Tak ako som prvý článok roka venovala domácej, bratislavskej scéne (a bola z roka 2020 pekne otrávená), ostanem aj posledným na Slovensku. Uzavriem blogosezónu 2020 doma a vlastne celkom optimisticky na tak uletený rok. Mne ani tak neprekáža, že sme väčšinu našich plánov nemohli zrealizovať, nevadí mi, že sme menej cestovali, menej míňali a konzumovali. Čo ma ťaží, je strata akejkoľvek perspektívy a možnosti plánovania čohokoľvek, vrátane oddychu či odmien. Neprekáža mi karanténa, ani sociálny dištanc, desí ma, že niet nič na obzore. A zima sa ešte ani nezačala.

… nevadí mi, že sme menej cestovali, menej míňali a konzumovali.

Uvedomujem si, že v kontexte rôznych tragédií, ktorými dnes žijú tisícky ľudí, je to možno smiešne, ale mne rok 2020 na Slovensku zachránila jedna malá remeselná pekáreň. „Taková blbost“, vlastne niečo, čo by malo byť dnes už štandard, lebo jesť poriadny chlieb nie je žiadne veľkopanské huncútstvo, ale základná životná potreba. Mať svojho pekára, ktorého živobytie podporujete a ktorý vytvára kvalitný život vám, je úplný základ udržateľnosti, o ktorej každý rozpráva, ale nikto netuší, čo znamená. Skrátka udržať peniaze, prácu a ľudí tam, kde sú.

Pekáreň Bott (maď. Bott Pékség), o ktorej tu dnes budem básniť, sa síce nenachádza v Bratislave, dokonca ani v jej blízkosti, ale kvôli nej sme boli ochotní cestovať hodiny. Máme to ďaleko dokonca aj z letného sídla, ale aj tak sme tam chodievali vždy, keď sa dalo, celú letnú sezónu. Ide o novú pekáreň vinárskej rodiny Bottovcov z Komárna. Nesídli ani priamo v meste, ale v rodinnom dome v okrajovej mestskej časti Hadovce (maď. Gadóc), na rovnakom pozemku ako pražiareň výberovej kávy Green Plantation. Ak by ste tadiaľ prechádzali, ani vo sne by vám nenapadlo, že sa tam dá zastaviť na kráľovské raňajky s čerstvo praženou kávou a pečivom priamo z pece. Frigyes Bott ml., syn vinára Frigyesa Botta tu pečie kvasový chlieb, slané, aj sladké pečivo. Má skúsenosti s pečením z Francúzska a o úspechu jeho práce svedčí aj fakt, že musel navýšiť množstvá a kúpiť väčšiu pec, lebo dopyt bol väčší, než kapacita tej pôvodnej.

V letnej sezóne za dobrého počasia si tu posedíte pekne vonku v predzáhradke, inak sa dá naraňajkovať aj vo vnútri, kde si to pomaly prerábajú a okrem pekárne a kaviarne tu funguje aj coworkingové pracovisko. Ak budú práve napečené bagety, a nebudú ich mať na pulte obložené, neváhajte si vypýtať, naplnia vám ich na počkanie. Najlepšie obložené bagety, aké ste na Slovensku jedli. Chleby mávajú väčšinou svetlé a polotmavé, a potom aj celozrnné či špaldové. A ich vlastné koláče sú už legendárne. Croissanty čisté i plnené (karamelové!), pain au chocolat, slimáky orechové (najlepšie!), kakaové i škoricové, tašky lekvárové. Croissanty plnené naslano so syrom a šunkou. K tomu si môžete kúpiť aj produkty niektorých z miestnych značiek, či už ovocné šťavy z Emilových sadov (Dvory nad Žitavou) alebo čokolády z komárňanskej čokoládovne Choco Maze. Vždy ma poteší, keď vidím, ako sa lokálne značky takto navzájom podporujú a propagujú, tak to má byť. A so sebou si, samozrejme, zoberte zrnkovú kávu od Green Plantation alebo vína Bott Frigyes.

Mimochodom, prepojenie pekárne a vinárstva je ideálne pre rôzne gastro akcie a pop-upy, ktoré sa tu z času na čas organizujú. Nám sa takto podarilo zúčastniť Večere v záhrade pod taktovkou hosťujúceho Ádáma Valentina, talentovaného šéfkuchára budapeštianskeho bistra Gentry Coffee& Brunch. Stihli sme to len tak-tak, deň pred zatvorením hraníc s Maďarskom a užili si báječný večer pod holým nebom so skvelým vínom a jedlom ako záverečnú bodku za letnými prázdninami. Jedlo bolo naozaj zaujímavé. Šéfkuchár ho dokončoval na tanieroch priamo pred nami na dvore, len za pomoci grilu a jedného asistenta. Ako studené predjedlo sa podávala terina z mangalice s kuriatkami a sezamom, ako teplé predjedlo fantastické halászlé s grilovaným sumcom yakitori a cestovinou, hlavný chod bol hovädzí steak angus s polentou a ďumbierom a dezert krém s cukrovou repou, mandľami a malinami. Jedli sme všelijaké dobroty tento rok, ale toto bolo asi najkreatívnejšie menu, aké sme mali, bravo! K nezabudnuteľnému zážitku nepochybne prispela aj skvelá atmosféra pod holým nebom (s neustále hroziacou búrkou na obzore), výborné víno (ružové Just Enjoy 2019 je za nás víno roka 2020) a drinky od Panyolai Pálinka.

Vrelo odporúčam sledovať na sociálnych sieťach avíza na podobné podujatia a nezaváhať. Spojte si ich s výletom do Komárna, ktoré skrýva mnoho pokladov. Zaparkujete pred pekárňou, po večeri sa do Komárna odveziete taxíkom a na druhý deň ráno sa sem zas priveziete na raňajky a kávu. Alebo odporúčam vyskúšať jednu z akcií, ktoré pravidelne usporiadavajú Bottovci vo svojom vínnom bistre Bottéka na Námestí kap. Klapku v Komárne, spojenú s nejakou hudobnou produkciou. Určite si ale zarezervujte miesta vopred, lebo je tu vždy nátresk a vypredané. Roky sme sa chystali na vínko do Bottéky, ale až prvú septembrovú sobotu sa nám to podarilo počas audiovizuálnej rozlúčky s letom, kde sa za DJ hudby premietali na budovy na námestí rôzne farebné obrázky a víno sa lialo potokom. Epidemiológovia by z tejto mega žúrky veľmi nadšení neboli, starí, mladí, deti, celé rodiny, ale, poviem vám, ľudia sa tu vedia baviť! Bola to asi jediná hromadná akcia, ktorej sme sa tento rok zúčastnili, trochu sme aj tŕpli, ako to dopadne, ale stálo to za to! Keď sa v lete situácia trochu stabilizuje, prípadne už budeme mať vakcíny, vyskúšajte výlet do Komárna, je to exotika. Zájdite si na prehliadku unikátnej pevnosti, vypustite deti v parku pred pevnosťou, poprechádzajte sa uličkami historického centra a v Bottéke si nakúpte dobroty a vínka na horšie časy. A nezabudnite na fľašu oleja z tekvicových jadierok, to je tu už taká tradícia, to musíte. Žiadna tekvicová polievka sa bez oleja z tekvicových jadierok neobíde.

Už len keď si na to všetko spomeniem, je mi lepšie a teším sa na nový rok. A týmto stručným konštatovaním považujem rok 2020 za ukončený. Ešte sa párkrát vyspíme a bude za nami. A nový bude určite lepší. Želám Slovensku aspoň jednu novú pekáreň, lebo chlieb sa jesť musí a ako jedna z mála vecí sa určite nezatvorí ani počas lockdownu.

Fotogaléria: