Na sviatky ideme ku krstným. Vždy sa k nim teším. Je to jedno z miest, kde sa cítim ako na dovolenke… a kde sa vždy dobre jedlo. U krstných som prvý raz v živote jedla francúzsku cibuľovú polievku, holuby, divé kačky… Vždy si pre nás pripravili nejakú špecialitu. Zážitková gastronómia po domácky.

Chcem tiež prispieť svojou troškou do mlyna, podporiť sviatočnú atmosféru niečím efektným. Tortou. Klasické krémové torty nemám rada. Radšej niečo svieže, ovocné, odľahčené. Fascinujú ma šarloty. Nepečené, s cukrárskymi piškótami a ovocím, najčastejšie s jahodami. Terajší trend zdobenia tôrt neobišiel ani ne, krásne ich obväzujú mašľami, zdobia ako darčeky. Videla som už desiatky úprav a verzií, ťažko sa mi vymýšľa niečo nové. Navyše, aj keď si niečo vymyslím, môže ma sklamať náš obmedzený trh. Nechám to na náhodu, uvidím, aké ovocie a dekorácie objavím.

Čučoriedková torta Šarlota

  • dlhé piškóty
  • 4 balenia jemného tvarohu (1 kg)
  • 2 šľahačky (500 ml)
  • 100 – 200 g práškového cukru
  • citrónová šťava, vanilkový extrakt
  • 12 plátkov želatíny
  • 500 g čerstvých alebo mrazených čučoriedok + na ovocie ozdobu

Podľa návodu na obale necháme vo vode napučať plátkovú želatínu. Dno okrúhlej tortovej formy vyložíme fóliou alebo papierom na pečenie. Piškóty úhľadne zoradíme tesne vedľa seba po vnútornom obvode formy, aby medzi nimi neboli medzery. Potom podobne piškóty poukladáme aj na dno.  Na tvarohovú plnku si najprv vymiešame tvaroh s cukrom, citrónovou šťavou a vanilkou (množstvo cukru a citrónovej šťavy korigujeme podľa kyslosti ovocia). Z napučanej želatíny vytlačíme prebytočnú vodu a necháme ju na miernom ohni roztopiť. Šľahačku vyšľaháme dotuha. Do tvarohovej zmesi postupne zamiešame roztopenú želatínu, šľahačku a čučoriedky a zľahka premiešame. Plnku navrstvíme do pripraveného piškótového korpusu. Pracujeme opatrne, aby nám nepopadali bočné piškóty do plnky. Tortu necháme v chladničke tuhnúť aspoň 8 hodín. Potom opatrne odstránime bok formy, tortu premiestnime na podnos a dozdobíme ovocím podľa fantázie.