Do Nitry sme začali chodiť až s deťmi, keď sme si s nimi chceli spestriť pobyt na letnom sídle. Vláčikom na hrad, do Mestského parku, do kina… a vždy popri tom na zmrzlinu do Gio Caffe. Tá bola dlhé roky našou (jedinou) povinnou jazdou v Nitre, jej chýr nás vlastne do Nitry prvýkrát privial. Postupne však pribúdali nové a nové podniky a objavovali sa ďalšie možnosti, kam na občerstvenie, za nákupmi rôznych delikates či za zábavou. Tak vznikla naša „nitrianska mapa“, ktorá sa stále utešene rozrastá a na ktorej nás, zdá sa, stále čosi čaká. Nitra je pre nás esenciou teplých letných dní a tešenia sa na prázdniny s deťmi.


Nitru som vždy považovala za akúsi gastro liaheň, vždy tu bolo plodné gastronomické podhubie, či už v podobe aktívnych šikovných foodblogerov, gastro projektov (časopis Standart) alebo podujatí (Jahodová Nitra, Nitriansky vínny festival, Festival chutí Nitrianskeho kraja…), spojených s dobrou kávou, jedlom a vínom. Často som tu cítila väčší zápal a nadšenie pre vec, ako v samotnej Bratislave. Ak by som mala vymenovať štyri silné gastro oblasti v Nitre, bola by to káva, víno, zmrzlina a čokoláda.

Spektrum podnikov s výberovou kávou je v Nitre síce malé, ale zato veľmi kvalitné. Začať výlet po nitrianskej kávovej mape môžete trebárs v kaviarni Rosetta, najtypickejšej kaviarni tretej kávovej vlny v Nitre, nachádzajúcej sa v nenápadnom dvore na Farskej ulici. Okrem výberovej kávy (aj filtrovanej) si tu môžete dať aj koláčiky, alebo jednoduché raňajky. Posedíte si tu v pokoji nad kuchárskymi a interiérovými časopismi, deti si prešmejdia detský kútik a domov si môžete okrem zrnkovej kávy kúpiť aj chýbajúce kávové príslušenstvo, či iné delikatesy (napr. vychýrenú slovenskú čokoládu Lyra, vyrábanú neďaleko v Ivanke pri Nitre).

Ak sa z Rosetty vydáte smerom do centra na námestie, na Kupeckej ulici natrafíte na ďalší kávový stánok, antikvariát a libresso Pod vŕškom. V prípade, že máte radi kombináciu kvalitných kníh a kávy, tu ste na správnej adrese. Starožitný dekor, nábytok a domáce koláčiky ako od babičky, háčkované obrusy, miš-maš kvietkovaných šálok a tanierikov, knihy, hudobné nosiče a vzadu „tvorivá dielňa“ pre malých aj väčších je splnením sna každého knihomoľa a labužníka v jednom. Toto vynovené miesto (presťahovali sa o pár metrov nižšie vrámci ulice) je naším najväčším objavom tejto sezóny v Nitre a radi sa sem budeme vracať.

Z námestia potom máte hneď dve možnosti, kam ďalej, buď sa vydať dolu na pešiu zónu a po ľavej strane zabočiť na Štefánikovu triedu smerom k pražiarni Bean Up, alebo prejsť cez námestie na Sládkovičovu ulicu a zapadnúť do kamennej kaviarne Záhir, podľa toho, na čo práve máte chuť a čas. V maličkej pražiarni Bean Up si espresso nedáte, ale počas otváracích hodín vám tu ponúknu vždy čerstvú filtrovanú kávu na rýchle doplnenie energie, zrnkovú kávu so sebou alebo tradičný sortiment na domácu prípravu kávy. V Záhire si, naopak, budete môcť dopriať väčšie pohodlie a priestor na oddych, koláče (aj raw, vegánske a bezlepkové), espresso aj filtrovanú kávu a špeciálne kávové nápoje a drinky, lebo Záhir je v prvom rade bar. Bar, v ktorom kvalitná výberová káva nemôže chýbať.

Nitra je pre nás esenciou teplých letných dní a tešenia sa na prázdniny s deťmi.

Ešte výživnejší bude tento kávový okruh, ak ho doplníte o už zmieňovanú zmrzlinu v Gio Caffe (na Kupeckej), alebo kúsok od Bean Up na ul. Fraňa Mojtu návštevou v talianskych lahôdkach Piùtrentanove. Ďalší skvelý objav v Nitre, o ktorom som sa dozvedela od Maťky. Priniesla mi od nich úžasný citrusový olivový olej značky Barbera (som na ňom už závislá, musím vám o ňom niekedy porozprávať viac) a prosecco a odvtedy viem, kam mám chodiť na nákupy, keď ma na letnom sídle prepadne chuť na talianske špeciality alebo bublinky (hlučné strieľanie štupľov do záhrady patrí medzi obľúbené letné radovánky, ani na Silvestra si to tak neužijem…). No a keby ste chceli dať pred talianskou čokoládou prednosť slovenskej, ba priam miestnej, kúsok od Piùtrentanove je predajňa známej slovenskej čokolády značky Guteva, kde si môžete nakúpiť domáce pralinky, či deťom čokoládky na paličke na cestu k nábrežiu.

Ak by vám pri rieke trochu vyhladlo, ale deti mali ešte veľa energie na obsedenie pri stole, dobrým riešením je zastávka v relatívne novom bistre Bearded Brothers so stále ešte vychyteným pouličným občerstvením – burgermi. Tento malý podnik, zaujímavo zasadený do svahu priamo nad riekou Nitrou sa skvele vyníma už z diaľky. Zblízka vás však poteší aj vonkajšie neformálne posedenie na paletách na priľahlom trávnatom priestranstve s detským ihriskom. Burgre (servírované s domácimi hranolkami) síce nie sú našou srdcovkou a nedokážeme ich náležite oceniť, ale deti sa hranolkám potešili, bohate im stačili a nevylučujem, že sa sem na posedenie s priateľmi a deťmi ešte vyberieme.

Zhodou okolností sme na burgri skončili aj počas výletu do Mestského parku. Obrovské mestské parky (podobne v Nových Zámkoch, či Komárne) s detskými ihriskami a atrakciami vždy obdivujeme a závidíme. O to viac, ak sa priamo v nich nachádzajú „atrakcie“ aj pre rodičov. Takto sme sa minulý rok zoznámili s príjemným prostredím zrekonštruovaného Starého Biskupského Hostinca a nám tak do mapy pribudla ďalšia možnosť, kde sa zastaviť na niečo dobré, ak sa budeme nachádzať v okolí.

Nevyhľadávame však len nové podniky, sledujeme aj rôzne nitrianske podujatia a vždy, keď sa dá, na ne ideme. Na noblesný dražovský piknik Raňajky v tráve sme sa zatiaľ nedostali, ale tento september sme zavítali na piknik iný, na Nedeľný piknik v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu (v prírode). Pre mňa o to zaujímavejší, že skanzeny a ľudovú architektúru mám veľmi rada a vždy sa v nich rada inšpirujem. Potešila nás jazda historickým vlakom po úzkokoľajke, stánok s kávou od Rosetty (juch!) a deti najmä expozícia hračiek a divadielko. Veľmi príjemná akcia pre celú rodinu pod holým nebom, odporúčam všetkými desiatimi.

V Nitre je toho ešte veľa, čo sme nestihli zažiť, ale aspoň nám ostane dosť aj na ďalšie letné sezóny. Okrem spomínaného dražovského pikniku sa už roky chystáme do Botanickej záhrady, na výstup na Zobor, na exkurziu do výrobne čokolády Lyra, alebo najnovšie aj na obhliadku čerstvo oceneného exteriéru reštaurácie Castellum Cafe pod Nitrianskym hradom. A je to dobre, lebo máme stále motiváciu sa sem vracať a brať Nitru tak trochu ako naše druhé domovské mesto, čo pre nás nie je na slovenské pomery málo. Kiež by sme tu mali takýchto miest viac! A kam radi chodíte v Nitre vy? Čo máte na Nitre najradšej?

Fotogaléria: