Keď sa pozriete na mapu kaviarní s výberovou kávou v Malage, zistíte, že sa takmer všetky vyskytujú v širšom centre mesta, kde sa pohybujú turisti. Mohlo by sa zdať, že sú tam kvôli nim (čo je vlastne celkom sympatické). Ale možno je to tak, že domáce obyvateľstvo si na výberovú kávu nepotrpí, alebo za ňou chodí do centra, podobne ako my v Bratislave. Bola som preto zvedavá, čo zistíme a aká je kávová kultúra v Malage. Dobrou správou je, že kaviarní s výberovou kávou je v Malage dosť a káva v nich je veľmi fajn. Kávičkovanie v Malage si určite užijete.

Kávičkovanie v Malage si určite užijete.

Aké zaujímavé kaviarne, koncepty a miesta sme v Malage našli? Niektoré spoločností prevádzkujú viacero kaviarní, napríklad Santa Coffee, ktorá má v meste tri pobočky a jednu pražiareň. Santa Coffee štýlom prevádzky trochu pripomína kávové reťazce, ale káva je fajn a Santa je spoľahlivou voľbou, keď potrebujete rýchly „coffee fix“, raňajky, či niečo sladké ku káve. Na nároží kaviarne s pražiarňou v Soho vzniká veľmi príjemná atmosféra, ktorá láka k posedeniu pri káve a neodolali sme ani my. V Sante majú okrem dobrej kávy aj dobrú pomarančovú šťavu a pomerne slušné menu na brunch.

Nám sa ale viac páčilo v Next Level Specialty Coffee na ulici San Juan, kde sa dá sedieť aj vonku na ulici pred podnikom. Mimochodom, nezabudnite si (takmer všade v Malage) vyslovene pýtať jednodruhovú kávu, resp. sa pýtajte, aké sú možnosti, lebo bez opýtania vám automaticky šupnú „univerzálny blend“, ktorý by mal uspokojiť všetkých zákazníkov naprieč spotrebiteľským spektrom. Z ponuky jedál za vyskúšanie stoja trebárs Bacon Eggs Benedict, podávané na mäkučkej, sladkastej brioške a ak zbadáte na vývesnej tabuli, že majú najlepší baskický cheesecake, tak určite ochutnajte, lebo je dosť možné, že majú pravdu. Druhú, maličkú kaviareň na ulici Panaderos využijete na kávovú zastávku, keď pôjdete do tržnice, alebo na nákupy chleba a pečiva do blízkej pekárne Fermento.

Sieť remeselných pekární Fermento dnes nájdete vo viacerých mestách po celom Španielsku, pričom sa v ich sortimente budú odrážať rôzne regionálne špecifiká. Prvýkrát som jedla napr. sviatočné andalúzske sladkosti pestiños (borrachuelos), čo je vyprážané sladké pečivo, obalené v cukre, podobné našim fánkom. Tu do cesta pridávajú aj drvený aníz, ktorý príjemne chrumká pod zubami. Pečie sa priamo na mieste, za sklenenou stenou vidno priamo do výroby a kúpiť si okrem chleba a pečiva môžete rôzne sladké i slané koláče, cukrovinky a doplnkový tovar, vrátane merchov.

Keby ste v Malage hľadali churros, nebudete o ne toľko zakopávať ako trebárs vo Valencii alebo v Madride, ale dajú sa nájsť aj tu. My sme si pre ne chodili do okienka kaviarne Casa Aranda v úzkej uličke Herrería del Rey, ale majú ich aj v ďalších dvoch prevádzkach v meste. Churros sú tu robustnejšie, bez výrazného vrúbkovania, cesto je nadýchanejšie, s veľkými bublinami a celkovo sú churros menej sladké. Aj tu si na ne treba vyčkať, vyprážajú ich len v určitú dobu počas dňa, lebo najlepšie sú úplne čerstvé.

Zaujímavým miestom s výberovou kávou je aj kaviareň s pekárňou v latinskoamerickom duchu Mala Leche – Coffee & Bakery. Ak budete mať šťastie, ochutnáte trebárs syrové paraguajské pečivo chipá alebo argentínske alfajores, čo je sladké pečivo, zlepené krémom (napr. dulce de leche). Ich chlieb i croissanty sú na prvý pohľad úplne iné, ako inde, s ničím iným si ich nepomýlite a aj do kávy (juhoamerickej proveniencie) s mliekom vám budú maľovať úplne iný latte art. Deťom sa bude páčiť určite. Inak, hneď vedľa Mala Leche je aj galícijská pekáreň Ana La Fantástica, kam sa tiež oplatí zájsť po chlieb a pečivo, alebo na raňajky. Mali by robiť tiež výberovú kávu, ale neskúšali sme, tak neviem zhodnotiť.

V Soho možno najviac oceníte nenápadnú kaviareň Mia Coffee, ktorej poznávacím znamením je žltá farba. Okrem espressa vám spravia aj parádny filter či aeropress a dá sa sem prísť aj na menšie raňajky, či na niečo sladké vlastnej výroby, pričom na svoje si tu prídu aj vegetariáni a vegáni. Inak, o kúsok ďalej je aj dobrá a oceňovaná talianska zmrzlina v Levi Angelo Gelato & Chocolate, minimálne v Soho lepšiu nenájdete, chodievali sme sem opakovane.

Najlepšie jedlo v kaviarni s výberovou kávou podľa mňa majú v La Galga Specialty Coffee & Bistro, jedinej kaviarni s výberovou kávou, odkiaľ vidno rovno na pláž, konkrétne na pláž Malagueta. Tu sa mi zo všetkých kaviarní páčilo najviac. Ak by sme boli v meste dlhší čas, chodila by som sem asi pravidelne. Krásny, vzdušný, svetlý priestor, s moderným urban feelingom, s časopismi, dizajnom a cool hudbou. Kaviareň funguje aj ako hrnčiarska dielňa, kde si počas workshopov môžete vyrobiť vlastný, personalizovaný hrnček alebo šálku. Naplánujte si v La Galge raňajky, obed alebo kávu, keď pôjdete na pláž alebo na prechádzku do okolia. Najlepšiu zemiakovú tortillu z celej Malagy som jedla práve tu, presne takú, ako mám rada, keď sa ešte mierne rozteká a nie je úplne prepečená. Výborné boli ale aj turecké vajíčka, aj praženica. Okrem stáleho jedálneho lístka majú v La Galge aj obedové menu, ktoré sa každý týždeň obmieňa podľa sezóny. Za mňa dokonalé miesto, ktoré vám pokryje akékoľvek potreby počas dňa v meste.

Ak si ale nepotrebujete nevyhnutne sadnúť, alebo riešite, aké jedlo si vziať so sebou na výlet, zaujímavé občerstvenie ponúka pomerne nový stánok Bolo Coffee & Bread v blízkosti židovskej štvrte a námestia Plaza de la Merced. Mladý pár z Madeiry tu servíruje dobrú výberovú kávu so sebou a k tomu pečú aj špeciálne pečivo „bolo“, niečo medzi žemľou a plackou. Naplnia a zapečú vám ho s cesnakovým maslom na slano alebo s arašidovým maslom a džemom na sladko ako typický snack z Madeiry. Dostanete ho do ruky ešte teplé a najete sa z neho aj dvaja. A pokojne sa dajte s majiteľmi do reči, poznajú Slovensko, aj slovenskú kávu, boli aj v Bratislave, budete si mať s nimi čo povedať.

V prípade, že budete chcieť kávu do šálky, kúsok ďalej, priamo v židovskej štvrti nájdete aj malý kávový bar Delicotte Specialty Coffee & Tea, kde je aj pár miest na sedenie. Prevádzkujú ho Kolumbijčania, pracujú s kávou výhradne z Kolumbie a latinskoamerický temperament nezaprú. Ak si nedáte espresso, ponúknu vám filter, ak nebudete chcieť kávu, ponúknu vám výberový čaj, koláč, smoothie, zmrzlinu, pomarančovú šťavu, prípadne zrnkovú kávu na doma.

Podobne malá kaviarnička Daily Coffee, kde si môžete vybrať aj kávu do šálky či do skla, je aj priamo na námestí Plaza de la Merced, kde sa okrem iného nachádza aj rodný dom Pabla Picassa, takže tu môžete spojiť príjemné s užitočným. Samozrejmosťou je rastlinné mlieko, domáce koláče, cookies či viennoiserie a najlepšie sedenie pred kaviarňou, na slniečku s výhľadom na námestie. Na opačnej strane, na ulici Carreteria, zas natrafíte na kaviareň Kima Coffee. My sme boli ešte na ich starom mieste na č. p. 51, kde nebolo miesta nazvyš, od pondelka tohto týždňa ale otvorili nový, väčší priestor o pár metrov ďalej na č. p. 67, ktorý poskytuje pohodlnejšie sedenie v elegantnom prostredí v púdrovej staroružovej farbe. S ich kávou z vlastnej pražiarne, oceňovanou na viacerých súťažiach a festivaloch sa stretnete vo viacerých kaviarňach po celom Španielsku a môžete si ju kúpiť aj domov online. Okrem výberovej kávy ponúkajú na predaj aj výberové čaje, čokoládu a iné delikatesy a na mieste si ku káve môžete vybrať domáce koláče, donuty, šťavy či obložené sendviče boquadillos. A vlastne uvidíme, či na novom mieste prídu aj s niečím ďalším.

A keď som už vyššie spomínala kávu so sebou, nesmiem zabudnúť ani na dve kaviarne v úplnom centre mesta, kde sa môžete spoľahnúť na výberovú kávu. Na ulici San Juan, na dohľad od Next Level, sa nachádza Bertani Coffee, ktorí si tiež pražia vlastnú kávu a okrem toho významne vzdelávajú komunitu, organizujú baristické kurzy, cuppingy a pomáhajú rozbiehať kaviarenské biznisy. Mimochodom, zamerajte svoju pozornosť aj na susedné Artica Helados, ďalšiu parádnu zmrzlináreň, tentokrát v modernom štýle a s kreatívnymi príchuťami, vrátane vegánskych.

A nakoniec ešte barcelonská sieť Syra Coffee, ktorú už poznáme z iných španielskych miest a na ktorej kávu sa dá spoľahnúť, keď potrebujete vzpruhu na potulkách mestom, či na cesty a ideálne do vlastného pohára. V Malage ich zástupcu nájdete na ulici Mártires, oproti reštaurácii Perro Viejo, ktorú som spomínala minule.

Výberovej kávy je v Malage naozaj dosť. Neprešli sme zďaleka úplne všetko, čo je dobre, lebo nám ostane niečo aj na budúce. A mimochodom, výberová káva je v Malage často aj lacnejšia ako u nás, takže záľuba v kávičkovaní vás tu nezruinuje. A vlastne ani chodenie po podnikoch, po pamiatkach, za kultúrou či nakupovanie. Berúc do úvahy kvalitnejší sortiment, verejný priestor a kultúru, vychádza pomer cena/výkon v Malage mimoriadne priaznivo. My sa do Malagy určite ešte vrátime. Hoc aj na „dovolenkový“ pobyt na pláži. Viem si predstaviť prísť na predĺžený víkend tesne pred sezónou alebo po sezóne, ostať niekde na Misericordii alebo v El Palo a vymetať miestne chiringuitá. Škoda len, že tu nie sú žiadne kaviarne s výberovou kávou. Ale čo nie je dnes, môže byť už čoskoro… Inak, Andalúzii a jednému celodennému výletu sa budem venovať ešte v jednom poste, kto sleduje náš instagram, už vie, o čom bude reč. Kto nie, nechá sa prekvapiť.