Mám rada pocit, keď si zo záhrady beriem domov úrodu a plánujem, ako z nej budem variť. Doma je potom špenátový týždeň, alebo hráškový. Minulý víkend bol aj vďaka horšiemu počasiu menej hektický. Žiadne veľké plány, piánko. Chcela som len bazový sirup spraviť. Jedna várka bude stačiť. Chystám sa aj na iné sirupy a my zas tak veľa toho sirupu nevypijeme.

Kúpili sme dve hortenzie. Radi by sme ich vysadili do predzáhradky. V ulici ich má niekoľko susedov, darí sa im a vyzerajú fantasticky. Dúfame, že sa uchytia aj u nás. A nemusia byť až také modré… Začalo kvitnúť hrozno. Bojovali sme s burinou. Citrónová tráva odišla nadobro, potočnica vzišla biedne, wasabi sa celkom drží, koriander a vavrín sa v nevľúdnom, veternom počasí trápia. Jediný, kto sa z vetra tešil, bola dcéra a jej nová veterná vrtuľka.

Piekli sme pizzu, večer grilovali. Okrem iného jablká s vanilkovým cukrom. V nedeľu boli na obed pečené morčacie stehná s bielym vínom, rímskou rascou a mätou. (Správne, od Ottolenghiho.) Dozreli prvé tri papriky vo fóliovníku, domov som si brala prvé jahody, hrášok a kôpor. Jahody stíhali jesť deti, z hrášku bola polievka a slaný koláč.

Definitívne sa skončila špenátová sezóna. Vyskúšala som dva nové, skvelé recepty – špenátový šalát s datľami a mandľami a špenátové lievance s limetovým maslom. Neviem sa Ottolenghiho nabažiť. Už som si naňho vybudovala závislosť. Viem, že s ním nikdy nešliapnem vedľa. Pomaly sa lúčim aj so špargľou. Nebolo jej tento rok veľa, ale užili sme si jej dosť na cestách, aj doma. Ako ináč, podľa Ottolenghiho som robila špargľovú polievku vichysoisse a výbornú a jednoduchú špargľu mimóza. Teším sa na jún.

PS: Výluh z rebarbory funguje!!!

PPS: Ak niekto poznáte, čo za pískľa sa nám usadilo na višni, dajte mi vedieť.

Špargľa Mimóza

  • zelená špargľa
  • 2 vajcia
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 2 lyžičky kapár
  • soľ, čierne korenie

Vajcia uvaríme na tvrdo, zhruba 9 minút, potom ich prudko schladíme v studenej vode a necháme úplne vychladnúť. Ošúpeme a posekáme alebo postrúhame nahrubo. Zo špargle odlámeme drevité konce, prípadne aj ošúpeme a povaríme vo vode do mäkka, asi 3 minúty, alebo aj dlhšie, ak je hrubá. Uvarenú a scedenú špargľu zľahka premiešame v olivovom oleji, naservírujeme na tanier(e), posypeme sekaným vajíčkom, kaparami, dobre posolíme, posypeme čerstvo mletým čiernym korením a podávame ako prílohu alebo ľahké predjedlo.