuzka,dnes som vyskusala na veceru,a chutilo nam velmi:)dakujem za super inšpi :))
Jej, Maťka, to som rada, že vám chutilo! Ja som zase v sobotu pre návštevu vyskúšala tvoj koláčik so salkom a tiež mal úspech. Svokra, čo „vôbec neje sladké“, si dala 2x!!!
Super:)to mam velku radost,ze sme si takto vzajomne „vypomohli“ :))