Je to už taký náš štandard, že si vyberáme miesto, kde budeme prázdninovať podľa toho, či sa tam nachádza dobré jedlo alebo aspoň káva. Medzi Pálavou a Beskydmi sme mali (nielen na kávovej) mape veľké biele miesta, ktorými sme roky len prechádzali a ich návštevu vždy odkladali. Veď sú tak blízko, vraveli sme si, môžeme ich navštíviť kedykoľvek… A potom som objavila sezónne bistro Na Kopci pri dedinke Bojkovice, kúsok od Starého Hrozenkova (a Žítkovej!). Dokonca sme sa tam išli pred prázdninami na otočku pozrieť, či sa nám tam bude páčiť. A veruže páčilo!

A potom som objavila sezónne bistro Na Kopci…

Na Kopci je presne ten typ miesta, ktorý máme v lete na cestách najradšej. Ďaleko od mestskej zástavby, pánu bohu za chrbtom, veľa slobody a priestoru pod holým nebom a úžasné výhľady do krajiny. Úplne sme si predstavovali, ako tu každý večer sedíme, oddychujeme a sŕkame bublinky. Keď týmto krajom prechádzate, nechce sa vám veriť, že by tu mohli mať výberovú kávu, zapekané domáce ciabatty (s chorizom!), sendviče, domáce koláče, limonády a pivo. Jednoduché, ale vkusné a štýlové prostredie bez vizuálneho smogu a iného balastu. Takýchto občerstvovacích staníc by sme potrebovali mať na cestách viac.

Keď sme si už našli základňu v Bojkoviciach, mohli sme začať objavovať aj okolie. Tipy na kávu sa vám tu zídu aj v prípade, že sa budete túlať na slovenskej strane hraníc. Do dobrej kaviarne to totiž nikdy nebudete mať ďaleko. Hneď v Hodoníne vyskúšajte kaviareň s pražiarňou Fabrica de café s čarovným dvorom a bohatou ponukou letných kávových drinkov. A, samozrejme, keďže ste v pražiarni, vezmite si čerstvú zrnkovú kávu aj so sebou.

V neďalekom Kyjove (v tzv. Moravskom Toskánsku) sa nachádza ďalšia pražiareň s kaviarňou Pražírna Kyjov. Ak už sem prídete na folklórne slávnosti, alebo budete len prechádzať okolo, viete, kam na dobrú kávu a za kvalitným kaviarenským relaxom s časopismi, stolnými hrami a dizajnom. (Pre milovníkov hradov a zámkov odporúčam skvostný barokový zámok Milotice.)

Zato vo Veselí nad Moravou majú kaviareň v kine. (Spomenuli sme si na budapeštiansku kaviareň v kine WarmCup.) Ide o skvele využitý priestor vestibulu kina s retro nábytkom, ale moderným obsahom. Kaviareň Kafé v Kině (s jednoduchým obedovým menu) sa tu delí o priestor s rôznymi kultúrnymi podujatiami a vytvára čulé komunitné podhubie. Určite nevynechajte, keď sa budete nachádzať v okolí.

V Uherskom Hradišti odporúčam začať deň príjemnými raňajkami na romantickom mieste pri rieke Morave. Hľadajte vysoký komín, pri ktorom nájdete pobočku siete kaviarní Kafec. Prvý, pôvodný Kafec v Brne sme doteraz (ani neviem prečo) stále obchádzali. Až toto leto na Morave sme Kafec vyskúšali a bola to láska na prvý dúšok a sústo. Sieť Kafec má veľmi podarený spôsob objednávania z menu. Každý hosť po usadení dostane zalaminovaný jedálny a nápojový lístok s možnosťami voľby, ktoré si fixkami do detailov vyznačí. Viete si predstaviť, aké dôležité boli deti, keď si mohli vyskladať vafle a vajíčka na želanie. Ale nielen objednávanie bola v Kafeci zábava, aj jedlo, nápoje a káva boli veľmi, veľmi chutné a kvalitné. Keď už sa ja opýtam, odkiaľ majú croissanty, tak už to musí byť. Pečú si ich sami, ako všetko pečivo, vrátane bezlepkových alternatív. Odporúčam napr. wafľový sendvič naslano s omeletou, mňam! Ak niekde v ČR zazriete kaviareň Kafec, bude to stávka na istotu.

Ak však nepotrebujete jesť, len hľadáte inšpiratívny priestor na chvíľu oddychu a doplnenie kofeínu, zamierte do ulice Na Morávce do maličkého espresso baru Fčil, budete oči otvárať. Fčil (počujete tú slováčtinu?) je taký showroom luhačovickej pražiarne Jizba. Rovnaké keramické šálky s folklórnym motívom, rovnaká káva s typickým logom Jizby, je to nápadité, svieže a rýdze. A na rozdiel od Luhačovíc vo Fčil aj menej turistické a prefláknuté. V spojitosti s moderným dizajnom a cool hudbou asi najväčšie prekvapenie na potulkách za moravskou kávou.

Skôr, než sa ale za vychýrenou Jizbou v Luhačoviciach vydáte, urobte si zastávku v Uherskom Brode. Výnimočne príjemné miesto s posedením v záhrade Mima coffee tu vzniklo len nedávno, mali sme šťastie, že sme ich tu našli. Kávu varí bývalý barista z brnianskeho Punktu a spolu s priateľkou sa vrátili do rodného mesta, aby šírili kaviarenskú osvetu aj doma a mali sme kde kávičkovať aj mimo veľkých miest. Mimochodom, Uherský Brod je naozaj malebné mestečko, stojí za zastávku a prechádzku. (Môj osobný tip: japonská suchá záhrada na nádvorí Múzea J. A. Komenského.)

O Luhačoviciach si povieme viac nabudúce, nateraz len toľko, že pred kávovým kolapsom vás v tomto turisticky vyťaženom kúpeľnom meste zachráni spomínaná Jizba, kaviareň s pražiarňou a malým obchodíkom (ak zbierate, majú tu najbohatšiu ponuku kávových pinov, akú sme kedy videli). Spojenie výberovej kávy s ľudovou architektúrou a estetikou je naozaj originálne, latte art v moravskej keramike hneď tak neuvidíte. Ak máte priateľov kávových fajnšmekrov, ktorí majú úplne všetko, potešíte ich keramickým dripperom alebo keepcupom s ľudovým motívom. A zrnková káva od Jizby bude tiež originálny darček z Luhačovíc.

Zlín bol od začiatku stredobod záujmu a zlatý klinec nášho putovania po Morave. Je okrem iného univerzitným mestom a kde je vysoká koncentrácia študentov, tam bude aj veľa kávy. A naozaj, v Zlíne si kávu užijete dosýta. Začať deň môžete v spomínanom Kafeci zlínskom s kávou a bohatými raňajkami priamo v centre mestskej pamiatkovej zóny.

Na poobednú kávu sa vám potom zíde malinký espresso bar Kafö v Lekárskom dome. Ak tu budete mať pocit, že ste niekde v Berlíne alebo v Londýne, tak váš pocit je správny. Nielen káva je tu z najvychytenejších európskych pražiarní. Aj atmosféra. Veď uvidíte.

A na podvečerný espresso tonic alebo drink a k tomu niečo malé na zahryznutie sa presuňte do pomerne novej kaviarne s bistrom Jedním tahem v autentickom prostredí baťovskej architektúry a industriálu. A tá džungľa vo vnútri, to je sen! Nábytok a doplnky, vrátane črepníkov na všetky tie zelené krásy sú zo sivých prepraviek. Vtipné, nebudete vedieť, čo je zásobovanie a čo už inventár. Prípadne si zložíte stolček a sedenie sami podľa potreby. O Zlíne však ešte bude reč, ja len, aby ste medzičasom Zlín nevynechali, ak ste na cestách, lebo skvelých zážitkov s kávou je tu dosť aj tak.

No a to sa už zľahka, ale isto dostávame na Valašsko, do drsnejšieho a hornatejšieho prostredia, a teraz pozor, vo Vsetíne je výberová káva! Aj miestnych sme trochu potrápili, kým sme našli Budiž kafe, zastrčené v tieni nepatrične vysokého, hádam, najškaredšieho hotela v strednej Európe Vsacan (Vsacan znamená obyvateľ Vsetína). Káva z českých pražiarní, dobré dezerty, limonády, remeselné pivá, cider a, samozrejme, aj niečo ostrejšieho, keďže sme na Valašsku. A na poschodí podobná zašívareň ako v Somnium v Krakove, budiž!

A na záver ešte Valašské Meziříčí, hovorovo Valmez. Výberovú kávu tu majú v Tucan Café priamo na námestí v krásnom historickom dome U Kašlíků (všimnite si strop v zadnej miestnosti). Nájdete tu všetko – pražičku, knihy, stolové hry, terasu s knižnicou, závesné kreslá. Kúpte si zrnkovú kávu v praktickej plechovej dóze, zmrzlinu, limonádu, parádny cheesecake, a ani hladní nezostanete. Pečú si tu sami chlieb i pečivo. My sme si vypýtali praženicu na raňajky a bez problémov nám ju spravili. To je prístup! A k tomu organizované koncerty, kvetinové workshopy, jóga, pikniky, grilovačky a výlety. Sledujte tukanie sociálne siete, nech vám niečo zaujímavé neunikne, keď tu budete.

Tak toto bol taký prvý nástrel z našej objaviteľskej (kávovej) expedície od Hodonína po Valmez. Záchytná sieť na ďalšie výpravy, základ, od ktorého sa možno ďalej odpichnúť pri potulkách Moravou. A kam v týchto lokalitách za dobrým jedlom a zároveň za potechou oka a duše, si nechám na ďalší post, bude to extra výživné, príďte hladní.

Fotogaléria: