Čo sa stane, keď sa na jednom mieste spojí kvalitná architektúra, dizajn, gastronómia a verejný priestor? V Trnave vznikne Nádvorie. Zmysluplný koncept, ktorý navracia život historickému centru Trnavy, podporuje komunitu a privádza ľudí späť do mesta. Nádvorie v sebe prepája všetky funkcie života. Na Nádvorí sa stretáva, je, pije, tvorí, pracuje, vzdeláva i zabáva. A čo je najlepšie, Nádvorie je krásne. To je taká úľava, keď sa niekto rozhodne vdýchnuť starým veciam nový život a má aj dobrý vkus! Keď má niekto prostriedky a investuje ich do verejného priestoru a kultúry!

Keď sa ma známi pýtajú na itinerár do menšieho mesta, radím im, aby sa na výlet vybrali počas nejakých slávností, festivalu, hodov alebo aspoň jarmoku. Takto máte šancu zažiť mesto živé, s atmosférou a budete mať aj nejaký program. My sme sa tentoraz vybrali do Trnavy na kávový festival Standart Coffee Festival & Barista 2018. V sobotu tu bol hádam každý, kto to s výberovou kávou na Slovensku myslí vážne. Mohli ste tu stretnúť svojich obľúbených baristov a pražiarov a kávy piť z bezodnej šálky. Apropos, šálky. Na tomto festivale ste si mohli kúpiť zálohované espresso šálky Acme a ochutnávať kávu frajersky (a ekologicky), ako sa na treťovlnových kávičkárov patrí. A my sme tak prišli k našim prvým Acme šálkam.

… takéto tajné tipy máme na cestovaní najradšej.

Na vznik Nádvoria sme (ne)trpezlivo čakali nielen preto, že vítame každý nový kultúrno-spoločenský počin, vďaka ktorému sa náš život stane kvalitnejším, ale aj preto, že fandíme dobrej architektúre a hlavne dobrej gastronómii. Lebo niet nič horšie, ako keď ste na perfektnej akcii s perfektnými ľuďmi, v inšpiratívnych priestoroch a jesť a piť musíte gebuziny z plastových tanierov ako na kolotočoch. Nie však na Nádvorí. Neboli by to osvietení Trnka Gastronomy, keby si na Nádvorí nerozšírili portfólio gastronomických prevádzok a nesiahli hneď po tom najlepšom. V tomto prípade po šéfkuchárovi Lukášovi Heskovi. Čakali sme, kam sa Hesko po odchode z bratislavského FACH-u presunie. Dočkali sme sa v Trnave. Už keď varil v Bratislave som sa bála, či nie je na slovenské pomery pridobrý. Či ho tu budú vedieť ľudia doceniť. Čo ešte v Trnave? (Hoci, aby som Trnave nekrivdila, v mnohých aspektoch sa mi zdá progresívnejšia než Bratislava.) V Bratislave som Heska vo FACH-u nestihla, o to viac som sa na jeho jedlo do Trnavy tešila. Na Nádvorí totiž varí v bistre a pivárni Akadémia.

Verím, že tak ako je dobré pre Nádvorie, že má vo svojich priestoroch reštauráciu (podobne ako má v Bratislave Binarium kaviareň/bistro/bar White Dragon), rovnako je aj pre Akadémiu prospešné, že sídli v centre kultúry a coworkingu, vďaka ktorým sa okolo nej premelie oveľa viac ľudí a príležitostí, ako keby bola niekde od ruky. V Akadémii sa zaujímavo prepája high-endová reštaurácia s inšpiratívnym jedlom pre náročnejších hostí a turistov, cez kvalitný catering pre tunajšie eventy s low-endovým pubom pre miestnych a všetkých, ktorí tu pracujú, ak si budú chcieť len posedieť pri pive. Je pravda, že na každodenné stravovanie to tu možno nie je, ale potenciál tu je. V každom prípade si Akadémia žiada kreatívneho kuchára a silnú osobnosť, ktorý by príležitosť variť v tomto jedinečnom priestore nezahodil.

Akadémia ma nesklamala. Po preštudovaní stručného, no ambiciózneho menu som sa najviac obávala o syna, ktorý je v jedle dosť konzervatívny, ale silný hovädzí vývar to istil. Syn jedol ako o dušu a za vývar udelil kuchyni jednotku s hviezdičkou(!). Ochutnali sme aj fazuľovú polievku, ktorá bola ako od mamičky a zmizla v sekunde. Z predjedál sme si dali obe – aj chrumky z bravčovej kože (všetky nám zjedli deti) a fantastický chlieb s maslom. Z hlavných jedál sme mali špikovú kosť a prsia z kukuričného kuraťa. Taniere sme si navzájom posúvali, ochutnávali a vytierali a nenechali ani omrvinku. Myslím, že lepšie hodnotenie si reštaurácia nemôže priať a my sa už tešíme na každé nové menu. Akadémia ešte nemá web stránky a neprijíma ani rezervácie. Otvorená je len pár týždňov, zatiaľ vychytáva muchy a zodpovedne sa pripravuje na oficiálne otvorenie. Aké profesionálne a osviežujúce!

Okrem toho, že sme si z festivalu kávy odnášali balíček čerstvo praženej kávy od Rusty Nails, tajne som sa tešila aj na nákup chleba a pečiva. Nádvorie a Akadémia má totiž už aj svoju (ako inak) remeselnú pekáreň Chlieb Náš. (Mimochodom, dokonalý názov pre pekáreň v meste s takým množstvom sakrálnych stavieb.) Luxus ísť si kúpiť chlieb až do Trnavy? Ak vám chutil pôvodný chlieb a pečivo z FACH-u, tak potom ani nie, tu ho totiž opäť nájdete. Inak, insiderský tip – ak vás zmorí nakupovanie, dav a hlad, sem sa môžete prísť zašiť a dať si v krásnom historickom interiéri čerstvý chlebík s maslom a výberovou kávou, takéto tajné tipy máme na cestovaní najradšej.

My sme však boli najedení a prekofeínovaní, tak sme sa presunuli kúsok od námestia na Divadelnú ulicu, kde pribudla nedávno Bábovka. Ako som pred časom básnila o formičkách na pečenie, tak tu sa môj sen zhmotnil. Krásna kaviarnička je ako vystrihnutá z instagramu a nie je to všetko. Okrem báboviek na množstvo spôsobov tu nájdete aj iné dezerty, výberovú kávu a napríklad aj časopis Standart, takže nemusíte robiť kompromisy, ak bude v Thalmeinerovi plno. Aj tu si môžete dať ku koláčiku dobrú kávu.

A na záver ešte jeden tip na kávu v Trnave. Ak cestujete ekologicky – vlakom, čaká vás priamo pred stanicou odmena v podobe kaviarne Oné espresso bar. Príjemný, vzdušný nárožný objekt zaujme aj vo vnútri. Čakanie na vlak sa vám v Trnave bude páčiť. Výborná káva od Rusty Nails a profi barista, ktorý sa ma nezabudol opýtať, či si prajem flat white zo svetlo alebo stredne praženej kávy, zabodovali. Mám rada, keď viem, čo pijem a nemusím to z baristu ťahať ako z chlpatej deky. Malé detaily, ktoré robia veľký dojem. Priam mám chuť cestovať do Trnavy vlakom.

A čo vy? Chystáte sa v najbližšom čase do Trnavy? Využijete bohatý program Nádvoria, alebo pôjdete na májový Trnavský rínek? Verím, že si už niečo vyberiete a popri počúvaní rozkošne tvrdej „trnafčiny“ vám bude dopriate už aj skvelé jedlo a služby v parádnych priestoroch. Neviem ako pre vás, ale pre nás je to už pádny dôvod na výlet. Určite sme tu neboli posledný krát.

Fotogaléria:

Články o Trnave:
Viac takých miest ako je Trnava