Keď sme boli v 2015 v Barcelone, bola u nás ešte výberová káva v plienkach, no v porovnaní s Barcelonou sme boli stále výrazne popredu. Na to, aká obrovská Barcelona je, tam stáli za zmienku len legendárni Nomad Coffee – Lab & Shop a Satan’s Coffee Corner. Všetko ostatné bolo také rozpačité, ako keď sa u nás po revolúcii učiteľky ruštiny rekvalifikovali na angličtinárky. Formálne pracovali s výberovou kávou, ale výkon pokrivkával. Za dobrou (výberovou) kávou sa skrátka do Barcelony nechodilo.

Už si nemusíte šetriť tých pár kaviarní tak, aby ste mali na každý deň aspoň jednu…

Dnes je situácia úplne iná. Barcelonská kávová scéna zažíva boom nielen kvalitatívny ale najmä kvantitatívny. Už si nemusíte šetriť tých pár kaviarní tak, aby ste mali na každý deň aspoň jednu, ani za nimi cestovať bohviekam na opačný koniec mesta. Kaviarní je toľko, že sa nedajú zabsolvovať za týždeň, ani keby ste denne prešli štyri a viac. O viacerých pobočkách jednotlivých kaviarní ani nehovorím. Aj vďaka týmto sieťam to dnes nemáte nikam za výberovou kávou ďaleko. Stačí si kedykoľvek zmyslieť, otvoriť appku European Coffee Trip a o pár minúť už chlipkáte espresso alebo čerstvý batch.

Aj tentoraz naše prvé kroky z letiska viedli na kávu. Konkrétne do bistra The Egg Lab na ulici Sepúlveda, kde sme si dali rovno aj raňajky, či skôr už skorý obed. Menu je kombináciou známych vajíčkových klasík, kreatívne šmrncnutých fusion. Najpopulárnejším jedlom sú tu trebárs vajíčka Benedict s kórejským vyprážaným kuraťom. Ale všetko, čo sme ochutnali, bolo výborné a harmonické. Kvalitný chlieb a pečivo, dokonale pripravené vajíčka, veľa zeleného a originálne mimosy. The Egg Lab odporúčam, ak chcete spojiť dobrý brunch s výberovou kávou. Nedá sa sem spraviť rezervácia, tak si možno na stôl trochu počkáte, ale dobrá správa je, že medzičasom The Egg Lab otvorili aj svoju druhú prevádzku na ulici Bruc, tak sa, hádam, to čakanie o niečo skráti.

Ďalším miestom, kde môžete spojiť jedlo a kávu, je príjemný retro Bar La Camila vo vychytenej štvrti Gracia. Interiér, zariadenie i jedálny lístok je ako vystrihnutý zo 70. rokov minulého storočia. Smiala som sa z umakartových stolov, plastových príborových nožov a koktejlových vidličiek, aké sme kedysi mali doma, ako aj z hrubostenných kávových šálok ako z nemocničného bufetu. Baristky sú tu tiež trochu ako z minulého storočia, nenútené a bezstarostné. Dať si tu môžete víno, pivo, vermút… jedine, že by sa tu v predchádzajúci večer žilo trochu viac a baristky až pri vašej objednávke zistili, že vlastne nemajú ani víno, ani vermút, ani pivo… a ani signature domáce keksíky ku káve, ktoré vám chceli dať ako odškodné… Vravím, neuveriteľná ľahkosť bytia v priamom prenose.

Medzi suverénne najlepšie kaviarne patrilo Lodetto v multikultúrnej štvrti Raval, s dokonale pripravenou kávou, dekoráciami s cyklistickou tematikou, úžasným pečivom, vrátane vegánskeho a bezlepkového a keď budete mať šťastie, natrafíte tu aj na populárne brazílske syrové pečivo pão de queijo. Druhou najobľúbenejšou kaviarňou boli Three Marks Coffee v štvrti Eixample, s nárožným, vzdušným, dvojpodlažným priestorom, plným svetla. Ku káve si môžete dať niečo sladké, ale trebárs aj ikonický sendvič bikini a v pokoji sledovať cez veľké okná život na ulici. Inak, majú aj menšiu prevádzku v showroome Sixnfive v susednej štvrti Poblenou.

Zaujímavé obložené toasty si na raňajky ku káve dáte aj v barcelonskej pobočke madridskej ÖSS kaffe, sídliacej na ulici Carrer de Joaquín Costa v priestoroch bývalej prevádzky Nomad Every Day. Vyskúšajte napríklad toast s nezvyčajnou kombináciou syra a džemu a k tomu si prelistujte nejakú z mnohých umeleckých publikácií. Ak vás, teda, nebude hypnotizovať úžasná dlažba, klenba stropu či bujná zeleň pod stropom. A výborné raňajky sme mali aj v priestrannej, nárožnej Morrow Coffee na ulici Gran Vía de les Corts Catalanes, kde si budete pripadať ako niekde v Berlíne (alebo v pražskom Hrnku).

Aby sme prešli čo najviac kaviarní, často sme po raňajkách s kávou išli ešte na jedno rýchle espresso do inej kaviarne, ktorá sa nachádzala v okolí. Takto sme po The Egg Labe zašli do blízkeho Paradero s rozkošnými šálkami a latte artom. Robia aj skvelé brunche a smoothies, vegánske jedlá a dezerty. Hneď oproti Lodettu je industriálne Departure Coffee s umeleckou galériou, kde si kávu dáte priamo na starom lise a večer možno zažijete aj nejaký ten koncert.

V Poblenou po Nomad Frutas Selectas sme zas išli na dupľu do Puro Café na ulici Carrer del Dr. Trueta, čo bola asi najbližšia kaviareň pri pláži, na akej sme v Barcelone boli. Z raňajok v Three Marks sme to zas mali na skok do ďalšej zaujímavej dizajnovej kaviarne ateliéru Orval s urbánnymi časopismi, autorskou keramikou, vegánskym jedlom a fermentovanými nápojmi. Inšpirácie, koľko sa vám len páči.

V štvrtiach Les Corts a Born nájdete pražiareň s kaviarňou Hidden Coffee Roasters. V nenápadnej (ako inak) Hidden Coffee si určite vyberiete zo širokej ponuky koláčov a sendvičov a keď si k tomu objednáte filter, urobia vám ho na elegantnom Poursteady. V Ravali sa zas zastavte v kaviarni pražiarne Dalston Coffee. Úzky podnik opticky zväčšuje zrkadlo po celej stene a aj keď je tu miesta menej, hladom nebudete trpieť ani tu. Zapečú vám tu bikini (z chleba z pekárne Pa de kilo), odkroja z citrónového alebo banánového chlebíka alebo ponúknu ku káve cookies.

A keď už spomínam pekáreň, v remeselnej pekárni Origo v štvrti Gracia robia aj výberovú kávu. Zapamätajte si toto miesto, keď budete hľadať poctivý kváskový, trebárs špaldový chlieb. Ak by ste však dostali chuť na švédske sladkosti a pečivo, vyhľadajte Manso’s café na ulici Carrer de Manso. Pred siedmimi rokmi sme tu sedeli na priedomí a pili kávu. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že tu oproti na Avenida Parallel raz budem bývať a mať Manso’s, čo by kameňom dohodil. Dnes je z nej švédska pekáreň so všetkými známymi škoricovými a kardamomovými uzlami, brioškami so šľahačkou semlor, zelenými punčovými rolkami a sviatočným šafranovým pečivom. Odkedy sme tu boli, už stihli otvoriť aj druhú prevádzku Café Fiket na Carrer Amigó a v oboch vám pripravia teplé raňajky s vajíčkami, obložené bocadillos či čerstvo vytlačenú pomarančovú šťavu. A ozaj, čoko-kokosové guľky, ktoré som tu kedysi jedla, majú stále.

Na záver najhustejšia sieť coffee shopov Syra Coffee, ktorej pobočky nájdete v Barcelone až na ôsmich miestach. Kávu dostanete len do papierového pohára, primárne so sebou, ale pár miest na sedenie sa tu nájde. Aj niečo malé na zahryznutie na najväčší hlad. Káva je však spoľahlivá a ak si nepotrpíte na porcelán a vysedávanie, uspokojí aj náročného kávičkára na cestách.

Starý dobrý Nomad Coffee – Lab & Shop sme, samozrejme, nemohli vynechať. Kvôli nostalgii a aj zo zvedavosti. Miesto a prostredie pasáže Passatge Sert je stále čarovné a jedinečné. Vstup a interiér sa však zmenil, ako aj atmosféra a celkový dojem z kaviarne. Z dobre utajeného laboratória pre zasvätencov s osobným prístupom sa stala módna kávová ikona, odkiaľ sa expedujú kávy ako na bežiacom páse a kde na tunajších pár miest na sedenie čaká nekončiaci zástup ľudí. Trochu mi to pripomínalo coffee shop rýchleho občerstvenia, ani som nemala chuť sa tu príliš zdržiavať. Dobrou správou však je, že Nomad má novú pobočku Frutas Selectas v štvrti Poblenou, ďaleko od turistických trás, s niekoľkonásobne väčšou kapacitou a pokojnejšou atmosférou. Dá sa tu v kľude posedieť, aj niečo sladké a slané zjesť na raňajky a vždy v stredu nakúpiť čerstvé ovocie a zelenina. Toto je ten starý dobrý Nomad, ako si ho pamätám z čias začiatkov. Milí, komunikatívni baristi a dobrá nálada. Množstvo spoluprác, eventov a projektov, na ktorých Nomad participuje, ma stále neprestáva fascinovať, je pre mňa studnicou inšpirácie a neustále mi otvára dvere do oblastí, o ktorých som ani netušila.

Kaviarní, ktoré sme prešli, je len zlomok. Z našej poslednej návštevy Barcelony prežili ešte Cafés El Magnífico a bistro Caravelle. K nim si treba prirátať ešte tri prevádzky minimalistickej japonskej siete The Coffee, kaviareň pražskej pražiarne The Miners či Blackbird Coffee Corner, ktorú sme spoznali vo Valencii (a ktorá zhodou okolností aj sídli na ulici Carrer de Valencia). A potom je tu ešte závratný zoznam miest s výberovou kávou v knižniciach, v novinových stánkoch, na staniciach, v butikoch, kníhkupectvách, juice baroch, kioskoch… Ťažko povedať, ktorá mestská štvrť je na kávu najlepšia, ale nabudúce by sme si asi vybrali skôr severné štvrte ako Poblenou, Gracia, či opäť Eixample, ako minule. To, že bola cesta do nejakej destinácie úspešná, spoznám aj podľa toho, že ešte predtým, ako sa z nej vrátim, chcem ísť späť. Keď mám tipov a inšpirácie viac, ako keď som prichádzala. V prípade Barcelony to platí dupľovane, mám ten zoznam miest až strašidelne dlhý a asi by vydal aj na dve cesty… Ach, kedy letí najbližšie lietadlo smer BCN?