Dnes nevarím. Dnes vás pozývam na Zlaté Piesky do kórejskej reštaurácie Maehwa. Táto reštaurácia patrí medzi naše obľúbené už roky. A úplne som vám o nej zabudla porozprávať. Tak to dnes rýchlo napravím.

Reštaurácia Maehwa je pre mňa taký malý a dobre utajený zázrak. Nie je úplne známa, ani neznáma, fajnšmekri ju rýchlo objavia. Celé roky si drží štandard, čo je na slovenské pomery nezvyčajné. Veľkou prednosťou Maehwy je, že sa v nej združuje miestna kórejská komunita a vďaka nim a kórejským kuchárom pôsobí veľmi autenticky. (Keď sa opýtam akéhokoľvek Kórejčana v Bratislave, kam chodí na kórejské jedlo, každý spomenie Maehwu.)

Okolie ani interiér reštaurácie nie je ničím výnimočný, ide skôr o hlboký podpriemer, ale priznám sa, že v tomto prípade mi to nevadí, lebo Maehwa má jedno interiérové špecifikum, vďaka ktorému nevábne priestory a okolie vôbec nevnímam. V Maehwe vám odporúčam zarezervovať si samostatnú kóju, vďaka čomu získate aj v plnej reštaurácii pocit dostatočného priestoru a súkromia. (V prípade potreby môžete privolať obsluhu zvončekom.) Stolovanie, dômyselne kombinujúce európsky a ázijský štýl sedenia, je maximálne pohodlné, ale z ohľaduplnosti k ostatným spolustolovníkom odporúčam mať čisté nohy a ponožky, lebo do kóje sa vstupuje bez obuvi.

… malý a dobre utajený zázrak.

Ponuka jedál je na prvý pohľad veľmi široká, ale často ide len o viacero variánt toho istého jedla, takže skôr by som povedala, že je ponuka pestrá. Od sašimi a suši, cez polievky a jedlá z kotlíka, ryžových jedál, rezancov až po špeciality šéfkuchára. Samostatnou a veľmi obľúbenou kapitolou sú jedlá z grilu, kde vám prinesú na stôl malý gril a jedlo si pripravujete sami. V Maehwe môžete ochutnať takmer všetky najznámejšie kórejské jedlá – kimči, husté polievky džíge z fermentovanej sójovej pasty duendžang (ako japonské miso), bibimbap, lahodné sladkasté marinované hovädzie bulgogi, rebierka galbi či obdobu japonského suši gimbap.

Pre neskúseného hosťa môže byť výber jedla dosť tvrdým orieškom, vidím to na našich priateľoch, ktorých do Maehwy voláme. Ja osobne by som všetkým nováčikom odporučila začať s ryžovými pokrmami dobap. Vo veľkej miske je ryža s rôznymi krásne naaranžovanými doplnkami – rybami surovými (hwedupbap), opečenými (vyskúšajte úhora!), s ikrami (krásne praskajú pod zubami), darmi mora, mäsom alebo len so zeleninou (surovou aj fermentovanou) a omáčkami (štipľavou čili alebo sladkou sójovou) – ktoré treba dobre premiešať, aby sa chute spojili a hotovo, môžete jesť a vychutnávať. A ešte niečo: polievky a ryža sa jedia lyžicou, ostatné paličkami.

Drvivá väčšina kórejských jedál je poriadne štipľavá (vďaka fermentovanej čili paste gočudžang), na to sa treba vopred pripraviť a prípadne aj konzultovať výber s obsluhou. Inou zaujímavosťou je množstvo malých príloh, väčšinou fermentovanej zeleniny alebo rias a šalátov, ktoré by sa mali jesť s jedlom, ale my to nikdy nevydržíme a zjeme ich hneď, ako prídu. Je to zábavné, objavné a výborne sa tým naštartujú chuťové poháriky a trávenie.

Práve kvôli takýmto drobnostiam rada chodím do Maehwy, hoci už dnes nemám problém si sama uvariť kórejské jedlo doma. Návšteva Maehwy je vždy zážitok. Obzvlášť ju odporúčam na rôzne špeciálne príležitosti, či stretnutia s priateľmi. Čím viac ľudí, tým viac zábavy a viac ochutnaných jedál, ktoré sú priam stvorené na zdieľanie, najmä ak sa rozhodnete grilovať a pripravovať si chutné kúsky sami. Ručím vám, že smutní či znudení z Maehwy neodídete. Dobrá nálada zaručená!

P. S.: Ak vás kórejské jedlo zaujíma, sledujte v týchto dňoch nový seriál o kórejskej kuchyni s Gizzi Erskinovou na TV Paprika.

Fotogaléria:

Recepty z kórejskej kuchyne:

Gangnam style – bibimbap (miešaná ryža)
Kimči? Že či! – kimči + pražená ryža s kimči
Obed na stlačenie jedného vypínača – hwedupbap (ryža so surovou rybou a zeleninou)
Ja, Robinsonka alebo filmové gastro inšpirácie v mojej kuchyni – alkalické rezance + jajangmyeon (rezance s omáčkou z čiernej pasty z fermentovanej sóje)