Stále mi vŕta v hlave, prečo mi ázijská kuchyňa tak strašne chutí. Zrejme preto, že ma baví. Baví ma ju variť a baví ma ju jesť. Spôsob prípravy je iný, aj spôsob stolovania. Minule sme boli nadšení, ako dobre sme sa bavili v bratislavskej kórejsko-japonskej reštaurácii na Zlatých Pieskoch. Príjemné prostredie samostatného boxu, sedenie na zemi bez toho, aby nás boleli nohy. Kopec malých mištičiek a tanierikov, ktoré nám priebežne nosili, vzájomné ochutnávanie a vymieňanie. Dve hodiny ubehli ako voda, ani sme si to nevšimli. Aký rozdiel oproti rýchlemu a nudnému zhltnutiu tradičného reštauračného jedla… Najedení sme boli už z pozorností podniku a komplementárnych jedál a dojedli sme aj posledné zvyšky štipľavého kimči.

Dve hodiny ubehli ako voda, ani sme si to nevšimli.

S kimči má môj manžel úsmevnú skúsenosť z Japonska. Vybrať si z jedálneho automatu, aj keď sú k názvom jedál (samozrejme v japonských znakoch) fotografie, nie je jednoduché. Najmä ak požiadate o názor zdvorilého Japonca, ktorý na každé jedlo povie, že je vynikajúce. Tak skončil môj manžel s originálnou večerou – mištičkou pekelne štipľavej kvasenej kapusty a dlho mal na kimči ťažké srdce. Ja, naopak, kimči zbožňujem a veľmi som sa potešila, keď som naň objavila recept v kuchárskej knižke Momofuku, ktorú mi manžel nedávno kúpil. Niežeby som mu chcela robiť zle…

S prípravou receptov z Momofuku bude u nás problém, aj keď som ešte podrobne sortiment v kórejských obchodoch neštudovala, ale napríklad so suši už problémy nemáme. Teda, ak si odmyslíme pravú podstatu suši – čerstvé morské ryby a dary mora:) Ale nám tak strašne chutí aj samotná ochutená suši ryža v riase, so sójovkou a wasabi, že si chuť domáceho suši nenecháme ničím pokaziť. Často si vystačíme aj s vaječnou omeletou, uhorkou, listovým šalátom, avokádom či jarnou cibuľkou ako náplňou. Navyše, považujeme prípravu suši za skvelú spoločnú zábavu. Jednu rolku spravím ja, druhú manžel. Nie je to tak únavné a otravné. Naposledy sa manžel odvážil na obrátené rolky (kalifornské) a veľmi sa mu darili. Ja som sa ešte na obrátené neodvážila, ale postupne sa púšťame do stále náročnejších vecí, takže je len otázkou času, kedy to príde. A keď sa nám náhodou podarí zohnať rybu v suši kvalite, to je potom hostina! Nehovoriac o tom, že keď si (na prípravu) pozvete priateľov, máte o zábavu postarané. Popíjať medzi tým saké je čisto dobrovoľné, ale maximálne odporúčané.

Domáce suši

  • 600 g kvalitnej suši ryže (napr. značku Nishiki už netreba vymývať)
  • 4 štvorčeky sušenej riasy kombu
  • suši mix (ochucovadlo ryže na suši – zmes 80 g ryžového octu, 2 lyžice cukru a 1 zarovnanej lyžičky soli)
  • riasy nori (predpečené)
  • wasabi
  • surový tuniak a losos v suši kvalite
  • varené lúpané krevety
  • biely a čierny sezam
  • zelenina na náplň, napr. uhorka, avokádo, jarná cibuľka nakrájaná na hranolčeky
  • sójová omáčka a sterilizovaný ďumbier na podávanie
  • japonská majonéza kewpie, ikry, sezam a mikrobylinky na podávanie
  • sušimatka (rohožka na zavinovanie roliek)

Ryžu v studenej vode niekoľkokrát (cca 5 – 6x) premyjeme, pričom ju prstami jemne masírujeme, kým z nej nevymyjeme väčšinu škrobu. Na 1 diel ryže pridáme 1 diel vody (alebo ako sa uvádza v návode na obale ryže), morskú riasu kombu a uvaríme buď v ryžovare alebo v hrnci podľa návodu na obale ryže. Uvarenú ryžu rozprestrieme na plech na pečiaci papier, aby mierne vychladla a obschla. Pokvapkáme ju suši mixom a obracačkou jemne premiešavame.
Na suchej panvici si dozlatista opečieme sezam. Ak nemáme predpečenú riasu nori, tak ju tiež nasucho opečieme na panvici.
Sušimatku si pre lepšiu manipuláciu obalíme potravinovou fóliou. Na sušimatku si pripravíme plát riasy nori (lesklou stranou naspod). Na tenké rolky maki budeme potrebovat len polovicu riasy (pozdĺžne ju prestrihneme), na hrubé futomaki celú.
Poriadne si namočíme ruky a postupne nanášame cca 0,5 cm vrstvu ochutenej ryže na celý povrch riasy odhora až nadol. Na krajoch necháme voľné zhruba centimetrové okraje. Riasu si pritiahneme k dolnému okraju sušimatky, pozdĺžne v cca 2/3 od dola potrieme ryžu trochou wasabi a navrstvíme náplň. Palcami nadvihneme spodok sušimatky aj s riasou, pričom prstami pritlačame náplň tak, aby sa nám neposunula a zostala v strede. Opatrne palcami rolujeme riasu pomocou sušimatky a zavinieme ju až do konca. Sušimatkou jemne pritláčame a rolujeme, až vytvoríme valec. Horný okraj riasy tesne pred zavinutím potrieme prstom vodou, aby sa dobre prilepil. Valec (s koncovým prekrytím riasy naspodu) nakrájame ostrým a mokrým nožom na 6 ks roliek. (Pred každým rezom nôž umyjeme a namočíme.)
Na obrátené (kalifornské) rolky vrstvu ryže, nanesenú na riasu, posypeme opečeným sezamom (alebo napr. ikrami z lietajúcej ryby) a celú riasu obrátime, čiže ryža so sezamom bude naspodu a čistá riasa navrchu. Postupujeme ďalej ako predtým – tenká vrstva wasabi, plnka, zarolujeme a pokrájame.
Pre krajší efekt obrátenú rolku po rozrezaní nerozdelíme, ale prenesieme na servírovací tanier vcelku a dozdobíme majonézou, posypeme sezamom, ikrami a/alebo mikrobylinkami podľa vkusu.
Na nigiri suši z ryže v dlani vytvarujeme valček, potrieme ho prstom troškou wasabi, položíme naň tenký plátok ryby (nakrájaný šikmo/diagonálne po vláknach mäsa) a pre krajší efekt môžeme čiastočne zavinúť tenkým pásikom riasy nori a rybu potrieť kvapkou sójovej omáčky, zmiešanej so sezamovým olejom.
Suši podávame s trochou sójovej omáčky, kúskom wasabi a medzi jednotlivými druhmi suši zajedáme kúskami sterilizovaného ďumbiera na „vyčistenie chuti“.