Mám pre vás tip. Víkend v Olomouci. Na jednu noc. Lebo ak vám už Brno, Viedeň, Budapešť či Praha nestačia a chcete niečo iné, Olomouc je dobrá voľba. Nemusíte si brať dovolenku, nemusíte sa v piatok večer nikam hnať, v sobotu ráno skoro vstávať, nemusíte dlho cestovať, baliť si veľa vecí. Za dve a štvrť hodiny ste po diaľnici tam. Ráno sa v pohode zobudíte, naraňajkujete, zbalíte si príručnú batožinu, kávu do pohára a, tradá, na poludnie ste v Olomouci.

Za dve a štvrť hodiny ste po diaľnici tam.

Obed si dáte v Konvikte, prípadne aj s kávou. Chvíľu si posedíte na slnečnom nádvorí a preladíte sa na dovolenkový mód. Hotovo, čistá hlava a úsmev na tvári. Pred ubytovaním si ešte dáte kávu s pravým, nefalšovaným domácim koláčom v Traffic Coffee alebo Traffic OKNO Coffee, podľa toho, kde budete bývať. A na večer sa vyberiete na degustačnú večeru aj s vínnym alebo „nevinným“ párovaním do reštaurácie Entrée. V nedeľu ráno pomalé raňajky a káva v Kafe jak lusk a celý pobyt zakončíte dlhým obedom, aj s kávou a dezertom na terase hostela Long Story Short. Domov dorazíte ešte za svetla. Dobré, nie?

Toto by som povedala, že je gastronomická koncentrácia toho najlepšieho z Olomouca. S itinerárom sa dá voľne pracovať. Prísť už v piatok a užiť si večer v Konvikte. V Entrée obedovať, večerať v Long Story Short a za svetla žiaroviek a DJ hudby zažiť poriadnu párty pod holým nebom. Alebo môžete stráviť večer pri pive v niektorom z mnohých nádherných parkov a záhrad, prípadne na festivale. Za nás musím povedať, že sme to dokonca zvládli aj s deťmi. Olomouc totiž poskytuje možnosti pre každého a za každých okolností. To na ňom považujem za najväčšie plus. Na svoje si prídete v lete, aj v zime, či ste seniori, rodina s deťmi, milovníci umenia, architektúry, histórie, flóry, alebo len skrátka pôžitkári a pártymani.

V tejto súvislosti je nemenej dôležitý fakt, že Olomouc je univerzitné mesto, je tu veľa mladých ľudí, ktorí sem prídu študovať už s tým, že sa neuspokoja s hocičím, a chcú sa dobre baviť, kvalitne tráviť čas, v kvalitných priestoroch, dobre jesť, piť dobrú kávu a ešte pri tom aj dobre vyzerať. Vidieť to práve na miestach ako Konvikt bistro & bar, ktoré sa nachádza v modernom akademickom prostredí Umeleckého centra Univerzity Palackého, v krásne zrekonštruovanej barokovej budove bývalého jezuitského konviktu zo 16. storočia. Všetko z toho odpozorujete v interiéri. Budete oči vyvaľovať nad soškami madon a freskoidným škriabaným stropom, ktoré v kombinácii s neónmi tvoria veľmi sugestívny priestor. Oceňovaná interiérová dizajnérka Denisa Strmisková to skrátka s prepájaním historizujúceho a súčasného vie, vyštudovanú divadelnú scenáristku v sebe nezaprie.

Ani po gastronomicko-prevádzkovej stránke tu nič nie je ponechané náhode, stoja za ňou skúsení ľudia, ktorých ambíciou bolo vytvoriť prirodzené miesto, ktoré sa bude ťažko opúšťať. A veru, že hej. Skúsili sme obedové menu, aj čosi zo stálej ponuky. Jedlo jednoduché, ale skvele ochutené, vyberie si tu každý. Na Zelený štvrtok bol aj tradičný špenát. Tak sa nám tu páčilo, že sme sa sem vrátili aj neskôr na kávu. Vonku na nádvorí sa v kresielkach parádne sedí. Deti sme vypustili za hradby do záhrad a sedeli by sme tam aj do večera, keby nás nečakal zlatý klinec programu – večera v reštaurácii Entrée.

Príchod do Entrée v rezorte Hodolany je vizuálna predpríprava na industriálnu Ostravu. Prostredie a výhľady nič moc, ale na to zabudnete v momente, ako vstúpite a sadnete si k stolu. Vašu pozornosť bude plne zamestnávať vysvietená otvorená kuchyňa, hviezdny šéfkuchár Přemek Forejt, inšpiratívny dizajn a úchvatná interiérová zeleň. A to až do doby, kým vám prinesú prvé jedlo. Lebo to už vás budú mať pekne na udičke a viesť do raja. Napriek tomu, že je Entrée fine diningová reštaurácia, nie je ani za mak snobská, ani škrobená. Je skôr zábavná, neberie sa príliš vážne a aj personál vyzerá, že sa tu cíti komfortne (v teniskách!). Páčilo sa mi, že tu počas našej návštevy bolo až päť detí a nikomu to zjavne neprekážalo. Dcéra si svoju prvú skúsenosť so zážitkovou reštauráciou veľmi považovala a nás bavilo sledovať to okúzlenie a úžas v jej tvári, keď sa prvýkrát stretla s vecami, ktoré my už dôverne poznáme.

Neurobte chybu a nenajedzte sa pečiva a chleba hneď na úvod. (Ale hovorte to deťom, nevedia odolať!) Menu a la carte sa skladá zo zeleninových (Záhrada), mäsitých jedál (Pevnina), rýb a darov mora (Voda) a dezertov (Nebo), z ktorých si môžete ľubovoľne vyberať, alebo sa rozhodnete pre degustačné menu, ktorých je tu tiež niekoľko na výber. Medzi najlepšie jedlá, ktoré sme tentoraz ochutnali patrila jednoznačne polievka s kimchi, ústricami, koriandrom a jarnou cibuľkou a makaróny so syrom so slimákom, medvedím cesnakom a syrom Saint Agur. Tie si vybrala dcéra a úplne ju omámili. A nielen vtipným servírovaním s vetvičkou… Veľmi nám chutil aj výber teplého pečiva, amuse bouche z cvikly a jabĺk a rizling od autentistu Ota Ševčíka z Bořetíc. (S kimchi polievkou to bola naozaj neuveriteľná kombinácia.)

Nie je veľa fine diningových reštaurácií, do ktorých sa chcem vrátiť. A už vôbec nie vo chvíli, keď v nich ešte sedím. Ale Entrée je práve jednou z nich. Hneď by som sa vrátila na večerné degustačné menu aj s vínnym párovaním. Bez detí a s priateľmi. Píšem si do zoznamu. A odporúčam takýto zážitok aj vám. Entrée treba vidieť a zažiť. Jedna z mála gastro vecí, ktoré naozaj stoja za to v rámci celého Česko-Slovenska. Jaj, a späť do centra choďte električkou, je to lacné, ekologické, cool a vyhliadková jazda po meste zároveň!

Ale ešte jeden veľmi vydarený a osviežujúci gastro zážitok sme mali pred sebou. Obed v hosteli Long Story Short. Neviem, čím to je, ale na niektorých miestach stačí vkročiť do vstupných dverí a zrazu sa ocitnete v úplne inom časopriestore. V Long Story Short som mala pocit, že som minimálne v Berlíne, ak nie niekde v Kodani, či dokonca v Melbourne. A tiež som tu duchom omladla. Možno je to tým hostelom. Závidím dnešným mladým ľuďom takéto možnosti počas cestovania. Aj za týmto počinom stojí dizajnérka Denisa Strmisková, ktorá za realizáciu Long Story Short získala viaceré ocenenia a jej práca sa dostala aj na titulky zahraničných časopisov.

Neplatí to, samozrejme, paušálne, ale keď narazíte na podobne inšpiratívne miesto, môžete sa spoľahnúť aj na dobré jedlo a kávu. Lebo ak si dal niekto toľkú námahu a investoval do špičkového miesta, interiéru, aj exteriéru, tak to s jedlom či kávou len tak neodflákne. Ubytovaní hostia si tu tak môžu užiť hneď raňajky, kávu či obed, ale aj večernú grilovačku na terase pri poháriku pod svetelnou girlandou. Opäť osvedčený koncept, pár jednoduchých jedál z grilu, klobásy, burgre, ale aj polievky, šaláty, toasty, vždy aj vegetariánske možnosti, pričom sa tu organizujú aj degustačné večere Chef’s Table, rôzne pop-upy a eventy s hudbou a tancom od výmyslu sveta. Sledujte program a naplánujte si epesný večer podľa svojho gusta. Fotky na instagrame budete mať exkluzívne!

A kde v Olomouci na dobrú kávu? Naše TOP 3 boli pražiareň kávy Kikafe, kaviareň Kafe jak lusk a Traffic Coffee. Kikafe je, bohužiaľ, otvorená len cez pracovné dni, ale ak budete mať možnosť, určite nevynechajte. Toto je pražiareň s barom na stojáka, maskulínny podnik, žiadne vysedávanie, žiadne sladkosti, žiadne zbytočnosti, ktoré by odpútavali vašu pozornosť od kávy. Káva je tu alfa a omega. Čistá profesionalita, čistá zaujatosť kávou.

Naproti tomu Kafe jak lusk vás bude hýčkať pohodlnými sedačkami, pekným interiérom, výhľadmi do ulice, pestrou ponukou dezertov a drinkov, ľahkých, zdravých jedál na celý deň. Proste pohodička ako lusk! Fungujú každý deň a stanú sa vašou istotou aj v prípade, že inde bude zatvorené.

No a na záver rodinné Traffic Coffee na samom začiatku Čechovových sadov. Okrem tejto kaviarne majú aj okienkový predaj Traffic OKNO Coffee v centre na Ztracenej ulici. V ponuke boli aktuálne veľkonočné dobroty od mazanca, baránka, veľkonočnej plnky, vajíčkovej nátierky, až po buchty, perník, sušienky a čerstvé torty, všetko vlastné, domáce. Na káve si tu tiež dávajú záležať, dva druhy na mlynčeku a napríklad aj infuzované espresso. Radosť piť kávu, kým sa deti hrajú vonku v parku.

Mimochodom, keď sme už pri tej Českej republike, odporúčam mobilnú aplikáciu Gastromapa Lukáše Hejlíka. Lukáš je herec a foodie s dobrým vkusom na jedlo, propagátor kvalitnej gastronómie a výberovej kávy, ktorý na cestách testuje podniky po celej republike. Jeho mapa je spoľahlivým vodítkom, ak nemáte práve prehľad, ani chuť príliš gúgliť. Stačí si prečítať jeho hodnotenia, komentáre ostatných čitateľov, prejsť si fotky a zvážiť. Mne osobne by sa tam ešte zišiel nejaký jednoduchý systém bodovania, lebo škála podnikov je od „neurazí“, až po „bomba“, ale vo všeobecnosti sa do Gastromapy dostanú len preverené podniky s poctivým jedlom, žiadne blafy, ani turistické pasce. 15. mája vyjde aj knižný sprievodca Gastromapy s vybranými 365 podnikmi z celej ČR, ako taký príručný bedeker na cesty na každý deň. K niektorým najinšpiratívnejším miestam existuje aj krátke video, tak ak si nebudete istí, aj pohyblivé obrázky napovedia. Z vyššie spomínaných podnikov si pozrite napr. video o Entrée. A ak by vám to bolo stále málo, ešte si dupľovane o Entrée alebo Kafe jak lusk prečítajte na Dojedeno, najnovšej platforme s nezávislým hodnotením reštaurácií v ČR. Oplatí sa sledovať najmä kvôli analýzam, prečo je daný podnik dobrý a hodný pozornosti, čo je disciplína, ktorá napr. na Slovensku vôbec neexistuje. Ale aj to o niečom vypovedá o našej kultúre a gastronómii.

Tak, ako? Máte už Olomouc v merku? Idete? A príďte aj nabudúce, tipov z Moravy bude viac.

Fotogaléria:

Ďalšie články o Morave:

Černá hvězda nad hlavou

Brno pre dvoch

Brno (nám) voní

Forget love, fall in Brno!