Ako mnohokrát, aj v Belgicku nás výberová káva zachránila pred čistým zúfalstvom, kam sa ísť rýchlo najesť, napiť a osviežiť, keď nemáme plán A. Tak ako Taliansko, ani Belgicko nie je žiadna super gastro destinácia, hľadať tu reštauráciu so zmysluplným vareným jedlom či kuchárov s invenciou, je ako hľadať ihlu v kope sena a povesť belgickej gastronómie, rovnako ako tej talianskej, zachraňovali len skvelé ingrediencie a kvalitné produkty. Na kaviarňach s výberovou kávou je však dobré to, že sa o vás postarajú po celý deň. Niektoré ponúkajú raňajky, iné cez obed jednoduché menu, popoludní situáciu často zachránia sendviče či koláče a mnohé kaviarne sa večer premieňajú na (vínne, koktejlové či gastro) bary. Ak si v niektorej krajine či meste neviete rady, kam zájsť, skúste si vyhľadať najbližšiu kaviareň s výberovou kávou. A väčšinou sa za ňou oplatí cestovať aj ďaleko. Komunity z tejto branže sa potom držte ako kliešť, vedia totiž často dobre poradiť, kam ďalej.

Ako mnohokrát, aj v Belgicku nás výberová káva zachránila…

V Bruseli sme postupne otestovali osem kaviarní, viac-menej v dvoch štvrtiach, v Saint-Gilles a Dansaert. Nikoho asi neprekvapí, kam smerovali naše prvé kroky v Bruseli. Do najslávnejšej belgickej kaviarne s pražiarňou MOK Specialty Coffee Roastery & Bar na Rue Antoine Dansaert blízko bruselského riečneho kanála. A vrátili sme sa do nej aj pred odletom na symbolickú rozlúčku s Belgickom. Kaviareň pôsobí veľmi komunitne a kozmopolitne. Cez deň sa tu aj dobre najete, menu obsahuje pár krásnych, inšpiratívnych bistro jedál, aké poznáme z celého sveta, vrátane vegánskych. Zo sladkého pečiva a koláčov nás najviac potešili vynikajúce canele, ktorým nešlo odolať. Dať si kávu v ďalšej európskej pražiarskej ikone som si teda mohla zo zoznamu slávnych kaviarní vyškrtnúť, ďalší sen splnený.

Na paralelnej ulici Rue de Flandre, len pár metrov od MOK, sa nachádza kaviareň s výberovou kávou a pražiareň Wide Awake. Nádherný, veľkorysý a vzdušný priestor kaviarne láka už z ulice. Na mieru robené šálky či voľne stojaci barový pult organických tvarov so zabudovanou oblou vitrínou vzbudzuje obdiv a neviete, kam sa máte pozerať skôr, či na pôvodnú art deco dlažbu a tehlové steny, alebo na moderné vnútorné zariadenie a všakovaké kávičkárske doplnky, ktoré sú tu na predaj.  Inak, tie dve paralelné ulice pri Kanáli, na ktorých sa nachádzajú kaviarne Wide Awake, MOK, alebo už minule spomínaný koktejlový bar LIB vrelo odporúčam k prechádzkam, množstvo zaujímavých rybích a ázijských reštaurácií a obchodíkov s rôznymi delikatesami stojí za detailnejšie preskúmanie.

Neďaleko odtiaľto sme boli na odporúčanie z LIB aj v pomerne novej kaviarni Damn Good Café na Ulici sv. Jána Nepomuckého. Tu už sa stretnete skôr s expatmi, študentmi a miestnymi, turistov tu veľa nenájdete. Kaviareň spoznáte už zďaleka podľa ikonických kovových stoličiek Bistrot Metalix pestrých farieb, rozložených pred  na vchodom. Okrem kávy si tu dáte aj dobré domáce limonády a prírodné nealko nápoje (čo nie je v Bruseli štandard) a najmä sýte, originálne sendviče z kvalitných surovín a domáceho pečiva a na sladké raňajky si okrem croissantov môžete vybrať aj jogurt s granolou. Ďalšie príjemné miesto, kde sa dá pokojne oddychovať a stráviť čas pozorovaním života na ulici.

Zhruba rovnako ďaleko od MOK je aj krásna, elegantná kaviareň Frank, ako vystrihnutá z časopisu Drift či Kinfolk. Interiér pripomína loby bar pred kinosálou, vysoký strop s galériou na poschodí zas poskytuje intímnejší priestor na ochutnávky vína či degustačné večere. Kaviareň Frank sa totiž po večeroch mení na vínny bar Francine a čo som videla, tak gastro kreácie, ktoré tu vychádzajú z kuchyne, sú naozaj podľa môjho vkusu. Nepodarilo sa nám sem, bohužiaľ, dostať na večeru a víno, ale určite to pri najbližšej príležitosti napravíme. Pili sme ale výborné coldbrew, coldbrew tonic a hlavne parádny rebarborový shrub, ktorý bol bezkonkurenčne najlepším nealkoholickým pitím, aké som v Bruseli okúsila. Myslite na to, keď niekde v ponuke shrub uvidíte a vyskúšajte, stále je u nás nedoceneným prírodným, fermentovaným nápojom.

Najväčší zážitok z atmosféry v kaviarni sme ale mali v My Little Cup na rohu ulíc Rue de Parlement a Rue de la Croix de Fer, na skok od katedrály. Nárožné kaviarne majú niečo do seba a táto, presklená z oboch strán a ponúkajúca výhľady do dvoch pokojných ulíc, mala obzvlášť svoje čaro. Trochu New York, trochu Londýn, trochu Amsterdam. Bol tu riadny frmol, ľudia sedeli všade, kde sa dalo, každý si chcel užiť atmosféru a vychutnať dobrú kávu. Odporúčam vyskúšať!

V Saint-Gilles sme počas čakania na vstup do Hortovho múzea navštívili tri kaviarne. Do Jackie, nachádzajúcej sa priamo pri zastávke električky Janson na ulici Chaussee de Charleroi sme sa išli aj naraňajkovať. V dobrom počasí sa dá sedieť v zadnom, uzavretom átriu, alebo v niektorom z útulných zákutí vo vnútri. Jackie je totiž kurátorskou kaviarňou s výberovými časopismi a ku káve sa sem chodí najmä čítať. Pili sme tu kávu od obľúbenej barcelonskej pražiarne Three Marks a ozaj, teraz v lete tu robia espresso freddo, čo je v šejkri do hustej peny vyšejkrované espresso s ľadom. Žiadne mlieko, nič, len káva a ľad. To si prosím túto sezónu v každej kaviarni aj u nás, mňam!

Ďalším okúzľujúcim miestom, kam sme išli na kávu v Saint-Gilles, bola kaviareň Kami, s asi najvycibrenejšou vizuálnou identitou a profesionálnym dizajnom. A s exkluzívnymi caneles, ešte o niečo lepšími ako v MOK. Všetko je tu krásne, s citom pre detail, od šálok keramičky Kim Verbeke až po rozkošnú presklenú verandu či vnútorný dvor vzadu. Prekrásna zašíváreň!

A do tretice antverpská pražiareň Belga & Co. s dvomi kaviarňami v Bruseli na ulici Solvay a na ulici Bailli, v ktorej sme boli my. Presne podľa ich podtitulu Simple Pleasures očakávajte len to najlepšie – noblesný interiér s vysokým stropom s oldschool ventilátorom, retro kútiky s kresielkami a knižkami, na zahryznutie croissanty, koláče, obložené slané pečivo, kokosky, výborné domáce limonády či ľadové čaje a z kávových drinkov trebárs osviežujúce nitro a dokonca aj nitro flat white v plechovkách. (Nitro majú dokonca aj spomínaný ľadový čaj.) Na zadný zelený dvor so stolmi a lavicami sa zmestí veľa ľudí, tak neváhajte vojsť, aj ak máte pocit, že je plno.

Toľko nateraz k bruselským kaviarňam. Jeden deň sme ale vycestovali aj mimo Bruselu do Brúgg. Bruggy sú podľa mňa belgickým výletným cieľom číslo jedna, lebo toľko krásy a romantiky sa len tak nevidí. Jedno z vizuálne najpôsobivejších miest sveta, doslova vizuálne kúpele. V Bruggách viem minimálne o troch kaviarňach s výberovou kávou, ale šťastie sme mali len na jednu, zvyšné dve boli bez vysvetlenia či oznamu zatvorené. Ale ako sa vraví, aspoň máme dôvod sa sem vrátiť.

Bruggská kaviareň Cafuné Specialty Coffee Bar & Roastery na ulici Academiestraat nás ale prichýlila a chuť na kofeín zahnala. V Cafuné pražia výberovú kávu Moh Coffee Roasters a Cafuné má tak zdroj čerstvej kávy priamo pod nosom. Ani tu neostanete hladní, či už prídete ráno alebo po obede, či kedykoľvek počas dňa na niečo sladké ku káve. Interiér kaviarne je dosť malý a stále plný, tak si neplánujte, že sa zdržíte dlho. Ako rýchla občerstvovacia stanica nám však počas túlania sa po Bruggách prišla veľmi vhod.

Nemohli sme vynechať ani výlet k moru. Nie je to z Bruselu úplne najbližšie, ale čože sú to necelé dve hodiny cesty autom, ak je na ich konci možnosť nadýchať sa slaného vzduchu, čľapkať sa v mori a nechať sa ošľahať divokým severským vetrom? Pricestovali sme do Koksijde, na pláž v Oostduinkerke a neskôr sa ešte presunuli električkou do mestečka De Panne. Táto známa pobrežná električka je snom snáď všetkých milovníkov koľajových dopravných prostriedkov, som vďačná, že som sa ňou mohla previezť aj ja. Veľmi šikovné a praktické na presúvanie sa medzi jednotlivými prímorskými letoviskami. Široké, nekonečné pláže a piesky naviate hlboko v zástavbe obcí už dávajú tušiť, že duny slávneho Dunkirku nie sú ďaleko. Zo sily tunajšej prírody, vetra a piesku až mrazí. Jesť zmrzlinu na otvorenej veternej pláži nie je úplne najlepší nápad, ak vám neprekáža, že ju budete mať aj s pílingom a pieskovaním zubov. Zaujala ma aj skladba mušlí a vyvrhnutej fauny a flóry na pláži, na ktorej prevažovali najmä fialové medúzy a schránky britvoviek. Holt, otvorené, drsné Severné more. Oproti nemu je pokľudný fjord v Osle, či Baltik v Poľsku úplný čajíček. Tu si naozaj bez protiveterných bariér nepoležíte. Ale na druhú stranu, páčila sa mi naturálnosť pláží a pobrežia a minimalistický prístup k plážovaniu bez slnečníkov a vizuálneho smogu všade. Len čisté línie mora, pieskových dún, kolov na uchytenie textilných bariér proti vetru a rad drevených plážových domčekov. Veľmi estetické!

Ale viete prečo sme prišli na pláž práve do Oostduinkerke? Lebo som tu objavila jedinú kaviareň s výberovou kávou na celom belgickom pobreží. Kiss My Coffee sa nachádza na ulici Leopold II Laan, len pár metrov od spomínanej električkovej trate a prístupu na pláž, takže ju využijete aj počas plážovania, nielen na ceste k pobrežiu. Kávu od belgickej pražiarne OR Coffee Roasters si tu dáte tak na espresso, ako aj na filter a kúpiť si z nej na domov môžete dokonca aj kapsule. V kaviarni sa naraňajkujete, osviežite dobrým pitím, vyberiete si z ponuky kvalitného pečiva a ovocných tartov a nezostanete hladní ani po obede. Navyše, barista je aj aktívny muzikant, tak sa možno z prvej ruky dozviete o zaujímavých koncertoch a podujatiach v okolí, majte oči otvorené a sledujte aktuálne správy na sociálnych sieťach kaviarne, aby ste sa zbytočne neprehnali, ak by mali práve zatvorené.

Ako prvý nástrel Belgicka to nebol márny výlet, aj keď sme si predstavovali, že toho po gastronomickej stránke zažijeme viac. V Belgicku som bola po dlhých dvadsiatich piatich rokoch a bolo fajn si osviežiť spomienky, lebo z tých čias nemám ani jednu fotku. Navyše dobré letecké spojenie z Bratislavy robí z Bruselu dostupnú destináciu na objavovanie. Láka ma najmä blízkosť Antverp a Gentu, kde som ešte nikdy nebola. Nazbieral sa mi medzičasom už celkom slušný zoznam miest nielen v Bruseli, ale aj mimo neho, ktoré by som rada videla, tak sa možno tomuto kútu sveta budeme venovať viac. Mám pocit, že vyznať sa v hlavnom meste Európy je dobrá zručnosť do života, nie? Čo vy a Brusel? Love or hate?