Vďaka jednej kusej informácii na fb sme sa náhodou dozvedeli o Dni otvorených pivníc, ktorý sa konal 12. júla 2014 vo Veľkom Kýre neďaleko Nitry. Nikdy sme o tomto podujatí nepočuli, hoci išlo už o tretí ročník, Veľký Kýr sa nachádza kúsok od nás a dianie okolo vína na Slovensku sledujeme. Zrejme aj kvôli slabej propagácii išlo o „dobre utajenú akciu“, ale nám sa ju podarilo odhaliť. Nevedeli sme, čo máme od toho očakávať, ale riskli sme to (aj s deťmi) a z nášho improvizovaného minivýletu sa zrodilo veľké prekvapenie.

Do Veľkého Kýra chodievame na bylinky, sídli tu populárna Koreninová a liečivá záhrada pána Alexandra Gergelya, ktorého môžete poznať z Miletičky. Netušili sme, že sa tu v takej miere pestuje aj víno, nieto ešte, že je tu vybudovaná krásna pivničná ulička na Hlbokej ceste – Čerdaút. Čerdavin – združenie vinárov a vinohradníkov Veľkého Kýra sa pred tromi rokmi rozhodlo založiť tradíciu Dňa otvorených pivníc a podeliť sa o výsledky svojej práce a nadšenia so širšou verejnosťou. Skvelý nápad, ktorý s radosťou vítame, aj keď netušíme, nakoľko široká tá verejnosť má byť, lebo sme tu ako Bratislavčania vzbudzovali dosť veľký údiv. Sami vinári boli prekvapení, ako sme sa sem dostali…

… čo sa rátalo najmä našim deťom, ktoré sa tu všade cítili ako doma…

Najatraktívnejšia na celej akcii je jej komorná, rodinná atmosféra. Krásne porobené sedenia, altánky a predzáhradky pred vchodmi do malebných pivničiek, pergoly, lavičky, tehlová pec, družná susedská vrava, reprodukovaná hudba, vábivé vône z grilu, pece a kotlíkov, človek sa tu cítil ako v nejakej chatovej oblasti kdesi na Balatóne, na Seneckých jazerách či v Levároch. Leto, prázdniny, rodina a priatelia, smiech a dobrá nálada. Očarujúce. Tento rok sa síce znížil počet prezentovaných vinárov, ale tí, čo tu boli, nám maximálne stačili. Venovali sa nám, rozprávali o svojich vínach, štedro nás hostili domácimi pagáčikmi, ovocím a koláčikmi, čo sa rátalo najmä našim deťom, ktoré sa tu všade cítili ako doma, tancovali, fotili sa so záhradnými trpaslíkmi, hojdali na hojdačkách a vyžadovali si opakované návštevy chladných pivníc.

Ochutnali sme toho dosť. Našimi najväčšími favoritmi sa stali Sylván z pivnice č. 3 (Kupeček), Leánka z pivnice č. 6 a Pálava z Velkeeru, ktorú sme si kúpili aj domov. Vína tu majú vo všeobecnosti domáci, natúr charakter, sú silné a rustikálne. Testovali sme najmä biele vína a spoznali miestne najčastejšie pestované a obľúbené odrody – Veltlín, Rizling vlašský a rýnsky. Vinári boli veľmi štedrí, dopriali nám a zaujímali sa. Aj keď Čerdavin nepatrí kvalitou vín medzi slovenskú špičku, má obrovský potenciál. Prostredím, svojou pohostinnosťou a atmosférou sa podobným vinárskym akciám vyrovná. Veľmi sa tešíme na ďalší ročník a dúfame, že Čerdavin popracuje na marketingu a príde naň oveľa viac návštevníkov. Bolo by škoda, keby nespoznali tento kút Slovenska, jeho milých ľudí a tradície.

Fotogaléria: