Zopakovali sme si scenár z minulého roka a jeden deň v Tatrách si vyhradili na výlet do Krakova. Za posledný rok pribudlo v Krakove niekoľko nových kaviarní s výberovou kávou, boli sme preto zvedaví, kam sa za ten čas posunula kaviarenská, ale aj gastronomická scéna v hlavnom meste Malopoľska. A ako to nakoniec dopadlo? Plus, či mínus?

Atmosféra v Kazimierzi je špecifická…

Deň sme začali raňajkami v židovskej štvrti Kazimierz v hotelovej kaviarni s pekárňou MAK Bread&Coffee. Káva tu možno nie je úplne podľa nášho gusta, ale v kombinácii s čerstvým chlebom a pečivom bol MAK pre nás najlepšou raňajkovou voľbou. Napriek tomu, že hotely veľmi nemusím, pre hotelové pekárne mám obzvlášť slabosť pre ich kozmopolitnú ponuku a atmosféru. Cez sladké pečivo, slané quiche, kaše, vajíčka, avokádové toasty až po vafle tu nájdete všetko. Deti nevedeli, čo si majú vybrať skôr. Krásny dizajnový priestor MAKu nás aj za dažďa príjemne nabudil a pripravil na ďalšie objavovanie mesta..

Čo MAKu v chuti kávy a osobnejšom prístupe chýbalo, to sme si vynahradili dvomi nasledujúcimi kaviarňami. Maličké Somnium Cafe Bar na ulici Meiselsa s útulným posedením na galérii na poschodí, obrazmi od miestnych umelcov a baristom, ktorý vie, čo robí. Atmosféra v Kazimierzi je špecifická, prispievajú k nej aj podobné komunitné podniky. Posedávanie ľudí pred kaviarňami, bicykle, živý streetart, ošumelé budovy a nárožia, dvory, synagógy. Ak poznáte židovskú štvrť v Budapešti, bude vám ju Kazimierz veľmi pripomínať.

Na dobrú kávu sa môžete spoľahnúť aj v ďalšej „baristickej“ kaviarni FIKA. Je to vlastne len taký malý bar, priateľský voči rôznym znevýhodneným skupinám, trochu punk a trochu hippie, kde si cestou na Wawel dobijete baterky a spoznáte zaujímavých ľudí. (Mimochodom, na Waweli odporúčam audioprehliadku katedrály. Stojí sa na ňu oveľa kratšia fronta, výklad v slovenčine je skvelý a bude baviť aj deti. A hlavne je to unikátny zážitok.) (Aktualizácia 2023: FIKA ukončila svoju prevádzku)

Po návšteve Wawelu bol už čas na obed. Najradšej by sme išli do Karakteru ako minulý rok, ale nakoniec sme sa predsalen rozhodli vyskúšať niečo nové, a to Bistro Bene, ktoré so susediacou reštauráciou Nota Resto patrí známemu šéfkuchárovi Tomaszovi Leśniakovi. Bola som trochu skeptická, všetko tu vyzeralo dokonale instagramovo, to mám vždy strach, že forma preváži obsah, ale moje obavy sa rýchlo rozplynuli. Navzdory tomu, že bistro bolo poloprázdne, servis a jedlo nemali chybu. (Jediné moje rozčarovanie bolo, keď som zistila, že v tých úžasne vyzerajúcich závesných kvetináčoch pod stropom boli umelé kvety.)

Neviem, čím to bolo, ale všetko tu chutilo fantasticky. Ale nebolo to len skvelým dochutením. Často sa mi stáva, že jem jedlo, ktoré je dobre dochutené, ale celkovo vyznieva plocho. Tu aj napriek tomu, že išlo o rýchle bistro jedlá, chute boli nezvyčajne plné a poctivé. Hádam, že to bolo maslom v omáčkach, poctivým vývarom a varením bez polotovarov. Namiesto kečupu dostal syn k pizzi paradajkovú omáčku z čerstvých paradajok, zemiakové čipsy boli normálne zo zemiakov. A ak budete mať možnosť, ochutnajte aj niečo z poľskej kuchyne, napr. žurek, tradičnú poľskú kváskovú polievku, pripomínajúcu našu ovarovú polievku alebo kapustnicu bez kapusty.

Ale čo ma najviac prekvapilo, bol servis. Náš čašník sa o nás skvele staral, poradil s výberom jedál, aj nápojov. Okrem toho, že mi odporučil výborné víno, nalieval mi ho pri stole priamo z fľaše. To sa vám pri rozlievanom víne nestane ani v lepších viedenských vínnych baroch. Ani si nepamätám, kedy naposledy mi čašník prišiel ukázať fľašu a nalieval pri stole, ak nepočítam zážitkové reštaurácie s párovaním vín. Na bistro naozaj nadštandardný počin, ktorý vo mne zanechal dobrý dojem. Sem sa určite ešte vrátime a otestujeme aj vedľajšie Nota Resto.

Po ceste do botanickej záhrady sme si dali poobedňajšiu kávu v kaviarni Individual: coffee&friends v revitalizovanom multifunkčnom komplexe Browar Lubicz na mieste bývalého pivovaru. Poznali sme ju ešte z minulého roka, ale kávu sme si v nej vtedy nestihli dať. Typicky urbánny spot skôr pre zamestnancov z okolitých kancelárií, väčšina návštevníkov si brala kávu a koláče so sebou, zvyšok boli cudzinci. (Inak, vrelo odporúčam spomínanú botanickú záhradu. Sú v nej okrem iného až tri skleníky a štvrtý, palmový sa práve stavia.)

A na záver späť do štvrte Kazimierz na poslednú kávu vo vinárni s kaviarňou Two Drops na ulicu Mostowa. Jedna kvapka z názvu a loga odkazuje na kávu a druhá na víno. Ideálne spojenie, ak fandíte výberovej káve a naturálnemu vínu a neviete, kam skôr. Ponuka vína bola viac než inšpiratívna. Prosecco, cava, francúzské gamay, ale napr. aj badacsonyské ružové od Laposa Borbirtok, či biele od Meinklangu. (Sranda, že sa človek musí odtatáriť až kdesi do Krakova, aby prvýkrát v živote konečne ochutnal víno od tohto chýrneho burgenlandského vinárstva.) Aby som nezabudla, vonkajšie posedenie v Two Drops ponúka romantický výhľad na rieku Vislu s peším mostom Otca Bernatka, v lete sa tu sedí naozaj príjemne. (Aktualizácia 2023: Two Drops ukončili svoju prevádzku)

A ak by ste boli v týchto končinách hladní, presne na opačnom konci mosta sa nachádza oceňované bistro s medzinárodnou kuchyňou ZaKładka, kde sme si dali pred odchodom ešte večeru. Voči jedlu sa navonok nedalo nič namietať, porcie vkusné, suroviny fajnové, servírovanie elegantné. Na moje gusto však bolo všetko akési „diétne“, textúry jemné, chute opatrné. Možno som už priveľmi rozmaznaná, ale zúfalo mi tu chýbali ostrejšie, odvážnejšie kyslé, svieže tóny, ktoré by všetky tie skvelé ingrediencie pozdvihli a nasadili im korunu. (Ja by som napr. nikdy nekombinovala marinovaného lososa s hruškami, ani kalmary s uhorkami či reďkovkami.) A hádajte, čo malo nakoniec najväčší úspech? Pečená klobása so zemiakovou kašou a uhorkovým šalátom! Tak si vyberte.

Krakov nie je práve mesto, kam by som chcela ísť na dovolenku. Vrámci bývalého ostbloku je viac miest, kam by som išla oveľa radšej. Aj do Brna by som išla radšej ako do Krakova. Ale na to, ísť raz za rok na otočku „vyzobkať hrozienka z koláča“, to nie je zlá destinácia. Budem sa musieť asi viac pripraviť na ďalšiu návštevu, už to asi bude stále ťažšie. A pomaly aj prichádza doba, keď už ani výberové kaviarne či vychytené reštaurácie nebudú zárukou dobrého zážitku. Podľa čoho sa orientujete vy? Ako si vyberáte podniky? Čo je pre vás zárukou kvality? Poznáte Krakov?

Fotogaléria:

Viac o Krakove:

Lepiej pić kawę niż nie