Praha tento rok vôbec nebola v pláne. Do leta sme kvôli pracovno-školskému vyťaženiu nič nezvládali, leto sa nám beznádejne naplnilo inými destináciami a s jeseňou som po pravde už ani nerátala. Keď sa však blížili jesenné prázdniny a nič zásadné sa nedialo, rýchlo sme sa zariadili. Päť dní v Prahe, nič lepšie sa nám nemohlo stať. Nabiť sa energiou z krásneho mesta, výborného jedla, kávy, inšpiratívnych priestorov a ľudí, sa v dnešných časoch musí.

Nabiť sa energiou z krásneho mesta…

Aj pobyt v Prahe sme poňali ako „the best of“, kombinujúc osvedčené obľúbené miesta, dlho odkladané tipy a najlákavejšie novinky posledných rokov, aby bol výlet čo najintenzívnejší. Nebol čas strácať čas. A keď už samé srdcovky, tak s ubytovaním v Karlíne. Ďalší sen splnený. Po Vinohradoch a Vršoviciach konečne Karlín dňom aj nocou. Len si to predstavte, na pešo EMA espresso bar, Praktika, Dva kohouti, Veltlín, Tea Mountain, Etapa, Kasárna Karlín, Nejen Bistro, Můj šálek kávy, viete si predstaviť dokonalejšiu štvrť? Nábrežie Vltavy z jednej strany, Vítkov z druhej, Invalidovna z tretej a Negrelliho viadukt zo štvrtej? A Eska za rohom? Musíte sa naozaj premáhať, aby ste v nej nezačínali každý deň… ale len každý druhý. Nebudem básniť o Eske, už som o nej viackrát písala, len spomeniem, že len formát typu Eska si dovolí takú frajerinu, že do raňajkového menu nakombinuje grilované klobásky s fazuľkou a vajíčkom, fermentovanú limonádu a likérovú špičku. Apropos, likérová špička mi skôr pripomínala rumbu, ale v každom prípade je to láska, ktorú musíte ochutnať.

A aby bol svet v rovnováhe, opulentné dlhé raňajky v Eske sme striedali so striedmymi raňajkami „to go“, v Karlíne trebárs dlho odkladanú kávu z Kafe Karlín, na ktorých sme nikdy nemali šťastie, lebo mali vždy zatvorené, keď sme tu boli. Je to len espresso bar na stojáka, ideálny na kávu so sebou, keď čakáte vonku na zastávke, ale s ich kávou sa stretnete aj rôzne na trhoch alebo akciách, tak si ich známe logo zapamätajte, je to stávka na istotu.

Ak by ste však chceli v Karlíne niečo štýlovejšie na ráno, s posedením a buchtou ku káve, tak treba ísť do nového espresso baru EMA. Kávy znalí už vedia, že EMA je pojem, tutovka. Upozorniť by som vás však chcela na priestor v Paláci Karlín, v ktorom historicky sídlilo riaditeľstvo legendárnej ČKD Praha. EMA sa pri zariaďovaní kaviarne nechala inšpirovať touto minulosťou a skĺbila industriálny štýl s funkcionalistickým. To preto ten halový efekt, luxfery, priečinky, na mieru robené drevené zariadenie oblých tvarov a najmä skvostný murál cez celú jednu stenu. Ten je inšpirovaný reálnymi dielami bývalého hlavného grafika ČKD Vysočany Vladimíra Dlouhého. A ozaj, vstup je z ulice Křižíkova, hľadajte pútač Elektro Magnetické Aroma.

Pre fajnšmekrov mám ešte jednu kaviarenskú bombu v Karlíne. Grounds na Šaldovej ulici. Priam zenové spojenie kávy, zelene a dizajnu, pastva pre oči a všetky zmysly. Už vstup vás pritiahne ako magnet a prenesie do úplne iného sveta. Keď pred rokom vznikala táto éterická kaviareň, horeli instagramy. Ale naživo je to ešte lepšie. Všetko máte chuť chytať, nádherné šálky, poháre, povrchy, betónové stolíky, sadáte si do kresielok, na lavice. V regáli na predaj samé krásy a na dvorčeku olivovník solitér, pri ktorom sa budete chcieť odfotiť. Sem príďte bez zhonu, naladíte sa na vlnu, na ktorej ste vždy chceli byť, ale nevedeli ste, ako na to. A ozaj, káva je tip-top.

Ak by sa vám žiadal ráno ku káve croissant do ruky, mám hneď tri tipy. Ak mierite trebárs na Václavák alebo do Národného múzea, zastavte sa na croissant na Vinohradskej ulici v Defidu. Ak hlásajú, že majú najväčší výber croissantov v Prahe, tak naozaj, neklamú, nič pre nerozhodných. Ak sa, samozrejme, popri tom nenecháte zlákať lahôdkami z odpaľovaného cesta eclaires či venčekmi Paris-Brest. Inak, pobočku majú aj na Žižkove.

Pamätáte sa na kaviareň Nusle Beans? Toľko od nich zákazníci žiadali croissanty, až sa ich naučili sami robiť… a vznikli Prokop coffee & croissants na Dlážděnej ulici, takže ak náhodou pricestujete na Masarykovo nádraží, šup sem prvá cesta na pistáciový croissant a vynikajúcu kávu k tomu. Alebo zabaliť a vziať do vlaku, ak sa na cestu len chystáte.

V prípade, že máte času viac a bude sa dať sedieť vonku, všetkými desiatimi odporúčam kávu a croissant v pekárni so zelenými dverami La Forme Bakery & Café v Dejviciach. Možno vám učarujú aj úžasné ovocné daniše, slimáky slané, aj sladké, pletence, či uzly. Páčila sa nám atmosféra a miestny vibe, ktorý tu panoval. Postávali a posedávali tu skupinky ľudí, sŕkajúcich v posledných slnečných lúčoch kávu, motali sa tu deti, psíky, kočíky. Medzi takých sa chcete zamiešať a predstavovať si, aké by to bolo, keby ste tu bývali. V Dejviciach je toho ale viac, veď viete, hneď oproti je Místo, potom Kafemat, či mazelab.coffee, samé šupy, takže nezabudnite ani na La Forme a dajte si nejakú ich čerstvú, na mieste pečenú maškrtu.

Poďme ešte kúsok ďalej na Letnú, chcem vám ukázať dve novšie kaviarne priamo na slávnej gastro tepne Milady Horákovej. Pamätáte sa na kaviareň Sólista, ktorá tu kedysi bola a teraz je to Kafe Omylem? Tak to vôbec nie je omylom. Veľmi sympatická kaviareň s retro nábytkom zo 60. rokov, aký si ešte možno pamätáte od starých rodičov. Dáte si makový, orechový alebo povidlový rožtek a k nemu espresso alebo čerstvý batch do plecháčika ako od babičky? Ani omylem? Kafe Omylem!

Zastavte sa aj o kúsok ďalej vo format.coffee, najnovšej kaviarni super talentovaného Jackieho Trana (mazelab.coffee, Cafefin). Nič podobné inde neuvidíte, Jackieho vkus a rukopis sa nezaprie. Jedinečné šálky, biele kachličky, tmavotyrkysová farebnosť, vintage štýl a do toho všetkého prerastá zelená džungľa.

A keď hovoríme o džungli, všetky kvety a rastlinky pochádzajú z kvetinárstva Jackieho mamy, ktoré sa nachádza vo Vršoviciach na Moskovskej ulici. Vo dvore si spravila takú malú zelenú oázu s rôznymi čarovnými zákutiami s posedením a celému tomu kraľuje kávová dodávka Botanika Coffee Truck, s ktorým jej pomáhal práve Jackie. Toto spektakulárne miesto je dôkazom toho, že keď sa chce, aj v našich zemepisných šírkach sa dá celoročne prevádzkovať kaviareň pod holým nebom.

Celkovo ma veľmi bavia a lákajú nevšedné miesta, kam sa dá ísť na kávu. Boli ste už v kaviarni v bazéne? Áno, v bazéne bývalých kasární Kasárna Karlín sa naozaj nachádza Kavárna Bazén. Spomínala som ju minule, keď sme tu boli, ale na kávu vtedy nevydalo. Tak sme sa teraz vrátili a ochutnali. Neviem, či to bolo tým nádherným slnečným počasím, eufóriou z Prahy, ale káva bola fantastická. Mimoriadna bola aj írska káva, jedna z najlepších, aké som kedy pila, a touto som si oficiálne otvorila tohtoročnú sezónu írskych káv, jednu z malých radostí zimy. (Mimochodom, kúsok od vchodu do kasární je mobilné odberové miesto, tak ak sa potrebujete dať otestovať na covid, spojte si to s kávou.)

Ďalším dlho odkladaným jedinečným miestom s kávou je Kafe Pragovka. Areál Pragovky, v ktorom sa vyrábali slávne autá, bol kedysi na periférii. Dnes už ho kompletne pohltilo mesto a postupne sa revitalizuje na nový mestský priestor, spájajúci prácu, umenie, voľný čas a bývanie. Milujem kaviarne v industriálnych priestoroch, veľmi mi to k nim sedí. Cítim v nich príbehy minulosti, voľnosť (či punk?) súčasnosti a zároveň je to všetko spolu veľmi fotogenické a inšpiratívne. Neviete, kam sa pozerať skôr. Predstavujete si, ako by ste to tu zariadili, ako by ste tu organizovali akcie, či by ste tu vedeli bývať. A v neposlednom rade tu stretnete zaujímavých ľudí a minimum turistov. V lete tu musí byť veľmi príjemne.

A ešte jeden tip na kaviareň na nezvyčajnom mieste. CAMP – Centrum architektury a městského plánování je jedna z najinšpiratívnejších inštitúcií, aké poznám a ktoré vášnivo sledujem na sieťach. Sídli v budove Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy na Vyšehradskej ulici a funguje ako otvorený priestor pre každého, kto sa zaujíma o plánovanie a rozvoj miest. Je tu veľký výstavný priestor, študovňa, kníhkupectvo a kaviareň s výberovou kávou. Organizujú sa tu prednášky, zamerané na architektúru a urbanizmus, premietajú sa filmy a prezentujú nové pražské projekty. My sme si napríklad pozreli aktuálne plány na revitalizáciu nákladnej vlakovej stanice Žižkov. Z CAMPu vám ale nikdy nič neunikne, lebo väčšina živých akcií sa streamuje a informácie sa zverejňujú na blogu campuj.online. To len, ak by ste sa potrebovali v Prahe niekam zašiť, tak pokojne zakempujte v CAMPe.

V súvislosti s plánmi a revitalizáciou brownfieldov v Prahe by som rada upozornila aj na karlínsky projekt Rohan City. Choďte sa niekedy prejsť popri Vltave od Negrelliho viaduktu smerom k Rohanskému ostrovu, cez Prístav 18600 (v sezóne je tu otvorený bar, ihrisko, griluje sa a hrá beach volejbal), o pár rokov sa to tu zmení na nepoznanie. A keď budete mať chuť na kávu, zastavte sa v Ye’s kafe & wine na adrese Za Karlínskym prístavom 18. Áno, je to mladšia sestra letenskej kaviarne Ye’s kafe & studio, len vylepšená o ponuku talianskych vín a prosecca. Podľa dennej doby si potom vyberiete, či ostanete pri káve, alebo prejdete na víno. Ale o víne si povieme viac v druhej časti pražského reportu.