A je tu ďalší príspevok na tému pasta. Ak ste si náhodou kúpili semolinovú krupicu a neviete, čo s ňou, tu je jeden tip – rímske gnocchi. Nie sú to tie všeobecne známe a rozšírené zemiakové gnocchi, ale semolinové, typické pre oblasť Ríma. Stručne povedané – uvaríte si hustú „krupicovú“ kašu, necháte ju stuhnúť, formičkou z nej povykrajujete kolieska a zapečiete ich s maslom a syrom. Výborná alternatíva k polente, ale aj ako samostatné jedlo alebo sýta príloha.

My sme si dali gnocchi s paradajkovou omáčkou s olivami a kaparami, ktorá výborne kontrastovala s krémovou jemnosťou „ňokov“. Bolo mi ľúto odrezkov po tradičnom vykrajovaní koliesok, tak som gnocchi nakrájala na kocky. (Ani ravioli z tohto dôvodu nevykrajujem, ale krájam nožom bezo zvyškov.) Osobne mám radšej tvrdšie múčne jedlá (cestoviny, aj zemiakové gnocchi, halušky, pirohy, perky, gule a pod.), ale ich mäkká štruktúra mi tu až tak nevadila. A deťom veľmi chutili! Napriek tomu by som nabudúce pre zaujímavosť rada vyskúšala gnocchi z ešte hustejšej krupicovej kaše. Všetky autentické recepty rátajú s 200 g semolíny na liter mlieka, preto vám teraz ponúkam túto možnosť a uvidíte sami. Prípadne mi dajte vedieť, ako chutia rímske gnocchi vám.

Gnocchi alla romana

  • 1 l plnotučného mlieka
  • 200 g semolinovej krupice
  • 2 veľké štipky soli
  • 100 g masla
  • 100 g parmezánu

Mlieko so soľou privedieme takmer k varu, tenkým prúdom doňho za stáleho miešania metličkou nasypeme semolínu, stiahneme teplotu na minimum a rýchlo miešame asi 5 – 10 minút, kým sa z neho neuvarí hustá kaša. Potom kašu stiahneme zo sporáka, zamiešame do nej 70 g strúhaného parmezánu a 50 g masla a miešame, kým sa maslo nerozpustí a úplne nespojí s kašou. Kašu vylejeme na vymastený plech, alebo na pečiaci papier na plechu, uhladíme ju do rovnomernej vrstvy a necháme v chlade stuhnúť.
Rúru si predhrejeme na 200°C.
Semolinovú kašu vyklopíme, nakrájame na menšie kúsky, alebo z nej formičkou povykrajujeme kolieska. Tie poukladáme do vymastenej zapekacej misky tak, aby sa čiastočne prekrývali, posypeme zvyškom strúhaného syra, kúskami zvyšného masla a dáme na 25 – 45 minút zapiecť do hornej časti rúry, kým sa povrch „ňokov“ nezapečie a nesfarbí do zlatista.
Gnocchi podávame samotné, alebo s nejakou pikantnejšou omáčkou.