Posledné dva, tri roky jedlo na Štedrý deň dosť minimalizujem. Nikdy mi nešlo do hlavy, prečo musí byť aj v dnešných časoch na štedrovečernom stole toľko jedla a toľko chodov. A keďže Vianoce robím ja a na Štedrý deň sme sami, nič mi nebráni, aby naše sviatky boli štedré, ale umiernené. Rezignovala som na akékoľvek škrečkovanie, vypekanie, vyváranie a poňala Vianoce naozaj symbolicky.

… zemiakového šalátu… akosi neviem urobiť málo

Deti zo štedrovečernej večere aj tak nič nemajú, lebo sa besnia za darčekmi. Jedno prekrojené jabĺčko, oblátka s medom a cesnakom, kúsok ryby a zemiakového šalátu a dosť. Fantasticky sa mi osvedčilo pečenie celej ryby v soľnej kruste a dobre som odhadla aj množstvo, úplne nám stačila jedna ryba do 500 g. Žiadne zvyšky, zaberajúce miesto v chladničke, žiadne pochovávanie jedla do mrazničky, žiadne vyhadzovanie. Ešte musím dotiahnuť množstvo zemiakového šalátu, ktorého akosi neviem urobiť málo a potom to bude ideál.

Na Štedrý deň sa síce nepostíme, ale tento rok sme cez deň jedli naozaj symbolicky. Kým minulý rok sme si na obed flambovali palacinky, tento rok sme mali krevety. Každý mal štyri – päť kreviet a stačilo. Mám rada retro krevetový koktejl, ale chcela som ho trochu vylepšiť. Nerada však kupujem lúpané či varené krevety, nepovažujem ich za dobrý produkt, čo sa pomeru ceny a chuti týka. Oveľa radšej kupujem celé, môžem z nich totiž vyťažiť oveľa viac a hlavne využiť aj odpad – hlavy a panciere na vývar. Celé krevety tak predstavujú minimálne dve jedlá v jednom. Na krevetový koktejl sa krevety síce blanžírujú, ale podľa mňa tak strácajú priveľa chuti. Preto som krevety radšej narýchlo opiekla v rozpálenom woku a lúpali sme si ich pri stole. Porovnateľné so šúpaním pečených zemiakov či gaštanov, len v trochu honosnejšom štýle, hodnom Vianoc.

Mimochodom, všetky predsavzatia na minimalistické sviatky boli fuč, keď sme na ďalší deň postupne navštívili obe strany starých rodičov a odchádzali od nich nielen prejedení, ale aj riadne napakovaní rezňami, lokšami, kapustnicou a dvomi škatuľami vianočného pečiva a koláčov. A bolo po umiernených Vianociach… Keď sme sa po dvoch dňoch dostali opäť do normálu, vytiahla som z chladničky starostlivo odložené hlavy a panciere z kreviet a uvarila lahodný vývar, ktorý neskôr použijem na silvestrovskú bujabézu. Čakáme hostí, bude nás trinásť, ha, to len bude skúška striedmosti a umiernenosti! Vykročte do Nového roka zdraví, s čistou hlavou a hlavne s predsavzatiami, ktoré vám budú dávať zmysel a budú pre vás motiváciou ísť s chuťou ďalej, PF 2019!

Krevety s koktejlovou omáčkou

  • lúpané alebo celé krevety
  • trocha rastlinného oleja
  • citrón
  • soľ, petržlenová vňať

Koktejlová omáčka

  • ½ šálky obľúbenej paradajkovej omáčky (ako na cestoviny) alebo domáceho kečupu
  • 1 lyžička sterilizovaného chrenu
  • 1 lyžička worchesterskej omáčky
  • (1 lyžička obľúbenej štipľavej omáčky ako sriracha, tabasco a pod.)
  • soľ, cukor, citrónová šťava, čierne korenie podľa chuti

Na koktejlovú omáčku si zmiešame paradajkovú omáčku alebo kečup s chrenom, worchesterskou a ak chceme, aj štipľavou omáčkou podľa chuti a výrazne dochutíme soľou, cukrom, citrónovou šťavou a čiernym korením. Odložíme.
Vo woku alebo hlbokej panvici s pokrievkou si rozpálime trochu oleja a po dávkach v ňom opekáme celé krevety zhruba minútu z každej strany, kým sa nesfarbia do červena. Potom k nim prilejeme za lyžicu-dve vody, prikryjeme pokrievkou a necháme v pare podusiť ešte asi minútu. Hotové krevety preložíme do misy a udržiavame teplé.
Pred podávaním z kreviet odstránime hlavy, olúpeme ich a naservírujeme na tanier. Mierne posolíme, pokvapkáme citrónom a posypeme petržlenovou vňaťou, ak chceme a podávame s koktejlovou omáčkou (izbovej teploty) na namáčanie ako ľahké predjedlo, prvý chod, či chuťovku k vínu.

Vývar z darov mora

  • hlavy a panciere z kôrovcov (kreviet, krabov, morských rakov, langúst, homárov a pod.)
  • 1 lyžica olivového oleja
  • 1 banánová šalotka
  • ½ fenikla
  • 2 mrkvy
  • 1 strúčik cesnaku
  • 10 ks celého čierneho korenia
  • kúsok vetvičky rozmarínu
  • 1 bobkový list
  • ½ šálky bieleho vína, suchého vermútu, sherry alebo čínskeho ryžového vína na varenie
  • petržlenová vňať

Neošúpanú šalotku pozdĺžne rozkrojíme na polovice a v hlbokom hrnci ju na lyžici oleja opečieme reznou stranou nadol, kým neskaramelizuje. Do hrnca vložíme hlavy a panciere z kôrovcov a všetko zalejeme vodou tak, aby boli kôrovce ponorené. Pridáme celý strúčik cesnaku, polovicu fenikla a 2 očistené mrkvy vcelku. Ak treba, ešte dolejeme vodu, aby bolo všetko ponorené. Zvýšime teplotu, privedieme k varu, potom teplotu znížime a necháme vývar na sporáku pobublávať asi hodinu. Ak treba, dolievame vodu a prípadne aj odoberáme penu z povrchu vývaru.
Po hodine pridáme do vývaru čierne korenie, rozmarín, bobkový list, víno, petržlenovú vňať a varíme ešte pol hodinu.
Potom vývar scedíme cez husté sitko, prípadne cez gázu, necháme úplne vychladnúť a odložíme buď do chladničky na cca týždeň, alebo zamrazíme na neskoršie použitie.

Ďalšie tipy na sviatočné jedlá:
Ako si užiť Vianoce II
Starý rok, nové tradície
Sviatočný relax s jedlom a filmom
Ďalší za nami