V lete viac ako inokedy máme čas a chuť preskúmavať okolie nášho letného sídla a objavovať tak rôzne malé, skryté poklady tejto oblasti. Na prvý pohľad by som povedala, že tu nič nie je, ale každý rok nájdeme pár miest, ktoré náš pobyt na juhozápadnom Slovensku robia ešte lepším a príjemnejším. Či už je to čaro malých, dedinských termálnych kúpalísk so symbolickým vstupným, výjazdy do okolitých dedín za ich miestnymi špecialitami a podujatiami, alebo každoročné postupné objavovanie Nitry a jej noviniek.

…neviem, ako by v Tate biznis v Ébresztő fungoval, keby rovno z podniku nebolo vidno hradné múry.

Keď mi muž oznámil, že v Tate je výberová kaviareň, netrvalo dlho a boli sme tam. Do týždňa aj dvakrát, tak nás očarila. Za dobrou kávou či jedlom sme skrátka ochotní cestovať aj 80 km. Tata je malé maďarské mestečko, kúsok za Komárnom/Komáromom s veľmi príjemnou dovolenkovou atmosférou a ak sa nachádzate blízko slovensko-maďarského pohraničia, odporúčam si sem spraviť výlet.

Kaviareň Ébresztő (Budíček) je presne ten typ kaviarne, ktorú by ste chceli mať na ulici pri dome. Skočiť si sem na kávu a dezert kedykoľvek počas dňa. Dať si tu teplé raňajky, či obed, keď sa vám nechce variť. Pozvať si priateľov, aj keď máte doma práve bordel a prázdnu chladničku. A bez kompromisov. Ébresztő je zároveň aj pražiareň kávy Awaken, takže káva je tu vždy čerstvá. Jedlá a dezerty sú domáce, podľa gusta bonvivánov i askétov a nechýbajú ani žiadne prvky pravej hipsterskej kaviarne – je tu všetko od bicykla, interiérovej zelene, časopisov, žiarovkového osvetlenia, inventára z medených rúrok a nábytku z preglejky a potrubia. Vonku si môžete posedieť dokonca aj na korbe pristavenej dodávky a nakúpiť okrem čerstvej zrnkovej kávy aj všetky kávové propriety a dizajnové vychytávky, ktoré na prípravu kávy potrebujete, aj nepotrebujete.

Ébresztő ako správna komunitná kaviareň sa stará aj o kultúrne vyžitie a podporu miestnych umelcov. K víkendovým brunchom vám tu, napríklad, zahrá živá hudba, čo je niečo, čo hneď pridá vašej káve a jedlu na hodnote a vy sa sem na oplátku budete chcieť čoskoro opäť vrátiť. Win-win. Zaparkovať zdarma tu môžete hocikde na ulici a nemusíte si ani zamieňať peniaze, platiť sa dá kartou a tringeltu v eurách sa len potešia. Takto sa robí kaviarenský biznis. A ak sa skôr dostanete do Budapešti ako do Taty, dobrá správa, Ébresztő tu nedávno otvorili svoju druhú kaviareň a vyzerá veru skvostne, choďte otestovať.

Pravdu povediac, neviem, ako by v Tate biznis v Ébresztő fungoval, keby rovno z podniku nebolo vidno hradné múry. Ébresztő sa nachádza v tichej, vidiecky pôsobiacej uličke mestskej štvrte so starou obytnou zástavbou, v tesnej blízkosti hradu Tata a priľahlého jazera, kúsok od vychýrenej reštaurácie Platán, takže môže profitovať aj z hojného prílevu turistov v tejto oblasti. A vy si budete môcť po jedle či káve zájsť na prehliadku hradu, na prechádzku platanovými alejami pri jazere, túlať sa po priľahlých parkoch a pamiatkach (vodný mlyn, kaštieľ, arborétum, kalvária s rozhľadňou…), previezť sa okolo jazera na bicykloch, turistickom vláčiku alebo rovno po jazere loďkou. Myslím, že itinerár si tu naplníte na celý deň, aj na dva. Večer si po všetkých tých exkurziách môžete vychutnať naozaj dobré jedlo v reštaurácii Platán s romantickým výhľadom na jazero. K dispozícii má aj krásne ubytovanie, čo z Platánu robí ideálne výletnícke miesto aj pre náročnejších hostí.

S ohľadom na značnú zahraničnú klientelu sú jedlá v Platáne prevažne medzinárodnej kuchyne, s prvkami vysokej gastronómie. Mala som trochu obavy, jedálny lístok je dosť ambiciózny, ťažko si bolo vybrať z takých lákadiel. Trochu riskantne som si objednala hovädziu vietnamskú polievku phò ako test kvality. Platán ma nesklamal a phò bolo silné, voňavé, aromatické a plné mäsa, tak, ako má byť. Reštaurácia testom prešla aj v ostatných chodoch. Je jasné, že ak z jedál zacítite typické arómy silného vývaru, konfitu, demi glace či jusu hneď viete, že sa varí poctivo, starosvetsky. Vývary sa dlho ťahajú, omáčky deglazujú a zelenina „šokuje“ v ľadovom kúpeli. Pochutili sme si náramne. Mať takéto reštaurácie pri všetkých pamätihodnostiach, chodím po pamiatkach a za kultúrou oveľa radšej. Že je v Platáne majiteľ profesionál napovedá aj fakt, že hosťom ponúkajú výberovú kávu práve od susedov pražiarov z Ébresztő. Len málo reštauratérov dokáže doceniť význam kvalitnej kávy, investovať do dobrého baristu a ponúknuť hosťom po zážitku z jedla aj zážitok z dobrej kávy.

Teším sa, že sme si našli ďalší zaujímavý tip pre príležitosti, keď budeme chcieť ísť s rodinou na slávnostnejší obed alebo večeru, alebo ukázať hosťom pekné miesto, keď nás prídu navštíviť na letné sídlo. A ozaj, ak niekedy pôjdete cez Komárno, musíte sa zastaviť na prehliadku komárňanskej pevnosti, jednej z najpôsobivejších pamiatok, aké som za posledné roky videla, či už z historického alebo architektonického hľadiska. A hoci som zhrozená, v akom dezolátnom stave je táto pamiatka stredoeurópskeho významu, treba pevnosť propagovať viac, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo, aké unikátne dedičstvo nám tu ostalo z čias Rakúsko-Uhorska a aký potenciál v sebe skrýva.

Fotogaléria: