Nikdy sa mi do nového roka nechce. Hoci sa naň teším. Len ten začiatok… Január je ako ranné vstávanie. Aj keď vás čaká skvelý deň, vstávanie je vždy šok. Ale rovnako ako na novom dni, aj na novom roku sú najlepšie plány a tešenie sa. Ako keď si poviete, že si po 6 rokoch dáte do poriadku zanedbané izbové kvety a konečne si založíte vysnívanú zbierku begónií. Alebo že už dáte spraviť takmer štvorročnému potomkovi detský fotoalbum. A budete viac cestovať.

Už je to asi naša tradícia, ale v januári vždy kupujeme letenky. Výborná motivácia do nového roka a do práce. Odporúčam. A keďže po 5 rokoch začíname rok opäť s dvomi príjmami, rozhodla som sa s peniazmi trochu lepšie hospodáriť a založiť tzv. „travel jar“ – pokladničku, kam sporím na cestovanie. Aby bolo na ďalší január na lepšie letenky. Alebo už rovno na 4 letenky. To sa uvidí.

Okrem plánovaného cestovania sa však s chuťou oddávame aj jednodňovému výletovaniu na divoko, ak okolnosti dovolia. Je to často vzrušujúcejšie ako dlhodobo pripravované cesty, lebo vtesnať do jedného dňa bohatý a zaujímavý program tak, aby si užili deti, aj my a celé to klaplo, je v týchto končinách niekedy oriešok. Ako napríklad na prelome rokov. Zúfalo prázdne mesto a ešte zúfalejšie rodiny s deťmi, hľadajúce akýkoľvek podnetný priestor pre spoločne strávený čas mimo domu.

… takto by sa malo obedovať.

Tak sme vyrazili na posledný minuloročný výlet do Brna. Brno je pre nás stále málo známa a navštevovaná destinácia, ale dajú sa tu nájsť hotové poklady. A hoci bolo na prelome rokov viacero našich vytypovaných cieľov zatvorených, predsa len sme si užili skvelý deň. Tu je teda pár návrhov, čo podniknúť v Brne (nielen) s deťmi.

Výlet sme začali obedom v centre mesta. Na ulici Veveří je niekoľko dobrých podnikov, my sme si nakoniec vybrali Bistro Franz a strávili tu veľmi príjemný čas. Presne takýto štandard mi stačí na cestách, ale stačil by mi aj v Bratislave a pokojne aj na večer. Stručné, jednoduché menu, sezónne jedlá, polievky, šaláty, zelenina, comfort food. Poctivé domáce jedlo, zaujímavý interiér, milá obsluha a pokojná atmosféra.

Dali sme si kuraciu a paradajkovú polievku, kačaciu paštétu, pohánkový šalát, plnené šampiňóny a hovädzie ragú s kuskusom. Všetko na jednotku, výborne dochutené, jedlo presne podľa môjho gusta a vkusu, akoby som u seba doma bola. Minimálne takto by sa malo variť všade a takýchto miest by malo byť podstatne viac. A do takýchto podnikov by sa malo chodiť na obedy, takto by sa malo obedovať. Žiadne akože reštaurácie s extra obedňajšími menučkami. Jeden podnik, jedno menu, jasný koncept a ponuka.

Po dobrom obede sme sa už nevedeli dočkať dobrej kávy. Z detí (nechtiac) vychovávame kaviarenských povaľačov, tak nám ešte necelú hodinku v kaviarni dopriali, najmä s vidinou dobrého pitia a dezertu. Vybrali sme sa do Skøg Urban Hubu a bola to pastva nielen pre oči. Veľmi pekná a štýlová kaviareň, ale aj slušná káva (flat white, aj V60), krásne sa tu sedí a relaxuje.

Relaxovali by sme aj dlhšie, ale deti sa už tešili na ďalší program, lebo čerešničkou na torte v Brne bola návšteva science centra Vida. Nasledovali tri výživné hodiny, počas ktorých sa deti nezastavili ani na sekundu a bláznili sa do totálneho vyčerpania tela. Najlepšia indoor rodinná atrakcia, akú sme zažili.

Vo Vide síce žiadne poriadne občerstvenie nie je, ale ako záchrana pre dospelácky dozor je tu aspoň pojazdná kaviarnička Kofi-Kofi, ak treba urýchlene kofeínový doping. My sme si však počkali a pred odjazdom z Brna sme sa ešte posilnili kávou a bábovkou v minikaviarni Hostela Mitte, kam sa tiež oplatí zájsť na dobrú výberovú kávu, ak ste práve niekde v centre. A presne ako hlása ich motto „Forget love, fall in coffee!“, sme sa my naložili do kávy, aby sme vydržali cestu do Bratislavy a nepospali ako naše do sýtosti vyzabávané deti. Brno, prídeme zas, ešte si nevytiahlo všetky esá z rukáva!

Fotogaléria: