Ďalšia zima je pomaly za nami. Prežili sme ju v duševnom zdraví aj vďaka inšpiráciám a čerstvému vzduchu z ciest. Vždy keď nám hrozila „blbá nálada“, naordinovali sme si Prahu, Viedeň alebo Brno a hneď sa nám uľavilo.

… Brno je moja najobľúbenejšia bratislavská štvrť.

S nadsádzkou hovorievam, že Brno je moja najobľúbenejšia bratislavská štvrť. Brno je taká moja predstava o Bratislave bez skanzenu pre turistov a pseudoproblémov hlavného mesta. Jeho neduhy nás neiritujú, lebo máme rovnaké a pozitívne výdobytky dokážeme náležite oceniť a využívať. Už to máme natrénované na otočku na jeden deň, na jednu noc, i na dve. S deťmi, aj bez detí, v hoteli, aj apartmáne, autom i vlakom. Cestovať vlakom do Brna je také pohodlné. Ak vizuálne vytesníte nástupnú a výstupnú vlakovú stanicu a vyberiete si dobrého prepravcu, je to cesta za odmenu. Za hodinu a pol sa vo vlaku ani nestihnete nudiť a ocitnete sa rovno v historickom centre Brna. Všade na pešo, prípadne na 15-minútový lístok MHD.

Marketing mesta Brna odvádza fantastickú prácu, už roky ich sledujem a obdivujem. Čo myslíte, čo nás naposledy naštartovalo do Brna? Reportáž na Českej televízii o novom Sprievodcovi interiérovým dizajnom Brna a Južnej Moravy. „Musíme ísť!“, povedala som hneď po odvysielaní. Som čistá cieľovka brnianskeho destinačného marketingu. Mesto sa neprezentuje žiadnymi floskuľami, ani nerealistickými predstavami o sebe. Všetko, čo hlása, sedí do bodky. Každá naša návšteva Brna sa začína nájazdom na informačné centrum, kde si naberieme tematické brožúry podľa našich preferencií a potom z nich čerpáme nové tipy a inšpirácie.

Čo ma práve na Brne baví najviac, že sa takto nenútene popri gastroturistike dozvieme aj kopec vecí z histórie a kultúry mesta. Teraz sme napr. boli ubytovaní v apartmáne, pomenovanom po slávnom brnianskom architektovi Bohuslavovi Fuchsovi. Na stene bol jeho medailón i fotografie jeho stavieb v Brne. Deti potom samé dokázali v meste jeho stavby identifikovať, spoznali ich z fotografií z apartmánu. A vôbec, Brno je výstavná skriňa dobrej architektúry. Absolvovali sme už prehliadky najslávnejších víl v Brne (Vila Tugendhat, Vila Stiassni, Vila Löw-Beer a Jurkovičova vila) a vrelo ich návštevu odporúčam veľkým, aj malým, laikom i profesionálom. (Šokovalo ma, že Vila Löw-Beer až do roku 2012 fungovala ako internát.)

Ale späť ku káve. To, že je Brno mekka kávy asi netreba zdôrazňovať. V Brne vznikla začiatkom 18. storočia prvá kaviareň skôr ako v Prahe, aj v tomto smere zohrala svoju úlohu blízkosť a kultúrna spriaznenosť s Viedňou. Žiaden náš výlet do Brna sa bez kávy nezaobíde. Navštevujeme naše obľúbené podniky, ale vždy sa snažíme spoznať aj nové miesta s výberovou kávou. Priamo v historickom centre v okolí Zelného trhu by som okrem osvedčených miest, o ktorých som už písala (Monogram Espresso Bar, SKØG Urban Hub a Cafe Mitte) s pokojným srdcom odporučila Podnik café bar, kam okrem kávy môžete zájsť cez pracovné dni na raňajky, cez víkendy na brunch, írsku kávu a večer na varené víno. Obzvlášť večer je tu atmosféra príjemne kozmopolitná a aj vďaka dizajnovému interiéru budete mať pocit, že ste v správnom čase na správnom mieste. Priamo na rohu Zelňáka je už dávnejšie kaviareň Momenta. Zadný, rožný priestor nie je úplne podľa môjho gusta, ale káva je tu veľmi dobrá. Odporúčam ostať sedieť v prednej miestnosti s barom a vybrať si ku káve aj niečo sladké z vitríny s exkluzívnymi dezertmi.

Komu by bola jedna káva a jeden dezert málo, toho pošlem o kus ďalej do jednej z najstarších výberových kaviarní v Brne, do Melounového cukru, kde to s tými dezertmi a inými rafinovanými dobrotami naozaj vedia. Ak by som mala menovať jednu jedinú brniansku kaviareň s výberovou kávou s najautentickejším fílingom, bola by to práve V Melounovém cukru. Brno skrz-naskrz, brnianska kávová kultúra par excellence. Ale ak by ste chceli niečo naozaj špeciálne, vydajte sa na opačnú stranu až na Šilingrák, kde sa na Pekařskej ulici nachádza zatiaľ najhorúcejšia novinka s vietnamským rukopisom Večerka Brno, trochu iná vietnamská večierka. Majiteľ a barista Tomi si tu naozaj originálne zariadil a „vymazlil“ svoje kráľovstvo. Vietnamské kaviarne s výberovou kávou milujeme a po viacerých vydarených pražských pokusoch dorazila vlna dizajnových vietnamských bistier aj do Brna. Hurá!

V priebehu dvoch týždňov sme tu boli až trikrát. Ak práve chytíte Tomiho za barom, ostaňte v jeho blízkosti a pozerajte sa na ten „biely balet“. Na pozeranie je to tu toho naozaj dosť, od rozkošných keramických phinov na vietnamskú kávu, cez previslé rastliny až po exotické limče a tapiokové pudingy. Dá sa tu celý deň aj jesť, nečakajte však sŕkanie „fóčka“, ani zafŕkané košele od „bumbíčka“, aj jedlo je tu elegantné a štýlové – raňajky s jedlými kvetmi, na obedy a večere parené knedličky bao, placky z ryžovej múky s krevetami. Nás tu však viac baví káva a alkoholické drinky, vyskúšajte napr. V40 alebo G43. Krásne sa tu čaká na podvečerný vlak do Bratislavy! (Mimochodom, Večerka Brno je aj ideálnou občerstvovacou stanicou po prechádzke Denisovými sadmi. Zrekonštruované Kapucínske terasy ani Katedrálu Sv. Petra a Pavla pritom nesmiete vynechať.)

Ozaj, viete, prečo sa to tu volá Pekárska ulica (po brniansky „na Pekandě“)? Lebo sa tu predsa pečie! O kúsok nižšie smerom k Úvozu oproti Fakultnej nemocnici u Sv. Anny sa v Kafe & Kobliha lieči výberovou kávou a poctivými šiškami/koblihami s nápaditými plnkami, polevami a posýpkami. S koblihami z Kafe & Kobliha ste sa už iste stretli na rôznych pop-upoch a pouličných trhoch, tak príďte aj na kávu a „fotbálek“ do tejto hravej a originálnej kaviarne.

Ináč, ani keď budete v Brne bez auta, nemusíte rezignovať na vzdialenejšie výletné ciele. Vyskúšali sme to a v pohode sa mestskou dopravou do pätnástich minút dostanete trebárs do Industry (zastávka je presne pred vstupom do mraziarní). Smerom na park Lužánky, keď si pôjdete pozrieť napr. spomínané vily Löw-Beer a Tugendhat to ale zvládnete aj pešo a v okolí je aj viacero skvelých miest na kávu či raňajky. Okrem Fabrik food factory, Kafe Friedrich a Punktu, o ktorých som už písala, sa môžete inšpirovať aj v nádhernej puristickej treťovlnovej kaviarni Milady Kaffee na Triede. Kpt. Jaroša, v ktorej sa razom duchom prenesiete rovno do Berlína. Minimálne. Šáločky na espresso bez uška a na mliečne kávy brúsené old-school poháre, z akých zvykol piť kávu ešte môj dedko.

Ale ak bude ráno a budete mať chuť na echt bistro raňajky, zamierte do Buchty B. Žltá farba, prevládajúca v celom interiéri, zariadení a inventári vás optimisticky naladí a ak ste ešte neskúšali turecké vajíčka s jogurtom, tu je jedna z mála možností, kde si ich môžete dať. A, samozrejme, kysnuté buchty s lekvárom. Pre tie sem vlastne idete, žiaden plán B, ale Buchta B!

Na záver tri tipy na výberovú kávu mimo vnútorný okruh Brna. Ak by ste sa čudovali, prečo sa volá Spital Cafe Mitte práve Spital Cafe Mitte, tak sa to dozviete hneď ako dorazíte na miesto. Lebo Fakultná nemocnica. Ale skôr ako pacientov tu stretnete desiatky študentov kvôli priľahlému univerzitnému kampusu, knižnici a Fakulte športových štúdií Masarykovej univerzity. Takže ak tu aj rovno nevyzdraviete, v Spital Cafe Mitte aspoň duchom omladnete.

To návšteva nenápadnej kaviarne Rebelbean na Veslárskej ulici bude mať skôr charakter výletu do prírody k rieke Svratke. Sú tu len dve miesta na sedenie, ale keď vykukne slniečko, dá sa sedieť na lavičke pred kaviarňou v podlubí. Prípadne si vziať kávu so sebou k Svratke. Osobne odporúčam spojiť kávu v Rebelbean na Veslárskej s prehliadkou neďalekej Jurkovičovej vily a záhrady. Mali sme šťastie na fantastického sprievodcu a erudovaný výklad a zo všetkých potuliek po stopách architekta Jurkoviča táto na nás urobila najväčší dojem.

A ak trochu sledujete kávové dianie u našich západných susedov, možno ste zachytili, že tohtoročným českým Baristom roku sa stal predminulý víkend Vojtěch Růžička z brnianskej kaviarne The Roses Beer & Coffee. Dovtedy sme v ich kaviarni na Kráľovom Poli neboli, tak sme to museli rýchlo napraviť. The Roses je spojenie bratov Růžičkovcov, výberovej kávy a remeselného piva. Okrem kávy a piva si tu môžete dať aj raňajky a niečo malé k pivu alebo niečo sladké ku káve celý deň. Ak sa rozhodnete ísť do Technického múzea, ktoré je odtiaľto na skok, the Roses vám príde vhod aj ako východzí alebo cieľový bod výletu. Sľubovala som vám predsa spájanie brnianskej gastronómie s kultúrou a osvetou, nie?

Zaktualizovali sme po roku našu mapu Brna, a to nielen kávovú. Aké iné gastro lákadlá Brno momentálne ponúka, vám opíšem nabudúce. Zatiaľ si pozrite, kde všade máme záchytné kaviarenské body a čo všetko sa v ich blízkosti nachádza, možno vás niečo inšpiruje a začnete plánovať nejaký víkend alebo najbližšie sviatky. Zima je za nami, pomaly sa začínajú prebúdzať aj sezónne atrakcie a vonkajšie prevádzky, bude to stále lepšie a lepšie. Kto sa teší?

Fotogaléria:

Články o Brne:

Brno pre dvoch

Brno (nám) voní

Forget love, fall in Brno!