Páči sa mi myšlienka Fuchsie Dunlopovej, ktorá vraví, že spôsob, akým varíme, odzrkadľuje to, kde všade sme boli, koho sme stretli, aké knižky sme čítali a čo všetko sme ochutnali. Niektoré recepty máme spojené s určitými ľuďmi a miestami. Fuchsia žila niekoľko rokov v Čine, čo vraj naveky poznamenalo jej spôsob varenia. Nielen v tom, aké ingrediencie a postupy pri varení si vyberá, ale aj aké nástroje pri tom používa. Vraj odvtedy robí takmer všetko v kuchyni sekáčikom…

Odkedy som prvý raz vkročila do ruchu profesionálnej kuchyne, otvoril sa mi svet, ktorý navždy ovplyvnil nielen to, čo jem, ale aj ako jedlo pripravujem a čo k tomu využívam. Bola som ohúrená chuťou, krémovou konzistenciou a poctivou prípravou talianskeho rizota. Ani som len netušila, že Taliani naň používajú špeciálne odrody guľatozrnnej ryže, napr. arborio, carnaroli či vialone nano. Už som sa s nimi stretla aj u nás. Poobzerajte sa po nich, rizoto zo správnej odrody ryže stojí za to. Zrnká si pri varení zachovajú svoj tvar a nerozpadnú sa.

Ak nezoženiete špeciálnu ryžu, netrápte sa, pokojne si rizoto spravte z obyčajnej guľatozrnnej ryže, len musíte dať pozor, aby ste ju nerozvarili. Ryžu neumývajte, vymyli by ste z nej drahocenný škrob, ktorý pri varení najviac potrebujete. Nachystajte si dostatočné množstvo horúceho vývaru. Na 3 hrnčeky ryže budete potrebovať dobré dva litre. Tip: Ak si pripravujete rizoto napr. zo sušených húb, vodu, v ktorej ste ich namáčali nevylievajte, nechajte ju prevrieť a pridajte do vývaru, posilníte tým hubovú chuť a arómu. Varovanie: Rizoto je náročné na čas a pozornosť. Ak naň nemáte dosť času alebo trpezlivosti, nerobte ho.

Zeleninové rizoto

  • 3 lyžice olivového oleja
  • 1 cibuľa
  • 1 stonka zeleru
  • 300 g guľatej ryže na rizoto (arborio, carnaroli, vialone nano…)
  • 1 pohár suchého bieleho vína
  • min. 600 ml (zeleninového) vývaru
  • zelenina podľa chuti a sezóny
  • 50 g masla
  • 100 – 150 g strúhaného parmezánu

V hrnci s hrubým dnom alebo v hlbokej panvici zahrejeme olej a podusíme na ňom na drobné kocky pokrájanú cibuľu a stonkový zeler. V druhom hrnci privedieme k varu vývar a teplotu stiahneme na minimum. Do hrnca s cibuľou a zelerom prisypeme suchú ryžu a premiešame, aby sa kompletne obalila v oleji. Keď začne syčať, prilejeme k nej pohár vína. Miešame, kým sa z vína neodparí alkohol a nevsiakne sa do ryže. Prilejeme za naberačku horúceho vývaru a za stáleho miešania ho necháme vsiaknuť do ryže. Neustálym miešaním sa vymasíruje z ryže škrob, vďaka ktorému je rizoto krásne krémové a vláčne. Ďalšiu naberačku vývaru prilievame vždy, keď sa predchádzajúca dávka nevsiakne do ryže. Takto postupujeme, až kým nie je ryža „al dente“ („na skus“), cca 15 – 17 minút. Sporák vypneme, do rizota vlejeme poslednú naberačku vývaru, maslo, hrsť strúhaného parmezánu, premiešame, prikryjeme pokrievkou a necháme dôjsť 5 minút.
Surovú zeleninu pridávame do rizota podľa tvrdosti. Koreňovú spolu s cibuľou a zelerom do základu, tekvicu, cviklu alebo tvrdé bylinky po odparení vína, zeleninu, ktorá nepotrebuje dlhý čas na varenie neskôr, cca po 5 (špargľa, čerstvý hrášok, huby) alebo 10 minútach (mrazený hrášok, čerstvý špenát, sušené paradajky, namočené sušené huby, mäkké bylinky).
Hotové rizoto má mať stále krémovitú a polotekutú konzistenciu a podávame ho zásadne čerstvé, v momente, ako je hotové, posypané zvyškom strúhaného parmezánu.

Ďalšie recepty na rizoto:
Orzo, orzotto a tak podobne
Od čoho je to ružové?
Načierno
Tekvica + ryža = skvelý obed
Týždňovky
Poklad