Najviac som tento rok hrdá na svoju bylinkovú záhradu. Urobila som s ňou veľké pokroky. Založila som levanduľový záhon, ázijský kútik (wasabi, thajská bazalka, vietnamská mäta) a pyšná som aj na supervoňavé ruže. Práca v bylinkovej záhrade je vlastne vždy voňavá a príjemná. Bude mi chýbať tá sloboda kedykoľvek si vybehnúť pre bazalku, vňaťku či mätu a nemusieť sa obmedzovať v množstve.

Toto je „savoir-vivre“ v praxi, priatelia…

Inak sme sa celé prázdniny zabávali s novými hračkami do kuchyne – zmrzlinovačom, vakuovačkou, sous vide mašinkou a sušičkou. Rozšírili sme repertoár jedál a produktov o poctivú zmrzlinu (sorbet, šerbet aj nanuky), experimentovali so sous vide (vajíčka, bravčová panenka, kuracie aj kačacie prsia) a nasušili sme si slivky a paradajky na zimu. Plánujem ešte sušiť mätu, oregáno, rozmarín a tymian a na budúci rok už aj marhule.

Konečne si môžem sama spraviť poriadnu vanilkovú zmrzlinu. Vanilková zmrzlina je pre mňa základná surovina, ktorú mám vždy rada po ruke. Na prilepšenie k teplým dezertom – palacinkám, kramblu, štrúdli, jablkovým či čokoládovým koláčom, suflé, horúcemu ovociu a podobne je neodmysliteľná. A tie smoothies, floaty a affogato, ach! Kúpiť dnes dobrú vanilkovú zmrzlinu bez rastlinných tukov, náhradných sladidiel a aditív je takmer nemožné, preto už nemusím robiť kompromisy a urobím si takú, akú chcem. A keďže som momentálne zaujatá Nigellou, otestovala a prispôsobila som si jej recepty na vanilkovú zmrzlinu a karamelovú omáčku. Oba si ukladám do súkromnej zbierky osvedčených, základných receptúr a ako perličku pridávam na každú porciu zmrzliny s karamelom pár zrniečok hrubozrnnej alebo vločkovej soli. Toto je „savoir vivre“ v praxi, priatelia…

Vanilková zmrzlina

  • 500 + 250 ml smotany
  • 5 žĺtkov
  • 125 + 50 g cukru
  • štipka soli
  • 1 vanilkový struk

500 ml smotany privedieme takmer k bodu varu, stiahneme zo sporáka, vhodíme do nej rozrezaný a vyškrabaný vanilkový struk aj so zrniečkami a necháme 20 minút odstáť.
125 g cukru so žĺtkami vymiešame do hustej, svetlej peny. Zo smotany vyberieme vyluhovaný vanilkový struk a za stáleho miešania ju do vymiešaných žĺtkov s cukrom pomaly prilievame. Dobre premiešanú smotanovú zmes prelejeme do čistého hrnca, privedieme k varu a pri nízkej teplote pomaly nechávame pobublávať a miešame do zhustnutia, cca 5 – 10 minút. Hrniec stiahneme zo sporáka, vložíme ho do drezu, do ktorého sme si napustili trocha studenej vody a v takomto studenom kúpeli smotanovú zmes za stáleho, rýchleho miešania vychladíme. (Ak máme pocit, že sa nám smotanová zmes pri varení zdrcne, ihneď ju prenesieme do studeného kúpeľa a elektrickým mixérom rozmiešame, kým sa opäť nespojí.)
Do vychladnutej smotanovej zmesi ešte pridáme 250 ml smotany, 50 g cukru a štipku soli a dobre rozmiešame. Takto odložíme v uzavretej nádobe do chladničky zachladiť minimálne na 8 hodín. Následne zmes vymiešame v zmrzlinovači podľa návodu a hotovú zmrzlinu v téglikoch odložíme do mrazničky.

Karamelová omáčka

  • 3 lyžice svetlého cukru muscovado
  • 2 lyžice kryštálového alebo krupicového cukru
  • 50 g masla
  • 150 g zlatého sirupu
  • 125 ml smotany
  • ½ lyžičky vanilkového extraktu
  • hrubozrnná alebo vločková soľ

Cukry s maslom a sirupom privedieme k varu, necháme rozpustiť a pri nízkej teplote varíme asi 10 minút. Potom zmes stiahneme zo sporáka a opatrne do nej prilejeme smotanu s vanilkovým extraktom. Premiešame a necháme vychladnúť. Čím je omáčka studenšia, tým je hustejšia. Dá sa pripraviť vopred, odložiť do chladničky a znova ohriať. Podávame ju podľa chuti teplú, izbovej teploty alebo studenú na dezerty, koláče, zmrzliny, ovocie a pod.
Chuť karamelovej omáčky sa zvýrazní, ak ju pri podávaní trošku posolíme hrubozrnnou alebo vločkovou soľou.