Na túto vianočnú párty som mimoriadne hrdá. Všetko sa mi vydarilo, všetko chutilo a verím, že sa u nás všetci dobre cítili… Už sa po rokoch asi zase začínam dostávať do formy. A ako sa rodilo moje párty menu? Tradicionalistov a najväčších hladošov som, dúfam, potešila a zasýtila kapustnicou a klasickým vianočným pečivom (od mamy a svokry). Pre fajnšmekrov som pripravila studený bufet. Známe chute v sviatočnejšej forme, trochu toho vianočného gýča a aj jeden odvážny experiment, ktorý sa mi vážne vydaril. Vybláznila som sa poriadne, veď posúďte sami.

Veľmi rada objavujem chute rôznych svetovo známych syrov. O to viac sa teším, že sa do bežnej siete supermarketov postupne dostávajú svetové značky, ktoré ma baví skúšať. Rada by som vás týmto vyzvala, aby ste si pozorne popozerali regály v chladiacich boxoch so syrmi, najmä tie vyššie položené a odhodlali sa na zmenu… Asi som to tu už niekedy písala, ale medzi moje najväčšie gastrozážitky patril zhruba pred desiatimi rokmi francúzsky syrový „digestív“ namiesto dezertu. Bola som na tradičnom alsaskom obede u kamarátkiných svokrovcov a okrem toho, že sa ku každému chodu podávalo iné víno, sa po hlavnom chode (bol ním choucroute) priniesla na stôl veľká doska s 3 – 4 druhmi syra a vychutnávali sa s dezertným vínom. (Až po dlhšej chvíli prišiel na rad kougelhopf s kávou.) Pre mňa to bolo také kultúrno-antropologické … (no, nenapadá mi výstižný slovenský výraz českého „prozření“), že od základov otriaslo mojím ponímaním stravovania a stolovania. Nielen tým, že sa namiesto sladkého podávali syry, ale aj tým, ako fantasticky tie syry (s vínom) po jedle chutili… Zhodou okolností som pred časom zachytila na Foodnetworku krátky príspevok, ako by mal taký syrový tanier vyzerať a ako by sa malo v degustovaní postupovať. Začína sa čerstvým, povedzme kozím syrom na neutralizáciu chuťových pohárikov po predchádzajúcom jedle. Nasleduje syr s bielou plesňou na povrchu, potom mäkký, či polomäkký syr, po ňom vyzretý tvrdý syr a na záver najvýraznejší syr s modrou plesňou… A ešte jeden skvelý tip. Syry chutia najlepšie so šampanským! Vyskúšajte a doprajte si výnimočný zážitok, veď sú sviatky!

(Len aby ste vedeli, ja som použila môj obľúbený rumunský kozí syr s popolom, francúzske brie, talianske taleggio, piave a gorgonzolu. Na talianske syry mám proste slabosť… A tú detinskú formu, prosím, berte ako taký malý vianočný pozdrav odo mňa, nech žije Pinterest!)

Ani na ďalšie jedlá nepotrebujete recept. Na „ružové“ cviklové vajíčka vám stačí na noc ponoriť natvrdo uvarené a ošúpané vajcia do cviklovej šťavy. Ja som použila šťavu z kvasenej cvikly, ktorú som si naložila do súdka, ale stačí aj šťava zo zaváranej alebo varenej cvikly. K vajíčkam som podávala „tatarku“, resp. ochutenie ako na tatársku omáčku (kyslé uhorky, kapary, cibuľka, pažítka, dijonská horčica, citrónová šťava, soľ, čierne korenie), ale namiesto majonézy som dala pol na pol biely jogurt a crème fraîche, ale môže byť len scedený, odkvapkaný hustý biely jogurt, ak chcete. Obľúbenú lososovú roládu som tentoraz balila do riasy nori. K vajíčkam a roláde boli čerstvo upečené domáce rožky, ku kapustnici môj chlieb.

A to najlepšie na koniec, „plat de résistance“. Dezert. Trifle. Sama som sa pasovala za nekorunovanú kráľovnú triflov, vo všetkých významoch tohto slova… Krásne torty mi teda nejdú, ale tieto mišungy, ktoré sa servírujú lyžicou do misiek a na ich vzhľade nezáleží, sú moja parketa. Počas jedného žehlenia som na Foodnetworku zazrela recept na sviatočný trifle z britského vianočného pudingu so želé zo sherry, tak som si ho adaptovala na naše podmienky. Spravila som ho z perníka a so želé z medoviny. Aby to celé fungovalo, použila som mierne upravený recept na perník (gingerbread) od Nigelly. A na zlepovanie fantastický džem „Čierny les“ z Lekvárosház-u, ktorý sme pred časom dostali. (Pozrite si tie neskutočné príchute, úplné Vianoce…). Recept na perník vrelo odporúčam. Najlepší je na jedenie hneď po upečení, ale na trifle či do iného dezertu tak na druhý, tretí deň. Už iný perník ani robiť nebudem. Ale vyskúšam ho aj s melasou, ako má originálne byť. Ja som si tento trifle upravila na svoje vianočné chute, ale vy ho môžete pripraviť z akéhokoľvek prebytku – staršej vianočky, štóly či panettone. Natrieť obľúbeným džemom a pre úsporu času zaliať pudingom z prášku. Plus želé podľa chuti, šľahačka a navrch niečo chrumkavé… Hotovo. Rozprávka.

Tak si užite Vianoce, štedré a veselé!!!

Vianočný trifle s perníkom a so želé z medoviny

Perník:

  • 150 g masla
  • 125 g tmavého cukru muscovado
  • 200 g zlatého sirupu
  • 200 g tmavého medu alebo melasy
  • 1 lyžica čerstvo postrúhaného ďumbiera
  • 1 lyžička mletej škorice
  • 250 ml mlieka
  • 2 vajcia
  • 1 lyžička sódy bikarbóny
  • 300 g polohrubej múky
  • džem alebo lekvár na potretie a zlepenie perníka

Crème anglaise:

  • 8 žĺtkov
  • 100 g cukru
  • 450 ml smotany na šľahanie
  • 300 ml plnotučného mlieka
  • 1 lyžička vanilkového extraktu
  • ½ lyžičky postrúhaného muškátového orieška

Želé:

  • 450 ml medoviny
  • 100 g cukru
  • 10 g želatínových plátkov

Šľahačka:

  • 400 – 500 ml smotany na šľahanie
  • 3 lyžice cukru
  • na posypanie orechy, mandle, pistácie, strúhaná čokoláda, kakao a pod.

Na perník si predhrejeme rúru na 170°C. V hrnci si roztopíme maslo s cukrom, sirupom, medom/melasou, ďumbierom a škoricou. Stiahneme zo sporáka a zamiešame vajcia, rozšľahané v mlieku a sódu bikarbónu, rozmiešanú v 2 lyžice vody. Túto hmotu postupne lejeme do múky a dobre rozmiešame. Tekuté cesto vlejeme do menšieho plechu alebo hlbšieho pekáčika či formy na pečenie, vystlanej pečiacim papierom. Pečieme zhruba 45 minút, kým do cesta zapichnutá špajdľa nevyjde suchá. Perník veľmi neprepečieme, aby nezostal suchý. Necháme ho v plechu úplne vychladnúť.
(Najlepšie 1 až 2 dni odležaný) perník nakrájame na menšie kúsky, ktoré rozkrojíme, potrieme džemom a zase zlepíme.
Na crème anglaise si rozmiešame žĺtky s cukrom a vanilkou do hustej svetlej peny. Medzitým v hrnci privedieme k varu mlieko, smotanu a muškátový oriešok. Horúce mlieko pomaly zašľaháme do žĺtkov s cukrom. Potom krém vo vodnom kúpeli zahrejeme na teplotu zhruba medzi 70 – 85°C a za stáleho miešania (cca 5 minút) necháme zhustnúť. Hotový krém dáme úplne vychladiť.
Dno sklenenej servírovacej misy vyložíme v 1 – 2 vrstvách perníkovými sendvičmi a zalejeme krémom. Trifle necháme na pár hodín v chlade odležať, najlepšie však cez noc.
Na prípravu želé si v hrnci zahrejeme 2 dl vody, v ktorej roztopíme cukor. Potom do nej vložíme želatínu a necháme ju rozpustiť. Rozpustenú želatínu stiahneme zo sporáka a vlejeme do nej medovinu. Zmes necháme schladiť na izbovú teplotu a vylejeme do uzatvárateľnej nádoby a necháme cez noc v chlade úplne stuhnúť.
Pred servírovaním si stuhnuté želé vyklopíme a nakrájame na kocky, poukladáme ho v jednej vrstve na trifle a trochu si odložíme na ozdobenie.
Smotanu vyšľaháme s cukrom. Orechy môžeme nasucho opražiť, nasekať, čokoládu nasekať alebo nastrúhať.
Trifle dokončíme vstvou šľahačky a ozdobíme zvyšnými kúskami želé a orieškami či čokoládou, podľa fantázie a chuti.