Každý rok je iný. Jeden rok sa urodí jahôd veľa, na ďalší rok ledva na jednu dávku džemu. Jeden rok sa neviem dojesť baklažánov a inokedy na ne vôbec nemám chuť. Tento rok sme sa, napríklad, ani nedotkli bazových kvetov, minulý som zase úplne odignorovala rebarboru. Vždy sa teším na niečo iné a čakám, čo nám sezóna prinesie. Aj keď niekedy hromžím, že si neviem vytvoriť systém a nemôžem rátať s ničím, je to tak asi lepšie. Nemať nad všetkým úplnú kontrolu a prispôsobovať sa stále novým podmienkam je fajn. Flexibilita nás núti nezaspať na vavrínoch. Doslova.

Aróma čerstvých bobkových listov sa od sušených dosť líši.

Tentokrát som sa najviac tešila na varenie s čerstvým bobkovým listom. Zrejme aj vďaka miernej zime sa vavrín v záhrade pekne uchytil, rozrástol a darí sa mu veľmi dobre. Až tak, že sa z neho dá už trhať. A konečne som ho vyskúšala nasladko. Aróma čerstvých bobkových listov sa od sušených dosť líši a podobne ako napr. muškátový oriešok alebo nové korenie sa hodí na ochutenie slaných aj sladkých jedál. Celú zimu som mala chuť na rebarboru, ktorá sa tiež hodí na sladko, aj na slano, tak som ich skúsila skombinovať a popri tom oprášila krásnu staro-novú formu na pečenie s odnímateľným dnom, ktorú som dostala ešte minulý rok v lete. Základ tohto sviežeho ovocného tartu je univerzálny, dá sa naň použiť akékoľvek ovocie (čerstvé alebo upravené) a obmieňať a užívať si ho po celý rok. Aj bez vavrínov.

Rebarborový tart s bobkovým listom

Korpus:

(na 2 malé alebo 1 veľkú formu)

 • 225 g hladkej múky
 • 100 g masla
 • 50 g mletých mandlí
 • 50 g cukru
 • 1 vajce
 • štipka soli

Rebarbora:

 • cca 3 stonky rebarbory
 • 3 – 4 lyžice (vanilkového) cukru
 • 3 čerstvé alebo 1 sušený bobkový list

Krém:

 • 50 g cukru
 • 2 lyžice škrobu
 • 3 žĺtky
 • 240 – 250 ml smotany na šľahanie
 • 3 čerstvé alebo 1 sušený bobkový list

Na korpus si zmiešame múku s cukrom, mletými mandľami a štipkou soli a končekmi prstov do nich zapracujeme maslo, nakrájané na kocky a nakoniec aj vajce. Keď sa cesto spojí, vytvarujeme ho do gule a dáme do chladničky zachladiť. (Ak sa cesto drobí a nechce spojiť, pridávame postupne po lyžiciach studenú vodu, pokým nebude mať správnu konzistenciu.)
Rúru si predhrejeme na 170°C. Vychladnuté cesto vyvaľkáme a vyložíme ním formu na pečenie, ideálne s odnímateľným dnom. Cesto na dne popicháme, vystelieme papierom na pečenie, zaťažíme suchou fazuľou alebo ryžou a dáme predpiecť do rúry na zhruba 20 minút. Potom papier so záťažou vyberieme a korpus dopekáme ešte ďalších 10 – 20 minút do zlatista.
Na krém si v tepluvzdornej mise robotom alebo ručným šľahačom vymiešame žĺtky s cukrom a škrobom, kým nezbelejú a nezdvojnásobia svoj objem a cukor sa neroztopí. Necháme odpočinúť. Medzitým privedieme k varu smotanu s bobkovým listom a odstavíme. V hrnci na vodný kúpeľ necháme zovrieť trocha vody. Opäť sa vrátime k žĺtkom s cukrom a škrobom a miešame ich ešte aspoň 5 minút. Potom z prevarenej smotany vyberieme bobkové listy a za stáleho miešania ju pomalým prúdom prilievame do vymiešaných žĺtkov s cukrom a škrobom, kým sa všetko nepremieša. Misu prenesie nad hrniec s pomaly vriacou vodou a miešame (stačí ručne), kým krém nezhustne. (Pozor, misa sa nesmie vriacej vody dotýkať!) Krém odstránime z vodného kúpeľa a ešte chvíľu miešame. Ak sa krém „zrazil“ (oddelil sa tuk), po schladnutí na izbovú teplotu sa k nemu vrátime a opäť vymiešame, kým sa nespojí a nebude zase hladký a hustý. Krém odložíme do chladničky.
Stonky rebarbory očistíme a nakrájame na rovnako dlhé kusy tak, aby sa zmestili priečne do formy. Ak sú stonky veľmi hrubé, rozkrojíme ich pozdĺžne na 2 – 3 časti. Vložíme ich do pekáčika, pridáme bobkové listy, pocukrujeme a zalejeme vodou tak, aby bolo všetko ponorené. Dáme na chvíľu do rúry piecť pri 170°C do mäkka. Potom rebarboru necháme v cukrovom náleve aj s bobkovými listami vychladnúť.
Do vychladnutého korpusu rovnomerne rozotrieme krém a navrch úhľadne poukladáme rebarboru. Rebarboru ešte pokvapkáme cukrovým nálevom, aby sa pekne leskla a necháme odstáť v chladničke, kým sa nebude podávať.