Dnes čosi z rubriky „Vyskúšali sme za vás“. Tip nielen na zimné večery, keď budete potrebovať „vypadnúť“. Aspoň pomyselne. Reč bude o tzv. speakeasy baroch, čo sú viac či menej utajené miesta. Utajené v zmysle, že sú navonok (z ulice) neviditeľné. Nič nelegálne, hoci historicky sa tento fenomén odvoláva na časy prohibície, keď sa musel predaj alkoholu všemožne ukrývať a maskovať. Dnes je to už len istý druh zábavy a osvieženia na gastronomickom trhu. A celkom vítaný, musím povedať.

… bar Michalská Cocktail Room, do ktorého sa vchádza cez skriňu.

Čo urobíte, keď ste celý týždeň bez detí a máte ešte aj narodeniny? Vyrazíte do baru… do dvoch. Dobre, tak do troch, aby som bola presná. Nám sa pošťastilo ešte v lete a konečne sme sa dostali do koktejlových barov, ktorých návštevu sme roky odkladali. Najviac sme sa tešili do Urban Bistra na Michalskej, kde sa na poschodí nachádza legendárny bar Michalská Cocktail Room, do ktorého sa vchádza cez skriňu. Vyšlo to a bol to skvelý zážitok!

Predstavte si barové prítmie, pánsku obsluhu v elegantných vestičkách a príjemný jazz. Sviečky na stole, pohodlné sedačky a premyslené nápojové menu. Všetko dotiahnuté do detailu. Priestor je neveľký, dominuje mu výrazný vintage bar a zaujímavé oldschool dekorácie. Keď je cez víkendy plno, musí tu byť veľmi pôsobivá atmosféra. Ponuka nápojov bola rovnako kultivovaná a inšpiratívna, ochutnali sme na úvod dva drinky a boli veľmi milo prekvapení. Servírovaním i chuťou. Veľmi sa nám tu páčilo a určite sa sem ešte niekedy vrátime.

Navnadení na ďalšie dobrodružstvá sme sa presunuli do baru Old Fashioned na Laurinskej, nachádzajúcom sa nad kaviarňou Urban House. Z ulice by ste ani nepovedali, že tu nejaký koktejlový bar môže byť, najmä ak sú vonku rozložené stoly z Urban Houseu. O to viac vás vstup i priestor prekvapí. Stred hlavnej miestnosti tvorí impozantný vysvietený bar, okolo je sedenie v kožených sedačkách, pripomínajúcich anglický pánsky klub. Bar sa síce volá Old Fashioned, ale nič starosvetské nečakajte, práve naopak, tu určite omladnete. Aj koktejly sú hravé a nápadité, ak sa práve nerozhodnete pre niečo tradičné. Môžete mať aj cez štyridsať, dúhovo svetielkujúcej „kocke ľadu“ v pohári sa potešíte vždy. Vôbec sa nečudujem, že tento bar získal minulý rok ocenenie Bar roka na Slovak Bar Awards. Nominovaný je aj tento rok, rovnako ako Michalská Cocktail Room.

Tretím barom, ktorý sme navštívili, je pomerne nový The Mirror v hoteli Radisson Blue Carlton, čo ho taktiež robí relatívne „neprístupným“. Ale nenechajte sa odradiť chladnou hotelovou lobby a vstúpte do tohto glamour sveta za zrkadlom. Otvorenie baru sprevádzal náležitý instagramový hype, lebo naozaj je sa na čo pozerať. Od všadeprítomnej zelene (uprostred miestnosti rastie strom), mramoru, zamatu a ligotavých doplnkov. Ťahákom Mirroru je však zážitková mixológia. Na tvorbe a prezentácii miešaných nápojov sa okrem barmanov podieľajú tímy floristov, výtvarníkov, expertov na ľad i inventár. Ani jeden pohár tu nie je tradičný, ani jeden drink obyčajný. Možno to nie je úplne pre každého, ale je dobre, že už aj v Bratislave takéto možnosti spoločenského života máme. Keď si nabudúce budete chcieť ísť s kamoškami vyraziť z kopýtka, prekvapiť svoju polovičku, či len tak sa na chvíľu ocitnúť v inom časopriestore a zabudnúť na všetko „tam vonku“, viete, kam ísť.

Ak si teraz vravíte, že koktejlové bary nie sú nič pre vás, alebo že (momentálne) alkohol nepijete, zadržte. V prvom rade by bola škoda nevyužiť všetko, čo mesto ponúka, a potom vedzte, že v každom kvalitnom bare dnes majú aj bohatú ponuku nealkoholických koktejlov a drinkov. Nepiť alkohol je v dnešnej dobe síce trend, ale ak by ste nechceli byť až tak trendoví, dva – tri koktejly za večer vás raz za čas nezabijú. My sme si to fakt užili. Uprostred pracovného týždňa, mimo plán, aj s polnočnými hranolkami v Orbis street food a čakaním na nočák na Hodžovom. Ako za starých študentských čias. A čo vy? Utrhnete sa občas? Chodíte do koktejlových barov? Máte radi miešané nápoje?

Ďalšie gastro tipy, kam v Bratislave:

Kam sa zlietajú bratislavské vínne mušky

Bedeker bratislavského kaviarenského povaľača

Kam v Bratislave na…